Eikö asia voisi mennä niin, että isotuloisten eläkkeitä ei nosteta, mutta pieniä eläkkeitä saavien sitten reippaasti ?
Kyllä pääosa niistä pientä eläkettä saaneistakin on tehnyt raskastakin työtä vuosikymmeniä. Kyllä heille kuuluu jokin muu kuin pieni eläke !
Kyllä pääosa niistä pientä eläkettä saaneistakin on tehnyt raskastakin työtä vuosikymmeniä. Kyllä heille kuuluu jokin muu kuin pieni eläke !
Vastaukset 24
Vanhimmat
Hyvä että tulee edes pikkanenkin korotus etuuksien päälle.
ei tule- vaan laskee , koska hinnat nousee kun rikkaita tuetaan..
Orpottaret varmaan joku teilaa kaduilla jos nuo äärifasistit ei kammeta ppois vallasta?
Kerro, millä mekanismilla rikkaiden tukeminen nostaa hintoja? Tuo on jotain ihan uusinta uutta markkinataloutta.
Mitä sillä teet kun kaikki kallistuu moninkertaisesti ?
Tarkoittaa että rahat vähenee.
Kyllä voi mennä
Mutta kun ei Purra niin halua
Miksi? Ainahan sitä voi mennä kerjäämään kadulle, jos on sössinyt elämänsä?
Keneltä tämä raha pitäisi ottaa pois, että omasta syystään köyhien elintasoa nostettaisiin? Lapsilta ja lapsenlapsilta varmaankin, sitähän se on se vasemmistolainen politiikka.
Köyhien tuet ei ole keneltäkään pois-
eli valehtelet kokoomus-valetta-
köyhien tuet palautuu heti valtiolle käytön kautta. Ne ei ole meno-erä, vaan OSTOVOIMAA joka auttaa liike-elämää ja luo siis myös työpaikkoja ja siis hyvinvointia.
🤣🤣🤣🤣 Ei haluta maksaa palkkaa millä tulee toimeen, huudetaan hallitusta apuun. Leikatkaa tukia että meidän maksamamme palkat olisivat suurempia, kuin tuet.
Tämä on sitä porvari politiikkaa.
Kummassa vika Valtiossa vai työnantajissa, että yhteiskunnassa ei tule palkalla toimeen.
Ei minulla ole hätää, koska olen aloittanut työt 1975. Mutta tulevat duunarit eivät tule toimeen yritysten maksamilla palkoilla.
Tätä nämä oman navantuijottajat eivät ajattele.
Tämä hallitus haluaa taantuman siasta laman, koska ottaa rahaa pois kotimaisetakysynnästä, siirtävät ne rikkaitten tileille.
Onko elämän södsimistä jos jää työttömäksi ? Onko sössijöitä ne jotka nytkin saa potkut ? Heitä on kouluttautuneitakin.
Ei minullakaan hätää. Kohtuullinen palkka. Ei turhia menoja. En ole koskaan osamaksuja suosinut. Mutta kovin tulee lapsilla olemaan kurjaa. Vanhemmat veloissa ,joka ei ole lasten vika.
Matematiikka on veroteknisesti hieman epäreilu. Se kuuden %:n korotus tonnin eläkkeeseen ei juuri aiheuta kammiovärinää kun inflaatio laukkaa 9 %:n haminoilla.
Eikä tunnu missään.
Kateudelle hallitus ei voi mitään.
Mille kateudelle ?
Olis kannattanut mennä työhön silloin aikanaan, niin sais edes jonkinlaista eläkettä.
Voivoi. Töissä 15 vuotiaasta pienellä palkalla. Eivätkö he olleetkaan töissä ?
Ei tietenkään voi kun on oikeisto vallassa.
Voisihan se mennä niin, mutta kun se ei käy Purralle.
Rikkaille lisää on hallituksen budjetin tärkein tavoita.
Paljon raskaampia kuin kermaperseet kravatti kaulassa.
Olisi kannattanut käydä töissä ennen eläke ikää😂😂😂😂
Sinä et vaihtaisi osia, vakavan perhe- ja lähisuhdeväkivallan ym hyväksikäytön kokeneitten, geeniperäisiä vakavia autoimmuuni-reuma-tulehdus-kipusairauksia potevien kanssa, joiden ainut perintö oli saada nyrkistä.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17725482/30e-vale-elakekorotus-otettiin-tuhatkertaisesti-550e-miinuksella-olevista-elakkeista#comment-118865254
Eivät muutamat kympit, jotka otetaan moninkertaisesti takaoven kautta mm. reseptilääkkeiden korvauksista leikkaamalla ja pääsymaksuilla omiin reseptilääkkeisiin, puhumattakaan jyrkistä elinkustannusten nostoista, ym monituhatkertaisesti pois, ole muuta kuin eläkeläisväestön syvää halveksutaan, hädänalaisten ihmisten pilkkaamista ja törkeää hyväksikäyttöä, veroparatiisi-sote-IHMISKAUPPAA.
https://www.lemonde.fr/en/france/article/2023/03/28/french-pension-reform-among-the-most-affected-working-class-communities-often-can-t-afford-to-protest_6020993_7.html
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17168811/elakelaiskoyhyys-on-koko-koyhyysongelman-ydinta--ikarasismia-nais-vammais-sairausvihaa
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17882467/aito-huoltovarmuus-2000ekk-valttamaton-ja-kiireellinen
https://tradingeconomics.com/finland/at-risk-of-poverty-rate-for-pensioners-eurostat-data.html
Suomen pienimmät köyhyyseläkkeet, ovat tätä nykyä, noin tuhat euroa miinuksella, ja jäljessä, aidompien demokratioitten ja oikeus-sivistysvaltioitten 2000€/kk MINIMIELÄKKEITÄ. Sekin on valhe, että pienimmät eläkkeet olisivat tonnin/kk, eivät ole kuin päälle kuusisataa jotain ja sitten se valetakuueläke jotain 180€/kk siihen, joten et sinä siitä tonniakaan saa mitenkään.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16142552/elakeyhtioiden-jattiomaisuuksia-sotateollisuuden-veroparatiisisijoituksissa#comment-99923203
Totuus on, että AutokratiaUsan kansalaisiksi, kansalaisuuden vaihtaneet superikkaat verovälttelijä-pörssirikolliset, ovat ryöstäneet, kavaltaneet, varastaneet Suomen kansan valtavat varallisuudet, niin valtion, kuin eläkerahastojen, ja niiden isoimpien talouspörssirikosten peittelemiseksi, ja veroparatiisi-sote-IHMISKAUPPA-orjuuttamisen tekemiseksi, Suomen vanhukset, vammaiset ja pitkäaikaissairaat KÄRSIVÄT kovasti.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17865999/superin-ja-tehyn-kieltaydyttava-veroparatiisi-sote-ihmiskaupasta