Hurahdin bodaukseen "vanhoilla päivillä" kun ei oikein tahdo enää kovien vuosien jälkeen paikat tykätä tuosta voimailusta. Työlläni on kyllä suurempi rooli asiaan luulen.
En ollut tyytyväinen tuloksiin joita sain perinteisellä 3 sarjaa 6-10 toistoa ja aina lepoa hieman sarjojen välissä.
Aloin tekemään niin että otin 3-4 liikettä, esim. pystypunnerrus, suorin jaloin veto, hauiskääntö ja etunojapunnerrus joita teen yhden sarjan jokaista ja lepään sitten hieman jos yhtään ja teen kolmesta viiteen kierrosta.
Liikkeet voi olla ihan mitä vain ja kuinka monta vain, kunhan koko keho tulee käytyä läpi vähintään kaksi kertaa viikossa.
Nyt alkaa tulla tuloksia ja huomaa kuinka kunto nousee.
Suosittelen. Nuoremmatkin voisi kokeilla ettei tarvi penkkisarjan jälkeen istua puhelimessa viittä minuuttia.
Monta liikettä peräjälkeen
19
735
Vastaukset
- Anonyymi
Idean sain toisen ikämiehen youtube-videoista Scooby1961.
- Anonyymi
Aloittelija kehittyy millä tyylillä vain.
Jos on 5min palautukset niin silloin ei haeta lihasta vaan voimaa.
Ehkäpä kaikki salilla ei bodaa...
Muutenkaan bodauksessa sarjan toisto määrät ei ole oleellisia. 6 toiston sarjassa saa olla painoa aika paljon jos meinaa että se olisi bodausta.- Anonyymi
Hauras vanhus katsoo palautukset sykkeestä eli ranteesta tunnustellen ja seinäkellosta 15 sekunnin pätkissä.
Varsinkin maastavedossa ja tangon hack kyykyissä tasavitosissa ja kapeissa pyramideissa sykkeen lasku 110:een ja sitten uutta sarjaa.
Joskusm nuorison mallin pienten lihasryhmien lutkutuksissa katson palautukset kellosta ja varmistan kuormitetun lihasryhmän tuntemuksesta.
Sykkeen suhde todelliseen maksimiin ratkaisee kuormituksen laadun ja vaikutuksen.
- Anonyymi
Hetkinen.. jos saman lihasryhmän pystyy tekemään 2 kertaa viikossa, niin treeni ei todellakaan ole ollut kovin raskas. Esimerkiksi etureisien tekemisen jälkeen usein viikonkin on vaikeuksia istuutua wc-pytylle.
- Anonyymi
Kun treenaan pitkään samalla ohjelmalla, kuukausia, sitten voi sanoa toimiiko,
me ihmiset ollaan niin hätäisiä yleensä, että pitäisi jo eilen olla isot ja voimakkaat lihakset, kun tekee vuosia ja kokeilee, sitten voi sanoa mikä toimii,
ja vielä tärkeintä on se mikä sopii Arskalle ei sovi naapurin penalle, tässä viisaus jota ei tajuta.
Siksi tekeminen on tärkeintä, hitaasti lihakset kasvaa noin niinkuin oikeasti,
tiedän,
koska olen ollut mitallikaffeilla monasti ,
ja hitaasti tullut silloin uutenakin tuloksia, näin vanhana tulee myös mutta hitaammin.- Anonyymi
Alkuvaiheessa kehitys on tosi nopeaa. Sitten hidastuu. Ja lopulta pysähtyy. Hidastuminen ja pysähtyminen tulee paljon nopeammin kuin markkinamiehet antaa ymmärtää.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Alkuvaiheessa kehitys on tosi nopeaa. Sitten hidastuu. Ja lopulta pysähtyy. Hidastuminen ja pysähtyminen tulee paljon nopeammin kuin markkinamiehet antaa ymmärtää.
Tai sitten pitäisi vain treenata kovempaa. Aika moni sortuu mukavuusjumppaan eikä muista syödä tarpeeksi, niin tottakai kehitys pysähtyy. Aika vaikea uskoa, että joku 70-kiloinen tavismikkihiiri olisi saavuttanut jonkin naturaalitreenauksen huippupisteen, koska näitähän olisi sitten salit pullollaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Alkuvaiheessa kehitys on tosi nopeaa. Sitten hidastuu. Ja lopulta pysähtyy. Hidastuminen ja pysähtyminen tulee paljon nopeammin kuin markkinamiehet antaa ymmärtää.
Moni ei tajuakaan kuinka kovaan kuntoon voi itsensä ilman lääkeaineita saada. Mutta tottakai sitä on maksimit saavutettu, kun istutaan laitteissa puhelin kädessä ja tehden muutamat sarjat puolessa tunnissa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tai sitten pitäisi vain treenata kovempaa. Aika moni sortuu mukavuusjumppaan eikä muista syödä tarpeeksi, niin tottakai kehitys pysähtyy. Aika vaikea uskoa, että joku 70-kiloinen tavismikkihiiri olisi saavuttanut jonkin naturaalitreenauksen huippupisteen, koska näitähän olisi sitten salit pullollaan.
Peruskovan treenaamisen jälkeen rajoittavana tekijänä on esim. testosteronin puute.
- Anonyymi
Kunnolla vaan rojua koneeseen niin kehitys jatkuu hamaan loppuun asti.
- Anonyymi
Dopingillahan nämä markkinamiesten lihakset on kehitetty.
- Anonyymi
Faktaa:
Aina on parannettavaa treenaamisessa.
Aina on parannettavaa ravinnossa.
Aina on parennettavaa unessa.
Ym. elämän kaikessa arjessa ,
mikä vaikuttaa kaikkeen,
kun nämä asiat on kunnossa, kehitystä tulee.
Teiltä puuttuu täysin kärsivällisyys,
ego ongelma on syy yleensä teillä.
Negatiiviset laiskat ja täysin ilman pitkäjännitteisyyttä kirjoittajat , sitten vaan kirjoittelevat, kärsivällisyyden mestari on kaiken mestari myös lihaskasvussa ja voiman hankinnassa,
ja tähän taas negaatioita, olkaa hyvä.- Anonyymi
Mutta jos rajoittava tekijä lihaskasvussa on mm. testosteroni, niin perustreenin, -ravinnon ja -unen parantaminen ei tuo juurikaan lisää lihasta.
- Anonyymi
Siihen löytyy myös luonnon omia keinoja,
ja jos lääkäri voi auttaa,
mikäli tarve on todellinen
Yleensä siitä haetaan syytä omaan kärsimättömyyteen. - Anonyymi
Tuo on asia jonka pitäisi ammattilainen selvittää ja poistaa.
Miten paljon lihasta, voimaa haetaan, ja mikä on järkevää ja mahdollista itse kullekkin,
ikä , ikävä kyllä on myös asia joka vaikuttaa, ym. moni muu seikka vaikuttaa tietenkin, mihin pyritään ja kuinka paljon satsataan tähän tosissaan.
Järkevämpää on miettiä terveyttä ja kokonaisvaltaista hyvinvointia. - Anonyymi
Kun tekee monta pitkää sarjaa, niin pysyy lämmöt päällä koko treenin ajan. Tämä taas auttaa pitämään paikat ehjinä. Pitkillä sarjoilla pystyy treenaamaan useammin, koska palautumiseen menee vain yksi välipäivä. Tällä metodilla on myös parempi tuntuma.
Eli supersarjoilla/pitkillä sarjoilla tehtynä pystyy treenaamaan enempi toistoja useammin ja pysyy paremmin ehjänä. Tulee paremmin tulosta kuin lyhyillä sarjoilla sekä pitkillä tauoilla. Aloittelevan ikämiehen juttuja.- Anonyymi
Kannattaa myös pitää laaja kirjo eripituisia sarjoja, niin ei keho totu liiaksi. Ja kun tekee sekä pitkää että lyhyttä, niin ei jää epäselvyyttä kumpi kehittää paremmin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kannattaa myös pitää laaja kirjo eripituisia sarjoja, niin ei keho totu liiaksi. Ja kun tekee sekä pitkää että lyhyttä, niin ei jää epäselvyyttä kumpi kehittää paremmin.
Juu, just näin!
- Anonyymi
Eiköhän se oldskool treenimetodi ole kaikkein paras eli raskaissa perusliikkeissä lyhyempiä 6-10 toiston sarjoja ja eristävissä pidempiä 10-15 toistoa sarjapituus. Tällä metodilla on kovimmat ukot treenanneet kautta aikojen. Taitaa olla paras treenimetodi ainakin naturaalille
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst7010528- 2404494
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah1553892Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat1613388PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija403138Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,432847Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa
Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58322320Ikävä sinua mies
Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i201930Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.621726Sulla on avaimet ja keinot
Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi251445