Omaisuuden jako

Anonyymi-ap

Toinen osapuoli on täydessä riidanhaastomielentilassa ja keksii nyt tikustakin asiaa, tällä hetkellä muutaman tonnin autosta.
Olen vaihtanut omaa autoani vuosittain. Vanhan ajoneuvon luovutus ja uuden omistajuus osuvat aina samalle päivälle, joten sikäli helppo näyttää toteen omistajuuteni.
Auto on siis minun nimissäni, mutta toinen osapuoli väittää hänellä olevan autosta ostokuitti, sillä auto haettiin hänen ystävältä (minun rahalla). Ajoneuvon luovutus tehtiin tietysti suoraan minulle.
Toinen osapuoli on hoitanut kulkineeseen liittyvät kulut siinä missä minä olen ostellut/maksellut muita juttuja ja hommannut hänelle asioita.
Voiko hän vaatia autoa tai osuuttaan itselleen lakiteitse?
Hänellä on kyllä omakin auto, että sen puoleen varsinaista syytä tappeluun ei olisi

4

814

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos kyse on parista tonnista ja asia on vähäpätöinen, niin anna olla. Ajakoon kahdella autolla ja sä saat rauhan.

    • Anonyymi

      Avoliittoa ei suojaa mikään laki. Jos auton on sinun otat kotteron ja sillä sipuli

    • Anonyymi

      𝖪𝗒𝗅𝗅𝖺̈𝗉𝖺̈ 𝗈𝗇 𝗄𝗂𝗎𝗌𝖺𝗉𝗈𝗂𝗌𝗍𝖺𝗃𝖺𝗍𝖺𝖺𝗌 𝗍𝖺𝖺𝗌 𝗈𝗅𝗅𝗎𝗍 𝖺𝗁𝗄𝖾𝗋𝖺𝗇𝖺.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      102
      6668
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      32
      3998
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3435
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      383
      1827
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1418
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1360
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      48
      1121
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      1006
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      950
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      899
    Aihe