Päänsärkyä

Anonyymi-ap

Maanantaina olisi lääkärille aika päänsäryn vuoksi. Oon koko ajan ajatellut, että särky johtuu todella kireistä niska-hartia lihaksista. Niskoja särkee, vihloo ja koneella istuessa lapaluita kihelmöi, välillä tuntuu, että lihakset muljuu itsekseen. Ja päätä särkee. Heräsin keskiviikkona voimakkaaseen päänsärkyyn ja kaksi päivää oli pahoinvoiva olo. Piti olla sitten töistä etänä kolme päivää. Nytkin tuntuu otsalla pieni jyskytys. Buranaa olen syönyt, mutta se ei vie särkyä pois kokonaan.
Marraskuussa heräsin yhtenä yönä pahimpaan päänsärkyyn ikinä. Oksensin kolme kertaa yöllä ja mies tilasi ambulanssin. Verikokeissa ei näkynyt mitään, ei myöskään pään kuvissa eikä selkäydin näytteessä. Päivystyksessä annetut lääkkeet eivät auttaneet. Kotiin pääsin diagnoosilla päänsärky.
Voiko nämä johtua niskalihaksista? Tälläkin hetkellä särkee lihaksia ja päätä. Mutta samalla aloin miettiä migreeniä. Mun äidillä on todettu migreeni. Ei näy sahalaitoja eikä mitään muutakaan erikoista näkökentässä. Mutta tuo pahoinvointi ihmetyttää. Välillä myös huimaa hiukan. Hierojalla kävin viime viikolla ja tarkoitus olisi saada työterveyslääkäriltä lähete hierojalle.

4

321

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Päänsärylle voi olla monia eri syitä.
      Yleisin aiheuttaja taitaa olla niska- hartiaseudun lihasjumit.
      Itselläni ei yleensä särje päätä, mutta kerran oli niin kovaa kipua, että oli lähdettävä lääkäriin.
      Oli kuulemma ylin niskahermo jotenkin jumissa, sain puudutuspiikin päähän, ja se tosiaan rentoutti ja onneksi auttoi kipuun.

    • Anonyymi

      Itselläni kaularangan ahtauma, ja tuo pahoinvointi kyllä tulee, kun ei aina ehdi heti ottamaan särkylääkettä ja muuten hoitamaan "kohtausta". Pahaksi kun pääsee, niin kyllä tulee oksentaminenkin tutuksi.
      Aina ollut muutoinkin niska-ja hartiavaivainen, johon kuuluu päänsärky, huimaus, pahoinvointi ja väsymys.

    • Anonyymi

      Ohjeita tietenkin on vaikka mitä. Mutta yksi on tämä.

      https://www.iltalehti.fi/kauneus/a/e50a3eb3-d2ed-48ab-85f9-c363e3529c33

      Sinulla tosi on kova särky, voi olla sinulla ihan eri juttu. Minulla on vain lievä melkein joka aamu, myös ystävälläni. Menee ohi kun pyöritän päätäni sivulta sivulle ja keikutan hitaasti oikealle ja vasemmalle olkapäälle. Joskus vesilasillinen auttaa, josta päättelen että on nestevajausta. Joskus kahvi auttaa. Ja joskus tuon videon ohjeet. Kaikkea pitää kokeilla.

    • Anonyymi

      Sain lähetteen hierojalle sekä työfysioterapiaan. Lisäksi lääkäri määräsi Panadolia, Miranaxia sekä Primperania. Pahoinvointi sekä jyskyttävä päänsärky sopivat kuulemma migreeniin, mutta lihakset tuntuivat kireiltä. Mutta jospa näistä olisi apua..

      AP

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      202
      6993
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4622
    3. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      38
      4228
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      71
      3239
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1945
    6. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      27
      1696
    7. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      17
      1670
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      40
      1573
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      34
      1449
    10. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      143
      1237
    Aihe