Venäjä todellakin häviää tämän sodan

Arvio Venäjän asevoimista: Edessä massakarkuruus ja romahdus.

Ainakin puolet tai jopa kaksi kolmasosaa taisteluvalmiista panssarivaunuista on menetetty, mikä on pakottanut Kremlin kaivamaan vanhaa kalustoa neuvostoaikaisista varastoista. Tutkijat huomauttavat, että valtava määrä panssariajoneuvoja, tykkejä ja elektronisen sodankäynnin järjestelmiä on joutunut Ukrainalle sotasaaliiksi, tuhoutunut tai vaurioitunut.

– Osa kalustosta on niin surkeassa kunnossa, että se tuskin toimii. Hypersonisten ohjusten ja täsmäaseiden kaltaisia kalliita ja edistyneitä aseita käytetään siviili-Arvio Venäjän asevoimista: Edessä massakarkuruus ja romahdus vastaan, eikä niitä ole helppo valmistaa lisää pakotteiden vuoksi, Daniels ja Konaev sanovat.

Suurin osa jäljellä olevista venäläisjoukoista on puutteellisesti koulutettu. Ne kärsivät heikosta taistelutahdosta, minkä vuoksi sotilaat joudutaan välillä pakottamaan etulinjan taisteluihin.



https://www.verkkouutiset.fi/a/arvio-venajan-asevoimista-edessa-massakarkuruus-ja-romahdus/
33610
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 33

Vanhimmat

Juoppous rehottaa, vodkakännissä on helpompi kohdata kohtalonsa. Aito motiivi puuttuu sodankäynnistä. Videollakin nähdyt sekoilut johtuvat huonosta koulutuksesta ja viinasta.

Äänestä

montako suomalaista kuoli,näitten ukrainalaisten sikojen luoteihin,mun isäni kaas,talvi sorassa,hyvä kun saavat samaa lääkettä

Äänestä
  • Joopa joo, jos isäs kaatui talvisodassa -39. Sä oot syntyny ennen sitä, oot pirteä vanhus joka kulkee töissäkin. Tällaisia Suomi tarvitsee.

    Äänestä

  • Muuta nyt jo sinne Viipuriin veljeskansasi pariin.

    Äänestä

vitunko väliä,kaikki samoja ryssiä,niin ukraina kuin venäjä,eikö ole hyvä vain,että tappavat nyt toisiaan,sittenhän niistä päästään,KARJALA JA PETSAMO TAKAISIN

Äänestä
  • Putlerille on kans sama kuka kuolee. Kunhan kuolee ja itte saa imiä oman kansankin veret.

    Äänestä

Rauhaa veljet. Rakastakaa toisianne, ei vihalla mitään saavuteta. Annetaan kaikkien kukkien kukkia. Ottakaa vesipiipustanne rentouttavat hatsit, ja tavatkaa ystäviä. Älkää kerätkö yksinään vihaa.

Äänestä

lisää paukkuja vain,niin ukrainan ja venäjän ryssiä kuolee,eipähän ole enää ukrainalaasetkaan tänne tukkimassa,niin kuin talvi sorassa

Äänestä
  • Äiti kirjoitti kun poika simahti. Paljon leppoisempi sävy.

    Äänestä

On paasattu taas pitkän aikaa Ukrainan etenemistä, että piti käydä katsomas viimeisintä tilannetta. On etelässä aika iso "kuoppa" linjassa.

Vähän on ollut puhetta, että Venäjä on jo Khersonin porteilla, noin 2 - 3km päässä. Sama tilanne New Yorkissa. (ei Amerikassa)
Meidän media johtaa harhaan sotatilanteesta Ei se mitä se siitä kertoo, vaan se, mitä jättää kertomatta.

Äänestä

Missäpäin Lapuaa tämä on?

Äänestä
  • No, ei niin kovin kaukana Bakhmutista... Hienoa, kun olet kiinnostunut. Taas sait lisää tietoa, kun vain kehtasit kysyä. 👍

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    No, ei niin kovin kaukana Bakhmutista... Hienoa, kun olet kiinnostunut. Taas sait lisää tietoa, kun vain kehtasit kysyä. 👍

    Pitääpäs panna sille lisää kansanvälisiä uutisia, kun ri tunnu olevan kartalla mistään.

    Äänestä

Kummalle, Zelenkyille, vai Putinille?

Äänestä

Tässäkään sodassa ei ole voittajia!

Äänestä
  • Häviäjä on, Venäjä. Mahtaa kyrsiä maksaa satojen miljardien sotakorvaukset.

    Äänestä

Venäläiset oppivat tästä sodasta ettei kannata valita rikollisia gangstereita Venäjän johtoon.

Äänestä
  • Ne nimeomaan haluaa psykopaatin, koska silloin ne kuvittelee että venäjä on yhä suurvalta, kun se uskaltaa tehdä mitä vaan.

    Äänestä

Venäjällä jättimäinen liikekannallepano. Kolme totteli, niistäkin kaksi oli yli 70 vuotiaita. Kolmannella oli maksakirroosi.

Äänestä

Tony Lindroos #3977551 12.9.2023 21:43
Ilmoita asiaton viesti
Ukrainan sodassa on kolme pääarkkitehtiä, Ukraina, USA ja Venäjä, joista Ukraina on laitettu peräkärryyn ja USA:n globalistit vetävät sitä kärryä haluamaansa suuntaan, samalla kun Venäjä järjestelee omia shakkinappuloitaan pelipöydällä, pöydällä jonka raameja USA/CIA olivat luomassa Ukrainassa jo ennen vuotta 2014.

Jokainen sodasta ja geopolitiikasta jotain ymmärtävä tietää, että tuo ei ole Ukrainan kannalta hyvä asia ja Ukrainan kansa on tuossa kuviossa se kaikkein suurin kärsijä.

Myös EU on merkittävä taustavoima sodassa, kun EU on lähtenyt ilman pienintäkään kritiikkiä sotaan mukaan. Rauha ja Ukrainan kansa ei vaikuta poliitikoille olevan se kaikkein tärkein asia tässä sodassa, vaan jostain syystä sotaa halutaan jatkaa, vaikka todisteet siitä, että kyseessä on USA:n proxy-sota alkavat olemaan melko vakuuttavia.
(Puolan presidentti Andrzej Duda:”Tällä hetkellä Venäjän imperialismi voidaan pysäyttää halvalla, koska amerikkalaiset sotilaat eivät ole kuolemassa”)

Onko tosiaan niin, että Venäjää ja Venäjän tiedustelupalvelua pidetään täällä Suomessakin niin tyhmänä, että se olisi ihan muuten vaan Ukrainan operaation aloittanut, vaikka varmasti tiesivät kuinka kovat sanktiot ym. siitä seuraa, puhumattakaan ihmishenkien menetykset molemmin puolin. Onko kellään käynyt mielessä, että ehkä se Venäjän tiedustelupalvelu ei olekaan mikään lukiopoikien harrastelukerho, vaan tiedustelupalvelu oli saanut selville sellaisia asioita, että kaikista huonoista vaihtoehdoista valitsivat aseellisen väliintulon Itä-Ukrainassa.

Moni eturivin poliitikkomme on sanonut, että Venäjän hyökkäys oli täysin provosoimaton, mutta unohtavat mainita esim. Ukrainan armeijan pommitukset Donetskin ja Luganskin alueilla 17.02.22. Vaikuttaa myös siltä, että poliitikkomme eivät tiedä mitä CIA teki Maidanilla 2014, kun joukko syyttömiä ihmisiä murhattiin.

Kiina ja Venäjä olisivat myös halunneet, että Ukrainassa sijanneista USA:n biolaboratorioista löytyneistä dokumenteista olisi aloitettu tutkinta, mutta jostain syystä tutkintaa ei haluttu aloittaa. Monenlaista huhua liikkuu niihin biolaboratorioihin liittyen, osa todennäköisesti totta ja osa ei. Mutta miksi YK ei halunnut aloittaa tutkimuksia? Mitä pelättiin?

USA:han puolivahingossa myönsi biolaboratorionsa Ukrainassa, mutta hyvin vähälle jäi uutisointi tuosta asiasta valtamediassa.

Tässä yhteydessä täytyy myös muistaa, että nyt vähitellen aletaan myöntämään koronaviruksen syntyneen laboratoriossa, joten biolaboratorioiden toiminta voi myös pitää sisällään vaikka mitä. Toki Ukrainan biolaboratorioista löytyneissä dokumenteissa kyse voi olla myös Venäjän propagandasta, mutta YK:n haluttomuus tutustua löytyneisiin dokumentteihin herättää kysymyksiä.

Venäjän hyökkäys tulee tuomita, mutta pitää myös kysyä mitkä kaikki seikat vaikuttivat siihen, että tilanne meni niin pitkälle. On erittäin kaksinaamaista USA:lta esittää Ukrainan auttajaa, kun USA/CIA on vienyt asioita Ukrainassa siihen suuntaan, että helmikuun 2022 tilanne tuli ylipäätään mahdolliseksi.

Totuus kuitenkin monesti olisi se asia joka ennalta ehkäisisi sotia, ettei joskus taas jossain ole sama tilanne, jota Ukrainassa rakennettiin jo ennen Maidanin ja Odessan verilöylyä.
Se on valtava järkytys Ukrainan kansalle, tai sille osaa kansaa joka jossain kohtaa ymmärtää, että heitä käytettiin pelinappuloina tässä verisessä projektissa jonka tarkoitus on heikentää Venäjää, sekä EU:n taloutta.

Moni väheksyy tällä hetkellä diplomatiaa ja luottaa vain aseiden lähettämiseen, mutta diplomatialla nimenomaan sota pitäisi yrittää ratkaista, muuten hinta on todennäköisesti aivan liian kova. Geopolitiikan asiantuntijat (EI siis ne puhuvat päät joita A-studiossa yleensä on) ovat sitä mieltä, että Venäjä ei todennäköisesti tule tässä taka-askeleita ottamaan, joten silloin on vaihtoehtona jatkaa sotimista viimeiseen ukrainalaiseen saakka, ja mahdollisesti ottaa suomalaiset seuraavaksi mukaan heikentämään Venäjää, tai sitten keksiä joku parempi ratkaisu rauhan saamiseksi.

Nyt tarvitaan isänmaallisia poliitikoita, mutta löytyykö niitä? Vai jatketaanko eteenpäin pienillä tai vähän suuremmilla valheilla, vai pyritäänkö totuuteen joka asiassa

Nyt kun Ukrainan vastahyökkäys vaikuttaa aivan turhalta sotilaiden tapattamiselta, kun hyökätään vailla ilmatukea erittäin vahvasti linnoitettuihin asemiin, olisi poliitikoiden myönnettävä virheensä ja siirryttävä Ukrainan kansan ja rauhan puolelle, eikä antaa tukeaan niille tahoille jotka sodasta eniten hyötyvät. Maaliskuussa 2022 oli jo rauha tekeillä Ukrainassa, mutta globalistiset tahot estivät rauhan syntymisen. Tätäkö politiikkaa myös Suomen poliitikot tukevat
_____________
Jouduin typistämään lainausta. Alkutilanne tahtoo aina unohtua, joten hyvä palauttaa mieleen.

Äänestä
  • Pitkä vuodatus täyttä soopaa. Ainut syy on Putinin Pietari Suuri-syndrooma eli halu palauttaa Neuvostoliiton aikaiset rajat. Turha kuvitelmasi rauhasta -22 soittaa venäjämielisyytesi, ei putleri olisi korviaan lotkauttanut rauhasta muuten kuin Ukrainan antautuessa ehdoitta. Siinäkin tapauksessa sissisota jatkuisi nytkin. Ps. Saitko monta kopeekkaa kyhäelmästäsi ?

    Äänestä

  • Anonyymi00024 kirjoitti:

    Pitkä vuodatus täyttä soopaa. Ainut syy on Putinin Pietari Suuri-syndrooma eli halu palauttaa Neuvostoliiton aikaiset rajat. Turha kuvitelmasi rauhasta -22 soittaa venäjämielisyytesi, ei putleri olisi korviaan lotkauttanut rauhasta muuten kuin Ukrainan antautuessa ehdoitta. Siinäkin tapauksessa sissisota jatkuisi nytkin. Ps. Saitko monta kopeekkaa kyhäelmästäsi ?

    Sivistyksesi taso nousisi huomattavasti, jos oppisit ensin lukemaan. 🤓🤡

    Äänestä

  • Anonyymi00025 kirjoitti:

    Sivistyksesi taso nousisi huomattavasti, jos oppisit ensin lukemaan. 🤓🤡

    Riittää kun on tietoinen Venäjän ja Suomen suhteista 1700-luvulta lähtien. Sen kun sisäistää niin ei tarvitse lainailla kirjoituksia muilta "asiantuntijoilta". Jos sinä olet oppinut lukemaan niin minä olen oppinut sen lisäksi ymmärtämään, varsinkin Suomen historiasta.

    Äänestä

https://www.is.fi/politiikka/art-2000009850458.html

Vihreiden Atte Harjanne esittää Ukrainaan lähteneille vapaaehtoisille tappajille veteraanitunnuksia. Jep, jep.
Helevetin enkeleille ja muille kerholaisille. Tämä on avointa pilkkaa todellisille sotaveteraaneille ja heidän muistolleen.

Äänestä

Putinin on helppoa todeta norsunluutornistaan, että länsi vain pitkittää sotaa? Antamalla Ukrainalle kaikenlaista tukea? Toivon mukaan Putin on väärässä? Ehkä väliporraskaan ei uskalla kertoa koko totuutta Putinille, koska pelkona on menettää oma asemansa korkealla hierarkiassa?

Autoritaarinen maa on läpeensä paha. Katsoin eilen YLE areenasta v.1966 länkkärin. Taistelu paholaiskanjonissa. Apassi- intiaanit toimivat säälimättömästi ja raa'asti valkoisia kohtaan. Psykologiaa hyödyntäen (pelko oli hyvä ajuri).

Heidän tapansa johtaa oli myös autoritaarinen ja sitä kuvattiin aika mustavalkoisena tapana johtaa vielä 60- luvulla. Intiaanit olivat todellisuudessa väärin ymmärrettyjä, pelko ohjasi enemmän heidän toimia. Putinia ohjaa ahneus ja suuruuden hulluus.

Karu, säälimätön ja alistava tapa on niin menneen ajan kulttuuriin kuuluva. Ymmärretään entistä paremmin, miksi johtavassa asemassa olevat eivät halua siitä luopua (ahneus ja pelko menettää saavuttamansa asema), koska heillä on liian paljon silloin hävittävää.

Milloin Venäjän kansa tämän myös ymmärtää, heiltä ryöstetään jatkuvasti sitä hyvää, jonka demokratia heille mahdollistaisi. Hyvän puolesta luulisi olevan parempi lähtökohta taistella, mut jos heillä on aina ollut asiat vähän nurinkurin, ei ole hyvää esimerkkiä, johon uskoa? Tahtotila nollassa?

Korruptio, propaganda on niin syvässä Venäjän historiassa, että eivät taida monetkaan uskoa ja uskaltaa edes haastaa järjestelmää, joka on ollut voimissaan isältä pojalle. Pelot ja uhkailu tuntuu toimivan hyvin Venäjällä, Putin kiittää uskovaista kansaansa. Siksi siellä on sitä hiljaa olevaa kansan osaa, joka toivoo Putinin häviötä.

Alistettu tyytyy helposti kohtaloonsa. Ei uskalla haastaa, koska se tietää todennäköisesti vain lisä ongelmia. Verkostoituminen olisi vahva vaikutin Venäjällä, ulos tästä nurinkurisesta tilasta? Löytyykö mistä sitä rohkeutta? Miljoonat ihmiset voisivat saada paljon pahaa aikaan nykyhallinnossa, vain usko hyvään puuttuu Venäjällä?

Äänestä
  • Neuvostoliitosta irti rimpuilleet maat ovat hyvää kyytiä matkalla demokratiaan.
    Helppo sekään tie ei ole. Itä-Saksan jälleenrakennus sosialismin jäljiltä on maksanut biljoonia, luku jota ei oikein edes käsitä, niin suuri se on. Eikä entinen Itä-Saksa ole vieläkään muun Saksan tasalla.

    Jokainen uudelleen itsenäistynyt valtio pitää kuitenkin kynsin ja hampain kiinni itsenäisyydestään.
    Tämä on ainoa tie, Venäjä on pilkottava ja alistettujen kansojen itsenäisyys palautettava.

    Äänestä

  • Anonyymi00029 kirjoitti:

    Neuvostoliitosta irti rimpuilleet maat ovat hyvää kyytiä matkalla demokratiaan.
    Helppo sekään tie ei ole. Itä-Saksan jälleenrakennus sosialismin jäljiltä on maksanut biljoonia, luku jota ei oikein edes käsitä, niin suuri se on. Eikä entinen Itä-Saksa ole vieläkään muun Saksan tasalla.

    Jokainen uudelleen itsenäistynyt valtio pitää kuitenkin kynsin ja hampain kiinni itsenäisyydestään.
    Tämä on ainoa tie, Venäjä on pilkottava ja alistettujen kansojen itsenäisyys palautettava.

    Minäpä kysyn ensi syksynä, oletko vielä valmis syytämään työttömyyskorvauksestasi, rahaa ilomielin Ukrainaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00030 kirjoitti:

    Minäpä kysyn ensi syksynä, oletko vielä valmis syytämään työttömyyskorvauksestasi, rahaa ilomielin Ukrainaan.

    Sunko mielestä venäjä saa hävittää Ukrainan ja sen kansan?

    Äänestä

  • Anonyymi00032 kirjoitti:

    Sunko mielestä venäjä saa hävittää Ukrainan ja sen kansan?

    Eiköhän Putin sitä kansaa tapa ja Zelenskyi antaa tappaa?...En minä, minusta ei ole järkevää tappaa ketään, mitenkäs sinä?

    Äänestä

No, nyt se selvisi lopultakin...Putinin jalka vispasi taas.

Äänestä

Putler on käsi ojossa kerjäämässä hätäapua nälkää näkevän maan tärähtäneeltä Johtajalta. 😂

Äänestä
  • Vieläkö siellä on nälänhätä? Eikö nyt ole ollut uusia satokausia?

    Äänestä

Kääpiö osti Kimiltä ohjuksia ja unohti päivittää kohteen. Karkasivat ryssiltä ja suunta oli Etelä-Korea.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Arvio Venäjän asevoimista: Edessä massakarkuruus ja romahdus.

Ainakin puolet tai jopa kaksi kolmasosaa taisteluvalmiista panssarivaunuista on menetetty, mikä on pakottanut Kremlin kaivamaan vanhaa kalustoa neuvostoaikaisista varastoista. Tutkijat huomauttavat, että valtava määrä panssariajoneuvoja, tykkejä ja elektronisen sodankäynnin järjestelmiä on joutunut Ukrainalle sotasaaliiksi, tuhoutunut tai vaurioitunut.

– Osa kalustosta on niin surkeassa kunnossa, että se tuskin toimii. Hypersonisten ohjusten ja täsmäaseiden kaltaisia kalliita ja edistyneitä aseita käytetään siviili-Arvio Venäjän asevoimista: Edessä massakarkuruus ja romahdus vastaan, eikä niitä ole helppo valmistaa lisää pakotteiden vuoksi, Daniels ja Konaev sanovat.

Suurin osa jäljellä olevista venäläisjoukoista on puutteellisesti koulutettu. Ne kärsivät heikosta taistelutahdosta, minkä vuoksi sotilaat joudutaan välillä pakottamaan etulinjan taisteluihin.



https://www.verkkouutiset.fi/a/arvio-venajan-asevoimista-edessa-massakarkuruus-ja-romahdus/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu