Finnwatch raportista puuttuvat, isoimmat talous-pörssirikolliset korruptiopoliitikot

Anonyymi-ap

15

1179

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suomi taitaa olla ainut EU-valtio, jossa isoimmista talous-pörssirikollisuuden ja korruption rikostutkinnoista, vastaavat poliittisesti äärioikealle sitoutuneet, PetosKok:n jäsenet supossa ja poliisissa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000009822802.html

      • Anonyymi

        Suomen keisari Wahlroosia ei taida näkyä


    • Anonyymi

      https://www.kauppalehti.fi/uutiset/suomen-rikkaimmat-ihmiset-nauttivat-etua-jolla-kerataan-satoja-miljoonia-euroja-ilman-veroa-professori-taysin-omituista/5cf5e68b-025b-4659-beb7-b8ad6ff4d881?ref=iltalehti:5fd4&utm_source=iltalehti.fi&utm_medium=almainternal&utm_campaign=kiintea_kauppalehti_ohjausboksi&utm_content=ohjausboksi

      Ne tahot joiden pitäisi rikostutkia ja isosti, valtion korkeiden virkojen, törkeitä väärinkäyttämisiä, isoimpaan talouspörssirikollisuuteen, ovatkin osa tuota korruptiota, jopa jäseniä äärioikeiston poliittisissa puolueissa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000009822802.html

    • Anonyymi

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000009822802.html

      Kiinnittämällä huomio pienimpiin tekijöihin, kuten tonkimalla Yli-Viikarin meikkipussia, tai some-"vaikuttajien" tienestejä, väistellään isoimpien talous-pörssirikollisten rikostutkintojen puuttumista Suomessa.

      Suomen kansalaisten vaadittava ISOSTI, veroparatiisi-sote-ym pörssirikollismonopolien/yrityksien, verotukseen ja aitoon yhteiskunta-luonto-ilmasto-ym vastuuseen laittamista. ISOSTI.

    • Anonyymi

      On noloa, että jonkin Finnwatchin luullaan olevan, aidosti vastuullisuutta tutkivan tahon, vaikka se ei hiiskahdakaan, isoimpien talous-pörssirikollisten / korruptiopoliitikkojen- ym vallan väärinkäyttäjien, systemaattisesta, liian pitkään jatketusta, viranomaisten suojelemasta isoimmasta talous-pörssirikollisuudesta, yhtikäs mitään.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000009822802.html

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17988528/veroparatiisisosialismi-porssirikollisuus-on-kriminalisoitava

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17907665/epaluottamuslause-ei-riita--laittomuudet-perusoikeuksia-vastaan-tutkittava-

      Suomen perustus-ym laeissa, ja kansalaisoikeuksissa on säädetty, aito taloudellinen, ajanmukainen oikeusturva, jokaiselle Suomen kansalaiselle.

      Monin tavoin erittäin lainvastaisen, pörssirikollis-äärifasistien neonatsihallituksen, suunnitelmat leikata, jo entuudestaan köyhyysrajan alapuolelle pakotetuilta, ovat täysin Suomen perustus-ym lakien ja kansalaisoikeuksien vastaisia.

      Odotamme innolla, löytyykö eduskunnan yksipuoluejärjestelmästä, rohkeita poliitikkoja puolustamaan Suomen lakeja ja kansalaisoikeuksia.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      no jos ajattelee että verottaja on jo korruptoitunut. Miten muuten progressiivinen verotus voi olla isompi pienituloisella kuin suurituloisella .

      • Anonyymi

        Pienempi tarkoitit varmaan. Koeta edes pysyä totuudessa. Verovälttelyä, verohelpotuksia, vastikkeettomia ökytukia verokeitaisiin, kaikki kansan kukkarolta.


    • Anonyymi

      Äärioikeiston pörssirikollisten käytännön väkivaltajoukko-ongelma, on väistämättä jo Suomessakin, mutta toisin kuin Ruotsissa, kansalaisia ei ole turvattu, aidolla taloudellisella oikeusturvalla, ja huoltovarmuudella, alkaen 2000€/kk minimieläkkeistä.

      https://www.svt.se/nyheter/inrikes/efter-mordet-i-villaomradet-har-helt-tappat-fortroendet-for-politikerna

      Ruotsissa on myös 6 500€/kk eläkekatto, eikä osake-vakuutuskuori-porsaanreikää, ökyrikkaille perintö- ja verosuunnittelija-pörssirikollisille.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Finnwatch on epämääräinen viherpunikkien hämäräperäinen organisaatio. Finnwatch todennäköisesti keksii ison osan ”todisteista” omissa päissään.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      177
      2537
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      56
      2090
    3. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      70
      2014
    4. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      104
      1997
    5. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      34
      1979
    6. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      5
      1511
    7. Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)

      Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la
      Sysmä
      62
      1327
    8. Onko sulla jotain

      Suunnitelmia?
      Ikävä
      122
      1156
    9. Poistettuun aloitukseen

      Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei
      Suhteet
      24
      1077
    10. Vaikeneminen

      Tylsää kun nainen meni kuoreen 🫤
      Ikävä
      55
      958
    Aihe