Kaveri suuttui ja laittoi välit poikki

Anonyymi-ap

50-vuotias Kaverini pyysi minua yhteen tapahtumaan, joka oli Ruotsissa. Kuitenkin matkan järjestämisessä alkoi ilmetä ongelmia. Hän oli itselleen varannut laivan jo, ja sanoi että sen kun varaat itse, ja tapahtuman lipun ja majoituksen, vaikka en tiennyt päiviä (oli puhe yhdestä tapahtumapäivästä ja tapahtuma oli jaettu useammalle päivälle), miten jatkoyhteys, mikä lentoyhtiö. Hän vain totesi, että kyllä osaat ja että jokainen varatkoon kaikki omat lennot ja majoitukset, hän teki jo niin. Tuli outo tunne umpimähkään varailla kaikkea. Pyysi mukaan, mutta miten me oikein mennään yhdessä, jos hän ei anna mitään tietoja? Lopulta en varannut mitään.

Hänestä ei kuulunut mitään kuukauteen, kunnes yksi ilta hän viestillä kysyi, missä olen, kun hän on terminaalissa, ja missä minä olen. Sitten hän alkoi pommittaa viesteillä monta peräkkäin, jossa syytti minua matkan pilaamisesta. Hänestä olin lupautunut matkalle muka. Hän sitten keskittyi lähettämään viestejä useampana päivänä peräkkäin. En avannut viestejä, mutta näin pari riviä esikatselusta miten ne alkoi, ja ne keskittyi minun syyllistämiseen. Niitä tuli joku 30. En vastannut. Vuoden päästä hän ilmoitti yks kaks viestillä katkaisevansa välit. Se sopi minulle, koska hän ei missään vaiheessa pyytänyt anteeksi, vaan oli tosi hyökkäävä. Ihmettelen vain, mikä hänelle tuli, ja en tiennyt tällaista puolta hänestä; kun hän kerran suuttuu, hän suuttuu kunnolla.

8

458

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mun piti mennä Helsinkiin kaverin kanssa. Varasi vain itselleen junalipun. Ihmettelin vähän, että miksei varannut minulle samalla. No tiesin mihin junaan oli menossa. Kun yritin varata, oli liput loppuunmyyty. En sitten lähtenyt.

      • Anonyymi

        Mitä kaveri siihen sanoi?


      • Anonyymi

        🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑

        🍑 ­N­­y­­­m­f­­­o­­­m­­­a­­­a­­­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#18000016g

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞


    • Anonyymi

      Eihän tällainen ole reilua, enempi kuulostaa vedätykseltä, johon ei kannata tarttua. Vääränlainen kaveri, jonka kanssa olisi viimeistään reissussa tullut ongelmia? Liian itsekkäillä ihmisillä on vaikea asettua toisen asemaan ja siksi tulee tällaisia ylilyöntejä. Toisen oikut reissun päällä voivat olla katastrofeja? Joissa vaaran tunne on aina suurempi.

      Yhdessä tällaiset pitää suunnitella ja toteuttaa, muuten peli voi muuttua myöhemmin epäreiluksi ja toinen kokee vähemmän mieleisiä yllätyksiä. Painajainen enemmän mahdollista (kun edetään vain toisen mielen mukaan) kuin kiva reissu yhdessä. Ole ennemminkin tyytyväinen, että välit meni poikki näin kuin, jollain muulla tavalla reissussa.

      • Anonyymi

        Tätä juuri ajattelin. Että jos olisin yrittänyt lähteä mukaan "soolona", niin ei reissussa olisi ollut mukavaa. Vaan voisin kuvitella, että siitä olisi tullut painajainen ja välit menneet tosi ikävällä tavalla. Olen tyytyväinen, etten mennyt väkisin mukaan. Hänen on parempi pysyä yksinmatkustajana. On vain hullua, että hän on minua 10v vanhempi ja pitänyt häntä sivistyneenä.

        Se on totta, että liian itsekkäillä ihmisillä on vaikea asettua toisen asemaan. Sitä hän on. Näkee asiat omasta näkökulmastaan.


    • Anonyymi

      "ilmoiti katkaisevansa välit". Helpolla pääsit tuosta "kaverista" eroon.
      Vain jätä se omiin oloihinsa availemaata mitään sen viestejä. Parasta kun poistat koko viestittelyhistorian.

      • Anonyymi

        Oon poistanut sen viestihistorian. En avannut mitään sen viestejä. Laitoin hänelle viestin väliin ystävällisesti, että haluan hänen nauttivan reissusta, mutta viestien pommittaminen jatkui samanlaisena. Tätä ennen tyhjensin viestihistorian, jotta en lukisi vahingossakaan viestejä. Ihmettelin, miten joku jaksaa käydä yksipuolista viestittelyä, laittoi 30 muutaman päivän sisällä. Yhtään en avannut.

        Olin myös ällikällä lyöty, etteikö tämä kaveri huomaa mitään käytöksessään. Oli itse väliinpitämätön. Halusi mukaan, mutta jostain syystä ei halunnut yhdessä tehdä asioita. On näköjään niitä ihmisiä, jotka eivät myönnä olevansa väärässä. Ja olin viime vuosina tehnyt havainnon hänen itsekkyydestä. Hän ajattelee tosi paljon itsensä kautta asioita. Hän ei mene jonkun luokse kylään käymään toisessa kaupungissa, vaan mieluummin matkustaa ulkomaille, kun sen rahan voi käyttää siihen. Nuuka on.


      • Anonyymi

        Joo, ihmettelin kun ilmoitti erikseen vuoden hiljaiselon jälkeen (en itse ole halunnut ottaa yhteyttä niiden hänen viestipommitusten jälkeen, koska oli niin hyökkäävä. Ja hänen tulisi tajuta oma käytöksensä, mutta kun se on minä, minä, minä...). No mikäpä siinä. Koin, että oltiin etäännytty ajat sitten muutenkin.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1682
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1498
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      37
      943
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      879
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      38
      831
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      796
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      758
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      740
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      738
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      720
    Aihe