Omaisuuden jako

Anonyymi-ap

Toinen osapuoli on täydessä riidanhaastomielentilassa ja keksii nyt tikustakin asiaa, tällä hetkellä muutaman tonnin autosta.
Olen vaihtanut omaa autoani vuosittain. Vanhan ajoneuvon luovutus ja uuden omistajuus osuvat aina samalle päivälle, joten sikäli helppo näyttää toteen omistajuuteni.
Auto on siis minun nimissäni, mutta toinen osapuoli väittää hänellä olevan autosta ostokuitti, sillä auto haettiin hänen ystävältä (minun rahalla). Ajoneuvon luovutus tehtiin tietysti suoraan minulle.
Toinen osapuoli on hoitanut kulkineeseen liittyvät kulut siinä missä minä olen ostellut/maksellut muita juttuja ja hommannut hänelle asioita.
Voiko hän vaatia autoa tai osuuttaan itselleen lakiteitse?
Hänellä on kyllä omakin auto, että sen puoleen varsinaista syytä tappeluun ei olisi

4

850

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos kyse on parista tonnista ja asia on vähäpätöinen, niin anna olla. Ajakoon kahdella autolla ja sä saat rauhan.

    • Anonyymi

      Avoliittoa ei suojaa mikään laki. Jos auton on sinun otat kotteron ja sillä sipuli

    • Anonyymi

      𝖪𝗒𝗅𝗅𝖺̈𝗉𝖺̈ 𝗈𝗇 𝗄𝗂𝗎𝗌𝖺𝗉𝗈𝗂𝗌𝗍𝖺𝗃𝖺𝗍𝖺𝖺𝗌 𝗍𝖺𝖺𝗌 𝗈𝗅𝗅𝗎𝗍 𝖺𝗁𝗄𝖾𝗋𝖺𝗇𝖺.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7076
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7043
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6143
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5228
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      60
      5173
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5088
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3447
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3370
    Aihe