Miten toimia erotilanteessa?

Anonyymi-ap

Olemme kumppanin kanssa olleet avioliitossa useamman vuoden ja nyt asumuserossa reilu vuoden ajan. Meillä ei ole avioehtoa.

Miten lähteä avioeroprosessiin? Ollaan samalla linjalla asiasta eli ero on tulossa ja hyvissä väleissä ollaan. Kumpikin omistaa osakkeita, autoja ja kaikenlaista perus irtaimistoa, mutta mitään yhteisomistuksessa olevaa ei ole (esim asuntoa) eikä meillä ole lapsia tai lemmikkejä. Olemme keskenään sitä mieltä että kumpikin pitää omansa, eli rahaa, osakkeita, autoja tai irtaimistoa ei ole tarpeen enää jakaa vaan kummallakin on tiedossa mitä itselle jää.

Kannattaako meidän tehdä avioehto vielä ennen eroa vai suoraan avioerohakemus? Mitä kaikkea virallista paperisotaa pitää käydä jotta saamme eron nopeasti, helposti ja laillisesti purkkiin, siten ettei kummallakaan ole oikeutta valittaa myöhemmin elämässä esimerkiksi näistä osakkeista tai autoista?

Täysin uusi tilanne kummallekin, mutta onneksi asian kanssa ei ole kiire. Mielellään ei oikeusapua tähän palkattaisi kun ei sinänsä nähdä sille tarvetta näitä muutamaa kysymystä lukuunottamatta ja luulisin että joku muukin on joskus eronnut vastaavassa tilanteessa ja osaa kertoa omia kokemuksiaan ja neuvoja.

4

603

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      SKINHEAD! Ei oikeutta varallisuuteen/ velkoihin, jotka vain käytin! Olen kuullut Rikoslain vastaisia juttuja, Mm. Ulosotto ollut,kaiken lisäksi maininnut Nimeni/ henkkarit. Skinin kosto..Outi Maria Niemelä 161076-.
      Vastoin tahtoani nimesi huoraamat lapsensa nimiin.
      En mennyt edes naimisiin Juridisesti/ en kihloihin.
      Sossun/ Kytät Sodan julistanut!!
      Eli mikäli ehdot ja sun kämppä 100% voitto, muuten naapurit/"frendit" Johdatelleet.....

    • Anonyymi

      Äkkiä voi käydä näinkin.
      Olin todistamassa & näkemässä Vantaan Käräjäoikeuden aulassa ystäväni elämänsä virhettä 2004 vuonna.
      OSIOT
      Ero
      Erot ovat aina kipeitä, eikä voittajaa ole, sillä ihmiset eroavat erisyiden takia.
      Tämä ero johtui ainoastaan Miehestä, juomisesta sekä Steroidit niiden käytöstä sekä pettämisestä.

      Oikeus
      Aula nainen näyttää meidän kahden todistajan nähden sormella osoittaen miestä, sen jälkeen nainen osoittaa vatsaansa, ja nauraa miehelle ivallisesti.
      laskennallisesti lapsi voi olla tuon miehen, mutta mies ei ole uskaltanut ottaa yhteyttä lapseen, tai naiseen, vuoden 2004 jälkeen, toki suurin syy oli miehellä hänestä tuli kokopäivä juoppo, tuo oikeus tappoi hänet, eikä hän toipunut tuosta kymmeneen vuoteen, vaan joi joi, vaikka seurusteli välillä, ei hän todellisuudessa päästänyt ketään enää sydämeensä, sillä juuri tuo painoi mieltä, ja tappoi mahdollisuuden sanoa rakastan sinua, enemmän kuin mitään maailmassa.

      Lapsi
      Lapsi asuu Turussa äitinsä kanssa, on siis juuri täysi ikäinen nuori nainen joukkue voimistelija, olen seurannut sen verran että yhtenäisyyksiä miehen korviin, kulmakarvat, leuka täsmää, sekä ulkonäkö näyttäisi olevan peritty miehen siskolta joka myös oli notkea palettia harrastava mainen, mies potkunyrkkeilyä, sekä erittäin vahva mies, tehden salilla eri ennätyksiä, mutta ei koskaan kilpaillut, eli ottanut viimeistä askelta.

      Oikeus olla isä.
      Kysynkin mitä te tekisitte?
      Sitten hän mies ei halua pahaa lapselle, eikä naiselle vaikka olisikin kyseisen lapsen isä, sillä hän ajattelee lasta urheilijaa jolle tieto, tieto jota nainen pimittänyt vuosi kaudet, toki mahdollisuus on että kyseinen nainen on hankkiutunut raskaaksi muutoin, sillä mies & nainen veivät myös klinikalle miehen spermaa, eli nainen erosta huolimatta käynyt klinikalla ja siten miehen tietämättä hankkiutunut raskaaksi.

      Äidin velvollisuus kertoa totuus isälle & lapselle
      Tähän en osaa ottaa kantaa, omasta mielestäni naisen pitäisi kertoa totuus lapselle, sekä miehelle, mutta näin hän sanotaan häntä Katriksi, sekä lasta Sofiaksi.

      t. Ystävä joka jätti pääkaupunkiseudun.

    • Jos teillä ei ole erimielisyyttä (tai vaikka olisikin), niin kannattaa tehdä ositussopimus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      186
      8563
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      4658
    3. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      50
      4198
    4. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      59
      3742
    5. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      51
      3186
    6. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      50
      2960
    7. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2656
    8. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      43
      2461
    9. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      38
      2163
    10. Miten mä olisin

      Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.
      Ikävä
      36
      2087
    Aihe