Päänsärkyä

Anonyymi-ap

Maanantaina olisi lääkärille aika päänsäryn vuoksi. Oon koko ajan ajatellut, että särky johtuu todella kireistä niska-hartia lihaksista. Niskoja särkee, vihloo ja koneella istuessa lapaluita kihelmöi, välillä tuntuu, että lihakset muljuu itsekseen. Ja päätä särkee. Heräsin keskiviikkona voimakkaaseen päänsärkyyn ja kaksi päivää oli pahoinvoiva olo. Piti olla sitten töistä etänä kolme päivää. Nytkin tuntuu otsalla pieni jyskytys. Buranaa olen syönyt, mutta se ei vie särkyä pois kokonaan.
Marraskuussa heräsin yhtenä yönä pahimpaan päänsärkyyn ikinä. Oksensin kolme kertaa yöllä ja mies tilasi ambulanssin. Verikokeissa ei näkynyt mitään, ei myöskään pään kuvissa eikä selkäydin näytteessä. Päivystyksessä annetut lääkkeet eivät auttaneet. Kotiin pääsin diagnoosilla päänsärky.
Voiko nämä johtua niskalihaksista? Tälläkin hetkellä särkee lihaksia ja päätä. Mutta samalla aloin miettiä migreeniä. Mun äidillä on todettu migreeni. Ei näy sahalaitoja eikä mitään muutakaan erikoista näkökentässä. Mutta tuo pahoinvointi ihmetyttää. Välillä myös huimaa hiukan. Hierojalla kävin viime viikolla ja tarkoitus olisi saada työterveyslääkäriltä lähete hierojalle.

4

339

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Päänsärylle voi olla monia eri syitä.
      Yleisin aiheuttaja taitaa olla niska- hartiaseudun lihasjumit.
      Itselläni ei yleensä särje päätä, mutta kerran oli niin kovaa kipua, että oli lähdettävä lääkäriin.
      Oli kuulemma ylin niskahermo jotenkin jumissa, sain puudutuspiikin päähän, ja se tosiaan rentoutti ja onneksi auttoi kipuun.

    • Anonyymi

      Itselläni kaularangan ahtauma, ja tuo pahoinvointi kyllä tulee, kun ei aina ehdi heti ottamaan särkylääkettä ja muuten hoitamaan "kohtausta". Pahaksi kun pääsee, niin kyllä tulee oksentaminenkin tutuksi.
      Aina ollut muutoinkin niska-ja hartiavaivainen, johon kuuluu päänsärky, huimaus, pahoinvointi ja väsymys.

    • Anonyymi

      Ohjeita tietenkin on vaikka mitä. Mutta yksi on tämä.

      https://www.iltalehti.fi/kauneus/a/e50a3eb3-d2ed-48ab-85f9-c363e3529c33

      Sinulla tosi on kova särky, voi olla sinulla ihan eri juttu. Minulla on vain lievä melkein joka aamu, myös ystävälläni. Menee ohi kun pyöritän päätäni sivulta sivulle ja keikutan hitaasti oikealle ja vasemmalle olkapäälle. Joskus vesilasillinen auttaa, josta päättelen että on nestevajausta. Joskus kahvi auttaa. Ja joskus tuon videon ohjeet. Kaikkea pitää kokeilla.

    • Anonyymi

      Sain lähetteen hierojalle sekä työfysioterapiaan. Lisäksi lääkäri määräsi Panadolia, Miranaxia sekä Primperania. Pahoinvointi sekä jyskyttävä päänsärky sopivat kuulemma migreeniin, mutta lihakset tuntuivat kireiltä. Mutta jospa näistä olisi apua..

      AP

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      76
      5041
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      16
      3413
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      24
      2710
    4. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      58
      1770
    5. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1576
    6. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1352
    7. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1346
    8. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      235
      1243
    9. Hiljaisuus

      Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.
      Ikävä
      71
      1035
    10. IS Viikonloppu 29.-30.11.2025

      Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra
      Sanaristikot
      54
      922
    Aihe