Päänsärkyä

Anonyymi-ap

Maanantaina olisi lääkärille aika päänsäryn vuoksi. Oon koko ajan ajatellut, että särky johtuu todella kireistä niska-hartia lihaksista. Niskoja särkee, vihloo ja koneella istuessa lapaluita kihelmöi, välillä tuntuu, että lihakset muljuu itsekseen. Ja päätä särkee. Heräsin keskiviikkona voimakkaaseen päänsärkyyn ja kaksi päivää oli pahoinvoiva olo. Piti olla sitten töistä etänä kolme päivää. Nytkin tuntuu otsalla pieni jyskytys. Buranaa olen syönyt, mutta se ei vie särkyä pois kokonaan.
Marraskuussa heräsin yhtenä yönä pahimpaan päänsärkyyn ikinä. Oksensin kolme kertaa yöllä ja mies tilasi ambulanssin. Verikokeissa ei näkynyt mitään, ei myöskään pään kuvissa eikä selkäydin näytteessä. Päivystyksessä annetut lääkkeet eivät auttaneet. Kotiin pääsin diagnoosilla päänsärky.
Voiko nämä johtua niskalihaksista? Tälläkin hetkellä särkee lihaksia ja päätä. Mutta samalla aloin miettiä migreeniä. Mun äidillä on todettu migreeni. Ei näy sahalaitoja eikä mitään muutakaan erikoista näkökentässä. Mutta tuo pahoinvointi ihmetyttää. Välillä myös huimaa hiukan. Hierojalla kävin viime viikolla ja tarkoitus olisi saada työterveyslääkäriltä lähete hierojalle.

4

362

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Päänsärylle voi olla monia eri syitä.
      Yleisin aiheuttaja taitaa olla niska- hartiaseudun lihasjumit.
      Itselläni ei yleensä särje päätä, mutta kerran oli niin kovaa kipua, että oli lähdettävä lääkäriin.
      Oli kuulemma ylin niskahermo jotenkin jumissa, sain puudutuspiikin päähän, ja se tosiaan rentoutti ja onneksi auttoi kipuun.

    • Anonyymi

      Itselläni kaularangan ahtauma, ja tuo pahoinvointi kyllä tulee, kun ei aina ehdi heti ottamaan särkylääkettä ja muuten hoitamaan "kohtausta". Pahaksi kun pääsee, niin kyllä tulee oksentaminenkin tutuksi.
      Aina ollut muutoinkin niska-ja hartiavaivainen, johon kuuluu päänsärky, huimaus, pahoinvointi ja väsymys.

    • Anonyymi

      Ohjeita tietenkin on vaikka mitä. Mutta yksi on tämä.

      https://www.iltalehti.fi/kauneus/a/e50a3eb3-d2ed-48ab-85f9-c363e3529c33

      Sinulla tosi on kova särky, voi olla sinulla ihan eri juttu. Minulla on vain lievä melkein joka aamu, myös ystävälläni. Menee ohi kun pyöritän päätäni sivulta sivulle ja keikutan hitaasti oikealle ja vasemmalle olkapäälle. Joskus vesilasillinen auttaa, josta päättelen että on nestevajausta. Joskus kahvi auttaa. Ja joskus tuon videon ohjeet. Kaikkea pitää kokeilla.

    • Anonyymi

      Sain lähetteen hierojalle sekä työfysioterapiaan. Lisäksi lääkäri määräsi Panadolia, Miranaxia sekä Primperania. Pahoinvointi sekä jyskyttävä päänsärky sopivat kuulemma migreeniin, mutta lihakset tuntuivat kireiltä. Mutta jospa näistä olisi apua..

      AP

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?

      Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä
      Arvot ja etiikka
      13
      11335
    2. Veli Sofia teki urosmehiläisen työn

      Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa
      Maailman menoa
      37
      3863
    3. Unisex-vessat

      Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu
      Tunteet
      112
      3043
    4. Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman

      nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie
      Maailman menoa
      125
      2391
    5. Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?

      Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin
      Maailman menoa
      81
      2055
    6. Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista

      Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh
      196
      1771
    7. Sofia Virralle täydet 12 pistettä!

      Kun ei jäänyt mukaan vähemmistöjen sortamista epäsuorasti tukevaan joukkueeseen. Urheilijoiden pitäisi olla esikuvia.
      Maailman menoa
      299
      1006
    8. Miksi Hotelli Kainuuta dissataan?

      Ihmetyttää tämä jatkuva yhden yrityksen arvosteleminen. Ikäänkuin mikään ei olisi hyvin. Kuitenkin yritys työllistää, ta
      Kuhmo
      17
      800
    9. Toisten elämän moralisointi

      Eikö kukin voisi keskittyä lähinnä omaan elämäänsä? Jos jollakulla muulla on tunteita, ajatuksia, tai tekoja oman suhte
      Tunteet
      143
      745
    10. Missä milloin

      Missä milloin nähdään?
      Ikävä
      53
      709
    Aihe