Vaikeammaksi menee kirjoittaminen

Anonyymi-ap

Päivä päivältä kunnes loppuu

4

169

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miksi? Onko siihen joku tietty syy?

    • Anonyymi

      Niin siinä käy.
      Asiat,jotkut sanotut sanat ehkä unohtuvat matkan varrella,mutta osa niistä jää elämään,omaa itsenäistä elämäänsä. Aiheuttavat henkisen lukon,johon ei ole olemassa avainta. Tulee hiljaisuus,kuin muuri,jonka yli ei enää kiivetäkään.

    • Anonyymi

      Sanoilla voi satuttaa
      haavoittaa
      piestä henkihieveriin

      En muista enää
      monesko erä
      kun päätin heittää
      pyyhkeen kehään..

    • Anonyymi

      Näin pitkästä aikaa unta,jonka muistin.
      Kerroin siinä ihmisille,että tämän talon lisäksi on kaksi muutakin taloa,mutta niihin mulla ei ole avainta. Ajattelin kyllä,että helppo niihin olisi mennä sisälle,jos joku haluaisi nähdä ne,mutta kukaan ei halunnut,ehkä pelkäsivät. Kerroin,että toinen taloista on suuri ja kaunis,täynnä ihmeellisen kauniita asioita,toinen pelottava kummitustalo,johon en itsekään oikein olisi uskaltanut mennä sisälle.( Talot siis kuvaavat unimaailmassa itseä)
      Siitä uni muuttuikin ihan toisenlaiseksi,taivaalle alkoi ilmestyä outoja ,valtavan suuria,heijastettuja kuvia,ihmisistä,rakennuksista. Isoja torneja ym.
      Ihmiset olivat kerääntyneet kaduille ihmettelemään näkyä. Monet olivat juhlatuulella,eivätkä pelänneet yhtään. Sitten huomattiin yhtäkkiä,ettei puhelimilla voinut ottaa kuvia ihme näyistä,eli niitä ei voinut jakaa muualla maailmassa asuvien ystävien kanssa.
      Puhelimetkaan eivät toimineet enää entisen lailla,netti oli täynnä pelkkää sinne syötettyä propagandaa,valmiiksi pureskeltua. Kaikki teksti oli pelkästään suomenkielellä,eikä ollut mahdollista etsiä tietoa mitä halusi.
      Ihmettelin tätä seikkaa kaduille kerääntyneiden ihmisten kanssa,suurin osa oli selvästi helpottuneita ja osa juhlatuulella. Eräs mies sanoi että nyt on hyvä kun ei tarvitse itse enää ajatella ja yksi nainen taas,että eipä hän muita kieliä oikein osaakaan kuin suomea.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      118
      5266
    2. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      181
      4905
    3. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      214
      4112
    4. 216
      3315
    5. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      123
      3148
    6. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      104
      2984
    7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      17
      2829
    8. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

      Nyt on syytä lopettaa irvailu.
      Maailman menoa
      127
      1874
    9. Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa

      Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja
      Maailman menoa
      158
      1763
    10. 61
      1379
    Aihe