Oon siis 16v opiskelija ja tarviin rahaa omiin asioihin ja ei ole hygienia passia. Mitäs työpaikkoja olis johon sitä ei tarvitse ja jossa opiskelija voisi työskennellä?
Työpaikat 16 vuotiaalle
3
256
Vastaukset
- Anonyymi
kannattasiko tentata se hygiepassi. Ei se paljoa kustanna mutta parantaa työnsaantimahdollisuuksia isosti.
- Anonyymi
🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒
😋 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#18017891P
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
- Anonyymi
Ikäsi vuoksi elatuksestasi vastaa(vat) huoltajasi. Työsopimuksen saat tehdä itse, ja hallinnoida rahojesi käyttöä. Mutta kun nyt ekana luet lait nuorista työntekijöistä, niin selviää itsellesikin miksi alaikäisiä palkataan nihkeästi.
Voit tarjota toki palveluksia ilmoittelemalla, esim kodinhoitoapua suoraan ihmisille mutta se on jos enemmän yhtään teet, yritystoimintaa.
Kioskimyyntiä voit tehdä ellei työnantaja teetä pitkää päivää. Tai muuta vastaavaa kevyempää nuorelle sopivaa työtä.
Vastuu nuoren työntekijän jutuista on aina työnantajalla ettei työ kuormita nuorta vaarantaen kehityksen. (esim nostot, liekö yhä kiloraja mitä nuori työntekijä saa nostaa).
Pienempiä tuotteita valmistavien yritysten pakkaustyöt, se kioskimyynti, kukkamyynti, jne. Ja lastenhoito- ja kevyt siivouspalvelu, kevyemmät puutarhatyöt, ja mitä ikinä sitä onkin normaalia arkista kevyttä työtä.
Jos käyt koulua, sen lisäksi voit tehdä tietyn määrän työtä korkeintaan.
Mihinkään epämääräisiin juttuihin ei kannata ruveta. Kuvailukohteeksi, tai jotain pahempaa- niitähän tytöille kyllä tarjottaisiin mutta ne on sen tarjoajan puolelta rikollista.
Tietenkin voihan sitä esim tehdä itse koruja ja käsitöitä ja myydä niitä verkkokaupan kautta. Tai maahantuoda jotain ja myydä verkkokaupalla. Kekseliäälle on kyllä hommia!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen Anna Koskela kaahasi 172 km/h
Kuvasi samalla myös videota, jonka sitten myöhemmin poisti. Jotenkin tuntuu persuilta lähtevän nyt kaikki lapasesta, va546848Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?
Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k375378Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa
Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko985308Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä
Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas974897Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!
🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin84720Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista
kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi194567Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan
Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa774553Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä
HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html524282Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus
Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast704125Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana
Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä234115