Peittelyt herättää hakijoissa epäilyjä jolloin työ ei kohtaa.
Epämääriset "TES sopimuksen mukaan" ilmoitukset ovat aina arvailua!
Tuntipalkkaus esiin tai kk palkkaus antaa selkeän sitovan tiedon.
Mitä olet asiasta mieltä?
Asiantuntija kannustaa rekryfirmojen palkkatiedot esiin!
11
250
Vastaukset
- Anonyymi
Palkkatiedot pitäisi olla itsestäönselvästi jo työpaikkailmoituisessa nähtävillä. Numeroina. Jokainen tietää ettei joku suurpiirteinen Tes sano kenellekään mitään.ja palkkatietojen penkominen jostain työehtosopimuksen miljoonien sivujen uumenista on yleensä kuin neulan etsimistä heinäsuovasta.
Uskomattomisnta Suomen työmarkkinoilla on ettei edes työhaastattelija yleensä tiedä palkan määrää numeroina saati osaa vastata edes yksinkertaisimpiin kysymyksiin.
Siinä sitten meet sokkona uutena työhön ja palkka päivänä vasta selviää palkan määrä.
Suomessa työnantajat ovat aivan kädettömiä törppöjä. Oli kyse fuokrafirmasta tai yrityksestä tai mistä tahansa muusta työnantajasta. Kaikki täyttä paskaa.- Anonyymi
Yksinkertaisten asioiden monimutkaistaminen kielii aina kusetuksesta. Kun katsotaan millaista siansaksaaa ja rakettitiedettä ovat suomalaiset työehtosopimukset palkkataulukoineen se kertoo paljonko työelämässä tapahtuu monenlaista kusetueta . Tuskin työnantajat maan tajuavat alojensa työehtosopimukset edes puoleen väliin asti.
- Anonyymi
Nämähän tarjoavat suurimmassa osassa nollatuntisopimuksia, ilman mitään työsuhde etuja ja sitten kovaan ääneen ihmetellään kun on niin valtava työvoimapula!!
- Anonyymi
monesti lukee että maksamme yli tes-palkkauksen.....??
sitten pitäisi puuttua että sama työpaikka on auki vuosia ... työpaikkailmoitus saattaa näkyä vähän aikaa ,poistuu ,ilmestyy uudestaan... - Anonyymi
"palkkaus työehtosopimuksen mukaan" ja aina mennään sen alimman portaan mukaan minkä TES mahdollistaa, olen moneen paikkaan hakenut ja olenkin vaatinut palkkaa sen korkeimman portaan mukaan kun kerta se siellä TESissä lukee ja se on TESin mukainen palkkaus, eivät ole palkanneet vielä.
- Anonyymi
Riittääkö osaamisentaso siihen on toinen juttu?
Selkeintä on kertoa palkka ja työkohde jos rekry jollekkin firmalle!
- Anonyymi
Pari työnantajaa tiedän joiden rekry-sivuilla on palkka kysely euroina!
Työnhakuna ei voi pitää liioiteltua palkkatoivetta! - Anonyymi
Minus huijattiin tässä Tessissä kerran kunnolla. Palkka oli monta sataa euroa huonompi kuin kunnalla. Enää en haksahda.
- Anonyymi
Olipa tyhmä provo. Mikä vimma sulla on teeskennellä tyhmää työtöntä joka ei tiedä mitä TES tarkoittaa?
Se teetkö töitä kunnalla vai muualla ei vaikuta siihen teetkö töitä alasi TES: n mukaan.
- Anonyymi
palkka riippuu paljon siitä kuka palkataan. Toimenkuvakin
tarkentuu yleensä sen mukaan kuka hakija palkataan.
Vähän kuin katiska ruovikon reunassa. Katiska laitetaan pyyntiin.
Voihan siihen katiskan päälle laittaa lapun. Kiitos vain ahvenia.
Kuitenkin sinne katiskaan tulee kaikkea muutakin.Joskus on tyydyttävä
siihen mitä saadaan tai tyhjennettävä katiskan sisältö takaisin mereen.
Kyllä fiksu työnhakija tietää minne hakemuksensa laittaa.
Jos ei tiedä oman alan palkkatasoa ( ja oman alansa firmojen palkkauskäytäntöjä) niin ei ole kovinkaan kummoinen työnhakijakaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen453224Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,652631Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään662457Ei tule uni
Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.621338Miksi juuri Venezuela?
Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp3031273Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?31129- 411016
Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1021013- 42997
- 80981