Luin tuossa juuri parikin uutista, että Itä-Suomi on jäämässä osattomaksi vihreästä siirtymästä.
Tämä mielenmuutos on tapahtunut nopeammin kuin uskoin.
Ei ole kulunut kuin muutama hassu vuosi (viime hallituskaudella), kun tämänkin palstan tyypit pitivät vihreää siirtymää vihervassarien haihatuksena ja suunnilleen salaliittona bensa-autoilla ajavia miehiä vastaan.
Nyt on Itä-Suomi ruvennut jo vinkumaan, kun niitä lepakoita räjäyttäviä tuulivoimaloita ei saada itäsuomeen, koska silloin ei havaittaisi Harmiksen kavereiden hyökkäysaikeita.
Taisin viimeksi n. vuosi sitten lukea, että saisi ihan Etelä-Suomalaiset pitää voimalansa etelässä.
On ruvennut hiljenemään se valitus vihreästä siirtymästä
6
219
Vastaukset
- Anonyymi
Aloittaja voisi arvata mistä vihersiirtymän rahoitus on lähtöisin ?
Kyllä, olet oikeassa. Aluksi tukiin laitettiin rutkasti verovaroja, mutta nykyään tuulivoimalainvestoinnit maksavat itsensä takaisin ennätysajassa ja tuulivoima on halvin tapa rakentaa uutta sähkön tuotantokapasiteettia.
"Vuodesta 2011 asti niin sanotulla syöttötariffilla edistettiin sähkön tuottamista uusiutuvilla energialähteillä. Kyseessä oli valtion tuotantotuki, joka tuulivoiman osalta päättyi vuoden 2017 lopussa. Vaikka syöttötariffi päättyi, ajatus tuulivoiman kannattavuudesta jäi elämään. Silti jo vuonna 2019 kaikki 56 valmistunutta tuulivoimalaa rakennettiin markkinaehtoisesti, ja jatkossa markkinaehtoisuus ohjaakin tuulivoiman rakentamista."
Kaivosteollisuuden uusi nousu, akkuteollisuus ja monien perinteisempien yritysten (ABB, Vacon/Danfoss) menestys perustuu vihreään siirtymään.
- Anonyymi
Se oli ed hallituksen kalastus yritys.
Nyt? Noin kymmenen vuotta on haettu lupia eri puolille tuulivoimaloille ja idässä ne on lähes kategorisesti hylätty, koska eivät osaa rakentaa tutkia, jotka osaisivat suodattaa tasaisesti pyörivien siipien häiriöitä pois.
https://tuulivoimayhdistys.fi/tuulivoima-suomessa/kartta
Tuulivoimaloista suuri osa ei ole etelässä vaan Pohjanmaalla ja vähän lapissakin. Joutomaa on Suomen suurin rikkaus. Tuulivoimala tarvitsee viereensä vain siirtokapasiteettia. Pienydinvoimaloita kannattaa sitten rakentaa asutuskeskusten viereen, että myös lämpöenergia saadaan hyötykäyttöön.- Anonyymi
Siirtymiinsä voi vaikuttaa parhaiten korjaamalla julkisesti perättömät väitteet
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 937918
- 403792
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021896- 241220
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html321093Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,281023Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53837Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31802Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia10800Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa
1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄60749