Purraa verrataan jo Iiro Viinaseen

"Nykyisiä ja lama-ajan leikkauksia ei voi rinnastaa, sanovat asiantuntijat. Iiro Viinanen säästi kolme kertaa niin paljon kuin Riikka Purra.

Onko jo uusia leikkauksia väläyttäneestä Purrasta tulossa yhtä kovaotteinen valtion kirstunvartija kuin Viinanen aikoinaan?

– Kyllä tämä on eri tilanne. Tässä on ollut useitakin hallituksia, jotka ovat toteuttaneet erilaisia säästöpaketteja. Tämä ei poikkea kovinkaan paljon siitä, mitä Juha Sipilän (kesk.) hallituksen aikana tehtiin.

Taloustieteilijä, valtiotieteen tohtori Sixten Korkmanin mielestä ensi vuoden leikkaukset eivät edes ole erityisen suuria."

Jep.
17173
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Viinanen oli tiukka heppu.

Äänestä
  • 🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒

    😍 ­­N­y­m­f­­­o­­­m­a­­­a­­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#18024364k

    🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞

    Äänestä

Aivan liian pieniä ovat säästöt. Mitään muuta kuin hiilijalanjäljen tuottavilta loisilta voisi leikata enemmän.

Äänestä

Ilmeeltään ja kohta teoiltaan voi verrata staliniin.

Äänestä

Uutta Thatcheria tarvitaan , hän modernisoi Britannian - ay-liikkeen jarrutuksesta huolimatta

Äänestä

Mistä tänään leikattaisiin?

Äänestä
  • Viikonlopun aikana ei leikata, sillä rentoutujat tarvitsevat lähipubissa tuoppinsa. Leikataan vasta maanantaina.

    Äänestä

Persukannattajat kauhuissaan: "Sen piti vain vihata ulkomaalaisia ja antaa halpaa bensaa ja viinaa!"

Äänestä
  • Eihän persut vihaa ulkomaalaisia, mutta ovat oikeassa huonon maahanmuuton suhteen.

    Äänestä

  • Olutta ja bensaa saa molempia kohta 4% halvemmalla!

    Äänestä

Pitäisi olla vieläkin kovempi

Äänestä
  • Huutelee koroillaan elävä kokkare (perinyt rahansa).

    Äänestä

  • Yritystute ja maataloustuet myös leikkuriin.

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Huutelee koroillaan elävä kokkare (perinyt rahansa).

    Miksi sinä olet köyhä vassu.

    Äänestä

Purran leikkaukset ovat suvituulen kuiskaus verrattuna siihen mitä tapahtui 90-luvulla. Silloin myös alkoi Suomessa pysyvä työttömyys.

"Hiilamo sanoo, että 90-luvulla monet yhteiskunnan peruspilarit sortuivat. Esimerkiksi pankit, joihin oli luotettu kuin vuoreen, pettivät täydellisesti ihmisten luottamuksen.

– Laman jälkeen työttömyydestä tuli pysyvä ilmiö suomalaisessa yhteiskunnassa. 90-luvun lamaan katkesi myös useita vuosikymmeniä kestänyt hyvinvointivaltion rakentamisaika. Sen jälkeen on ollut enemmän tai vähemmän niukkuuden jakamista, Hiilamo sanoo."

Pankit sen romahduksen laittoivat liikkeelle. Oma silloinen työpaikkani meni kun pankit vetivät firman rahoituksen pois. Varastopäällikkö tiesi kertoa, että pankit vaativat myös jo annettuja rahoja takaisin. Ei normaalein tavoin lainan lyhennyksinä, vaan koko potti nyt heti.

Se oli nopeaa toimintaa. Maanantaina sai kuulla, että henkilökunnan palveluksia ei huomenna enään tarvita.

Enkä ihmettele sen jälkeen syntynyttä pysyvää työttömyyttä. Yritykset eivät ole siitä lähtien luottaneet pankkeihin.

Äänestä

Punakynää käyttöön enemmän

Äänestä

Erona oli vain se, että Viinanen arvosti suomalaista yhteiskuntajärjestystä.

Ei halunnut repiä kansaa kahtia!

Oli sillä tavalla Suomen puolella. Nykyhallitus pyrkii sekasortooon, kurjuuteen ja vastakkainasetteluun. Haluavat tehdä Suomesta epävakaan rikollisvaltion, joka karkoittaa sijoittajat ja on altis 'vahvan' johtajan tarpeelle! ( vrt. Saksa 1930-luvulla)
( Venäjä 1990-luvulla).

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

"Nykyisiä ja lama-ajan leikkauksia ei voi rinnastaa, sanovat asiantuntijat. Iiro Viinanen säästi kolme kertaa niin paljon kuin Riikka Purra.

Onko jo uusia leikkauksia väläyttäneestä Purrasta tulossa yhtä kovaotteinen valtion kirstunvartija kuin Viinanen aikoinaan?

– Kyllä tämä on eri tilanne. Tässä on ollut useitakin hallituksia, jotka ovat toteuttaneet erilaisia säästöpaketteja. Tämä ei poikkea kovinkaan paljon siitä, mitä Juha Sipilän (kesk.) hallituksen aikana tehtiin.

Taloustieteilijä, valtiotieteen tohtori Sixten Korkmanin mielestä ensi vuoden leikkaukset eivät edes ole erityisen suuria."

Jep.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu