Haittaisiko sinua seurustella ihmisen kanssa, joka on työkyvyttömyyseläkkeellä

Anonyymi-ap

Kiinnostaisi kuulla, että miten suvaitsemattomia ihmiset ovat tämän asian suhteen?

Olisi siis kyseessä henkilö joka pitää ns. itse huolen itsestään, ei tosiaankaan etsi kumppanista mitään hoitamaan tms, työelämä vain ei sairauksien vuoksi enää olisi mahdollista.

10

316

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei haittaisi, koska ihminen on tärkein valintaperuste, ei se mitä hän tekee työkseen tai mitä työtä on tehnyt.

    • Anonyymi

      Jos rakastuisin niin ei haittaisi.

    • Mikä ettei,kyl muut asiat ratkaisisivat .

    • Anonyymi

      Kokonaisuus ratkaisee. Ei tuo välttämättä ole este.

    • Anonyymi

      Olen miettinyt omalla kohdallani tota, että pitäisikö pyrkiä työkyvyttömyyseläkkeelle, ku tuntuu siltä, ettei kelpaa enää työ elämään? Olen laittanut varmaan jo sata hakemusta ihan perus duuneihin (logistiikka/ kuljetus ja koulutustani vastaaviin töihin). Työuraa olisi jäljellä vielä noin 10- vuotta. Olen pärjännyt omasta mielestäni työurallani keskimääräistä paremmin ja joskus jopa vielä paremmin. Omasta mielestäni olen hyvä suoriutuja työelämässä.

      • Anonyymi

        Minusta tuntuu, että parempi olisi olla töissä.
        Toivottavasti löydät itsellesi työpaikan. Tsemppiä sinulle.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Minusta tuntuu, että parempi olisi olla töissä.
        Toivottavasti löydät itsellesi työpaikan. Tsemppiä sinulle.

        Työkyvyttömyyseläkkeelle kannattaa varmaan hakea, jos tuntuu ettei jaksa tehdä töitä.
        Ihmiset ovat niin erilaisia, toisen puolesta ei voi tietää mikä on parasta.


    • Anonyymi

      Ei mitenkään minua haittaa. Seurustelin monta vuotta miehen kanssa joka suhteemme aikana joutui työkyvyttömyyseläkkeelle. Ja seurustelimme vielä vuosia senkin jälkeen. Suhde kaatui muihin asioihin.

    • Anonyymi

      Kiitos vastauksista kaikille ❤️

    • Anonyymi

      Ei mua työkyvyttömyyseläke häiritse. Sen syillä voi olla väliä, että kuinka rajuista jutuista on kysymys ja millä tavalla ja missä määrin ne vaikuttavat elämään. Ei työkyvyttömyyseläkkeelle kuitenkaan yleensä ihan pikkujutuista johtuen pääse.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      295
      11795
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      140
      11004
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      239
      6315
    4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      218
      5162
    5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      162
      3637
    6. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      174
      3528
    7. L/OVER ikuisesti minun

      Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
      Ikävä
      50
      2463
    8. Mitä voisit miehenä tehdä?

      Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä
      Ikävä
      329
      1970
    9. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      11
      1807
    10. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      17
      1695
    Aihe