Onko kokemuksia otsikolla mainitusta kellosta. Komea kyllä on ja arvokello. Lindroosin kelloliike myy tätä, en sitten tiedä myyvätkö muut. Kelloon saa viiden vuoden kansainvälisen takuun + 1 vuosi Lindroosin takuuta.
Kokemuksia kaipaan, olipa hyviä tai huonoja.
Kokemuksia kaipaan, olipa hyviä tai huonoja.
Vastaukset 88
Vanhimmat
On hyvä ja laadukas kello, suosittelen.
Longines on hyvä kello. Joku sanoi että ovat nostaneet hintoja, haluavat saman hinnan mitä muutkin periinteiset sveitsiläiset merkit. Siinä mielessä käytetty Lonkku vois olla hyvä ostos, kunnuusien hinnoissa on nousua.
Onhan siellä myös koneistopuolella tapahtunut muutoksia, eli hinnan korotukset perusteltu edes jotenkin. Sveitsin Frangin arvo on kovasti noussut Euroon nähden, eli sekin nostaa hintoja.
Lyhyessä ajassa Longines merkeissä noussut hinta. Helsinki-Vantaan kentällä on Lindroosin kelloliike. Hyvä palvelu ja on vaikka mitä mallia kelloja. En tiedä myyvätkö muut kuin Lindroosin kelloliike kyseistä merkkiä? Laatukelloissa on käytettyjä.
Jälleenmyyjiä löytyy useita:
https://www.longines.com/en-fi/store
Siinä on koneistokaliberina L633.5 joka on ETA 2824-2 38- tunnin käyntivaralla. Koneistona oikea laiskiainen joka ei jaksa käydä täyteen vedettynä käytännössä kuin 24 tuntia. Lisäksi saattaa edistää vuorokaudessa hyvinkin kymmenen sekuntia. Kyseisen mallin persuksiin liimattu koristelogo on kuulemma herkästi irtoavaa sorttia.
No nyt tuli sellaista skeidaa ettei aikoihin olla kuultu.
Kuullut olen ainoastaan tämän logoasian. Kyseisen koneiston olen itse kokenut ja noin se juuri on kuin edellä sen kirjoitin.
Yhden koneistonko olet itse kokenut? Se on silloin huoltoa vailla. 38h käyntivara pitää hyvin paikkaansa jos kelloa käyttää normaalisti.
Normaalia on se että kello on ranteessa päivittäin vähintään viisi tuntia, ja silti sitä pitää vetää joka ilta että käy vielä aamullakin.
Taas samaa skeidaa. Pidä sitä kelloa ranteessa enemmän, kello tykkää kun sitä käytetään, varsinkin automaatit.
En pidä ja asenteesi osoittaa että et ole koskaan mekaanista automaattikelloa omistanutkaan. Tällä palstalla suurimmat metelin pitäjät ovatkin juuri kaltaisiasi ”suuria tietäjiä.”
Omistan useita automaattikelloja.
Veisit jo vihdoin sen Radosi huoltoon.
Et omusta tahi puhut tahallisesti muunneltua totuutta, niin kuin hienosti sanotaan. Eikä se ollut Rado vaan Breitling.
Joo kyllä se on pareen jotta ostaa sen kaliiperilla L888, on parempi silloin.
Juu, se perustuu ETA 2892-A2 koneistoon jota pidetään parempana kuin 2824 koneistoa.
Toiset huhupuheet yhdistää sen pitkälti Powermatic 80-koneistoon.
Näissä Eta pohjaisissa konestoissa merkitsee paljon se kuin hyvin ne on viimeistelty, pelkkä kaliberin tyyppi ei kerro kaikkea.
Kellon kaliipereista kirjoitellaan, mutta tietääkö kirjoittaja itsekään mitä kaliiperi ilmoittaa? Itse en tiedä muuta kuin sen, että se on kellon ikäänkuin "sormenjäljet". Mitä sanoo asiasta kirjoittavat kaliiperista?
Kaliiperi on nunerosarja joka kertoo mihin isoäitiin koneisto perustuu. Usein niistä ei tiedetä muuta kuin se mitä valmistaja ilmoittaa. Japanilaisten valmistajien kaliperinumero ei perustu mihinkään vanhaan vaan koneisto on usein alusta saakka uudelleen suunniteltu. Siltä osin kun mekaanista koneistoa voi ”uudelleen keksiä.” Numerosarjat kaliiperissa ovat hatusta vedettyjä eikä ne sinällään kerro yhtään mitään.
Tuossa yksi sivusto joka kertoo koneistojen tietoja.
https://watchbase.com/longines/caliber/l633-5
Omistan automaattikellon, ja kysynkin: Onko normaalia kun se pysähtelee? Kello on yötä- päivää ranteessa ja silti on välillä pysähtynyt. Kello on sveitsiläinen eikä mikä sattuu.
Jos et ole ihan liikkumaton, niin kyllä kellossa on vikaa tai vähintään huollon tarve.
Aivan normaalia. Mikään mekaaninen automaattikello ei käy jatkuvasti silkalla liike-energialla. Paras omistamistani on ollut Grand Seiko joka kävi yhdellä vedolla 19-vuorokautta. Silloinkin myyjä sanoi että kun pidät kelloa kolme tuntia ranteessa päivittäin se käy ikuisesti alkuvedon jälkeen. No, ei käynyt. Toiseksi paras kävijä on ollut Rado (Powermatic 80) ja ylivoimaisesti surkein Breitling ilmeisesti Sellita 200 koneistolla.
Ja taas alkaa sama jankutus ja valehtelu.
Sama jankutus ja totuudessa pysyminen. Tiedän koska kokenut olen, ja koen edelleen. ”Palstatietäjät tietää” -osasto jankuttaa vastaväitteitä vasten parempaa tietoaan. Sitä kokemusperäistä tietoa kun ei ole ensinkään.
Melkoinen GS sulla jos se käy 19 vuorokautta yhdellä vedolla. Taitaa olla jonkinlainen prototyyppi kun taitaa 10 vrk olla vetokoneistolle tällä hetkellä ennätys.🤡
Et vieläkään ole myöntänyt itsellesi, että käytät kelloasi väärin. Automaattiin vedetään alkuveto ja sen jälkeen se käy kun pidät sitä päivät ranteessa ja yöt joko ranteessa tai pöydällä. Tosin silloin oletan, että olet fyysisesti terve ja liikut normaalisti.
Turha jankuttaa asiasta joka tulee selväksi kun jaksaa lukea kommenttini. Esimerkiksi tätä Grand Seiko SBGM221- kelloa käytin silloin vähintään sen kolme tuntia ranteessa päivittäin alkuvedon jälkeen, enkä nukkunut silloinkaan vaan kävelin enimmäkseen, juu, eikä ollut käsi kipsattuna vartaloon yms. Lopputulema oli 19- vuorokautta kunnes suvaitsi seisahtua. Muilta osin kaikki on luettavissa ja ymmärrettävissä. Jos luetun ymmärtäminen on vajavaista tahi luettua vääristellään tahallisesti, niin en voi mitään kun en ole ammatiltani mikään psykiatri.
Toiset kellot lataa herkemmin kuin toiset, mutta kaikki vähänkin asiallisen tason kellot lataa kun kello on ranteessa päivät.
En usko, että GS käy kolmen tunnin päivittäisellä rannetuksella, koska valmistaja suosittelee vähintään 10 tunnin ranteessa pitoa.
Kuin vain mutta niin minulle sanoi tuo arvostettu myyjä, tahi mikä lienee ollut, yhdentekevää, ammattimainen kelloseppä nyt kumminkin.
Eikö valmistaja ohje ole luotettava?
Automaatti kelloa vetää? Jos ei heti alusta muista vetää, mitä sitten? Onko Longines Heritagen kone kuin ranta-Rolexin?
Joskus 80- luvulla saattoi ranta-Roleksissa olla tuhannen markan kone, sanoi kelloseppä.
Seiko Astron GPS Solar Titanium SSH109J1 on yllättävän kallis. Mielestäni ei vedä vertoja Longines Heritageen, eikä moneen muuhunkaan sveitsiläiseen kelloon. Voin olla väärässä, mutta sveitsiläinen on aina sveitsiläinen.
Vai niin? Seiko Astron GPS on kumminkin auringosta voimaa ottava kvartsikello GPS- toiminnolla joten sitä ei voi mitenkään edes verrata mihinkään mekaaniseen kellokoneistoon. Painii niin sanotusti aivan eri sarjassa. Mekaanista kelloa halajava on viehättynyt aivan eri asioista kuin kyseinen kello tarjoaa. Niissä taas Japani on nykyään vähintään yhtä hyvä, jos ei parempi, kuin sveitsiläiset.
Sveitsistä löytyy upeita kvartsikoneistoja, mm.Longines V.H.P. Gmt jonka aikavyöhykkeen ohjelmoidaan puhelimen kameran salamavalolla apin avulla. Myös Omegalla on hieno kvrtsi ja muillakin löytyy.
Mekaanisissa Japani tekee hyviä koneistoja, mutta kyllä Sveitsissä on se osaaminen ja tehdään uusinta ja parasta. Grand Seikolla on sping drive koneisto joka on ihan hieno mekaniikan ja elektroniikan yhdistelmä, mutta se huolto on valitettavasti vain hyvin harvan hallussa.
Lidl in 7 € kello on tarkempi kuin yksikään automaatti. Sillä vaan ei ole sijoitusarvoa eikä se ole koru.
Väärin.
Hanki jo elämä.
Mitä pitää sisällään "hanki jo elämä" ?
Automaatti kellot yleensä heittää vähintään 4- 5 sekuntia vrk.
Käyntitarkkuus ei olekaan pääasia mekaanisissa kelloissa, muutenhan niitä ei hankkisi kukaan.
Yleensä, mutta ei välttämättä.
Lidlin halpis kvartisit heittävät myös välillä vähintään tuon verran, on ihan tuurissa millaisen lelun saa.
Jos sinulla olisi elämä, niin et kirjottelisi tuollaisia hölmöyksiä.
Hyvä kello!
" Lidlin halpis kvartisit heittävät myös välillä vähintään tuon verran, on ihan tuurissa millaisen lelun saa ".
Sinulla tuntuu olevan vankka kokemus Lidlin halpiskelloista.
Annan ilmaisen neuvon, kokeile automaattia tai vetokelloa, niin pääset nauttimaan kellomaailman ihmeellisyyksistä. En tiedä kenen täytyisi hankkia jo elämä, koska se on jo. Sinusta en tiedä.
Ei juuri Lidln, mutta Ohlssonin on ja se jätätti yli 10 sek päivässä. Kaikki ne halpikset on samaa kuraa ja on ihan hengessä miten ne käy, yleensä ihan hyvin. Mutta mitä sitten?
Minulla on useita automaatteja ja manuaalivetoisia kelloja ja ne on ns. arvokelloja ja olen alan harrastaja, eli tietoa kyllä on keskiverto trollia enemmän.
No niin ”alan harrastaja” kerto nyt sitten minkä merkkisiä arvokkaita kelloja sinulla on? Merkki ja malli, lisäksi sinun on kertottava miten nuo on niikuin toiminut ihan omasta mielestä? Jos et pysty vastaamaan olet pelkkä trolli ja suunpieksiä näissä vakavissa asioissa.
En minä täällä ala sinulle omistuksiani tarkemmin kertomaan.
Johtuu siitä että et omista ainuttakaan nk. arvokelloa
En ole yllytyshullu ja lähde vakuuttamaan trollille mitään.
Olenkin vakuuttunut että olet vain tyhjänpäiväinen valehtelija.
Sulla on siihen oikeus, mutta olet väärässä.
Kokoelmani arvo on noin 200.000 euroa. entä sinulla?
Hah, 200000 eurua, johan pomppas! No, ei varmana ole! Oma muutaman kellon kokoelmani kustansi noin 10000 eurua.
Sulla on siihen oikeus, mutta olet väärässä.
Kokoelmani arvo on noin 200.000 euroa. entä sinulla?
Hah, 200000 eurua, johan pomppas! No, ei varmana ole! Oma muutaman kellon kokoelmani kustansi noin 10000 euroa.
No, ei minua kiinnosta sinun uskosi ja mielesi toiminta.
Kun sijoittaa kelloon 100 - 150 €, saa jo laadukkaan ja tarkan kellon. Kuitenkaan nämä kellot eivät pärjää laadukkaille sveitsiläisille.
Kari Voutilainen tekee sveitsiläisiä kelloja. Hänellä on tiukka vaatimusta ostajalle; etumaksuna tietty summa ennenkuin alkaa millekään. Onko kukaan nähnyt livenä Voutilaisen kelloa?
Tottakai ne pärjää, jos ainoa kriteeri on tarkkuus ja vakaa käynti ja kysymys on kvartsikellosta. Mikään mekaaninen kello ei käy kuin kvartsi, ei yksikään.
Kunnon ja vakaan kvartisin saa jo parilla kolmella tonnilla, mutta kunnollinen maksaa tuotakin enemmän. Kunnollinen kvartsi on mm. lämpökompensoitu ja tarkkuus +- 5 sek./ vuosi.
Nähty on, mutta ei Voutilainen etumaksua ota, mutta vastaavasti hän antaa takuuhinnan kellon hinnalle, vaikka jonoa on seitsemisen vuotta.
Riippu minkä tasoisia vertaa keskenään. Jos tarkkuus on tärkein, niin silloin joutuu tinkimään mekaanisen kellon arvosta ja arvostuksesta ja tietenkin tyylikkyydestä ja käsityön hienoudesta, mutta jokaiselle jotain.
Monissa kvartsikelloissa kuluu patteri selvästi nopeammin kuin toisessa. Syy tähän on kellot erilaiset toiminnat.
Automaatissa on se etu, ettei ainakaan syö pattereita.
Patek Philippe, onko kenellekään tuttu? Tuskin moni alan harrastaja on nähnyt Patek Philippeä muualla kuin mainoksissa.
Juupa juu. Kyllä todellinen harrasta on pitänyt Patekkia kädessään ja ranteessaan ja tuntee historia hyvin. Aina ei tarvitse juuri tiettyä brandia omistaa tietääkseen siitä paljon. Eihän edullisemman pään Patekit ole edes mahdottoman kalliita.
" Eihän edullisemman pään Patekit ole edes mahdottoman kalliita. "
Kyllä edullisimmatkin Patek Philipit ovat kalliita. Raha mikä noihin edullisiin menisi, ostaisin jonkin muun sveitsiläisen ja vielä jäisi rahaakin, esimerkiksi Longines Heritage olisi sellainen. Myös vähälle huomiolle jääneet Certina automaattikellot.
Harvalla on varaa Patekiin, tai on mutta smaallw rahalle on kiireisempää käyttöä. Edullisen pään sveitsiläisautomaatit on ihan perusteltu valinta ja ryskäkelloksi kelpuutan kyllä japaninkvartsinkin.
Chrono24 kertoo, että Petaja löytyy hyvin kympistä ylöspäin.
" Chrono24 kertoo, että Petaja löytyy hyvin kympistä ylöspäin. "
Vai kymmenen tuhatta euroa on sinulle kymppi vain? Jos sinulla olisi rahaa tasan 10 000 €, laittaisitko sen kaikki kelloon Patek Philippe?
Kympillä, kuten sanoit saa monta merkkikelloa. Esimerkiksi aloittajan mainitseva Longines Herotike, ja rahaa jää 7000 euroa.
Korjaan edellistä: Longines Conquest Heritage.
Jos haluaa kunnon arvokellon joka on tehty laadukkaasti ja on ikuinen, niin Patek on hyvä valinta. Miksi ajattelet asiaa noin, että "jää rahaa säästöön" kun johonkin sen rahan jokainen tunkee jossain vaiheessa, eihän se ole kuin valintoja mitä arvostaa ja mistä tykkää.
Kyllä Patek Philippe on hyvä kello. Hinnat alkaen 2000 € ylöspäin aina maailman kalleinpana myytyyn asti. Googlata voi mitä maksoi, ja tuotto meni hyväntekeväisyyteen.
Olen itsekin sveitsiläisten kellojen pienimuotoinen harrastaja. En ole koskaan nähnyt Patek Philippeä muualla kuin lehden kansikuvassa. Tämä tapahtui 2000- luvulla välillä Helsinki- Lontoo business luokassa.
Kyllä Patek Philippe on hyvä kello. Hinnat alkaen 20 000 € ylöspäin aina maailman kalleinpana myytyyn asti. Googlata voi mitä maksoi, ja tuotto meni hyväntekeväisyyteen.
Olen itsekin sveitsiläisten kellojen pienimuotoinen harrastaja. En ole koskaan nähnyt Patek Philippeä muualla kuin lehden kansikuvassa. Tämä tapahtui 2000- luvulla välillä Helsinki- Lontoo business luokassa.
Halvimmat Patekit uutena liikkeestä ostettuna alkaa noin 15000 euroa ja niissä on kvartsi koneisto.
Ensimmäiset mekaaniset taitaa lähteä taitaa lähteä hinnoista 24000 euroja ja kultaiset 30000 euroa, eli ei pahoja hintoja.
Longines Conquest Heritage 2 kellossa mikä on koneen takana oleva vajaan sentin levyinen pyöreä ikäänkuin kilpi? Jos et ole kyseistä kelloa nähnyt, se näkyy mainoksessa.
Älä kysele ei nämä tiedä paljoakaan kelloista.
Se on koriste.
Joka kuulemma irtoaa herkästi, tosin voi olla että vika on jo korjattu.
Epäilen tuota irtoamisherkkyyttä, se on kuitenkin rannetta vasten. Ehkä joku on sitä hieman kaivellut putsatessaan tai vastaavaa?
Kuulemma on, tai ainakin oli, liimattu kuoreen, mikä on melko erikoinen ratkaisu arvokellon kohdalla.
Ei tuota luokitella arvokelloksi.
Sinä et tiedä kelloista mitään, niin ei kannata kirjoittaa.
Parin kolmen perustiuku ei ole arvokello.
Pitää mennä sinne päälle kympin, niin aletaan olla rajoilla.
Olet väärässä.
Kaikilla kelloilla on oma arvonsa, joillain lisäksi tunnearvoa. Mutta mekaaniset sveitsiläiset menevät mielestäni heittämällä sinne "haute horologien" puolelle, silloinkin kun puhutaan sarjatuotetusta ETA-koneisesta. Mitään selkeää määritelmää "arvokellolle" ei varmaan ole keksitty, kellosepälle raja on varmaan korkeampana.
Hyvä kiinalainen voi olla ihan yhtä hyvin tehty ja hyvä japanilainen onkin, mutta Lonkku on kuitenkin noita raittaita viilaillut kohta kaksisataa vuotta. Silti vielä hinnaltaan sellainen että sen voi ottaa päiväkäyttöön. Kynnys pitää jotain Vacheron Constantinia päivittäin töihin fillaroidessa olisi aika korkea ja ulkomaille jossa kamaa unohtuu ja pöllitäänkin joskus en ottaisi edes Lonkkua vaan halvan kvartsin.
Kyllä te pojat osaatte kertoa lukemaanne, osalla voi olla sveitsiläinenkin. Paljon halpaa ja helppohintaista jutustelua. Sanon kuitenkin kymmenien vuosien kokemuksella:
Te ette osaa tehdä liikkeessä kellokauppaa!
Ja mitähän tuokin tarkoittaa.
Ranteessani tikittää Grand Seiko -kvartsi. Minulle rannekellon kuuluu näyttää luotettavasti tarkkaa aikaa. Automaatit ovat teknisinä rakennelmina upeita mutta ajannäyttäjinä mennyttä maailmaa. Olen ihmetellyt millaisia pääsiäismunalelun tasoisia koneistoja ns. merkkikellojen uumenista löytyykään. Ja kun kelloa etsii, kannattaa kysellä muualtakin kuin kellomyyjiltä, joiden osaaminen on melko vaihtelevaa
Ei se kvartsi tikitä, mutta mekaaninen kello tikittää vallan ihanalla tavalla. Kyllä mekaanisten arvokellojen koneisto on hienoa käsityötä, joten kenties niitä voi verrata pääsiäsmunaan. Nimittäin Fabergén pääsiäismunaan.
Noin voi kirjoittaa kateellinen tai ymmärtämätön poikanen.
Mekaaninen kello on kovasti nousussa ja arvossaan. Laatu, osaaminen ja käsityö on arvossaan ja hyvä kello käy riittävän tarkasti monia vuosia ja huollettuna on lähes ikuinen.
Merkki maksaa