kuin Suomen ansiota. Ilman sinkoja, osasto Kuhlmeytä, rynnäkkötykkejä ja divisioonaa Viipurin lahdella Kannas olisi murtunut täysin ja kohta pitänyt asettua Salpalinjalle jos armeija olisi sinne asti edes ehjänä selvinnyt.
Kesän -44 torjuntavoitto oll enemmän Saksan
Anonyymi-ap
41635
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 41
Vanhimmat
Saksan Stukat tuhosivat Ihantalan ps-makkarat maantielle, eivät ennättäneet hyökkäykseen.
jAA, MIKÄHÄN PORUKKA SITTEN TYÖNSI PANSSARIKÄRKENSÄ PURON YLI MELKIN IHANTALAN KIRKONMÄELLE?
SIIHEN SE KYLLÄ PYSÄYTETTIIN. TYKKITULELLA JA PST-ASEIN.
Ellei saksalainen lento-osasto Kuhlmey olisi tuhonnut rintaman takana suuria määriä venäisten panssareita ja niille polttoainetta kuljettavia säiliöautoja, olisi Ihantalaan vyörynyt panssarikiiloja niin monta, että läpimurto olisi ollut varma.
Makkaroiden jämät !
🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒
😍 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#18025846t
🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞
Saksaahan Suomen pysyminen sodassa hyödyttikin.
Jos Suomi olisi tehnyt erillisrauhan jo keväällä 1944, Saksan vetäytyminen Baltiasta ja Pohjoi-Norjasta olisi ollut melkoista kaaosta.
Kesän -44 torjuntavoitto oli Saksan ansiota ja talvisodan ihme oli Mannerheimin ansiota.
Mannerheim nimittäin vaati valtiomme johtoa solmimaan Neuvostoliiton kanssa rauhan, koska hänen mukaansa joukkomme eivät olisi kestäneet kuin viikon puna-armeijan paineen alla.
Ilman rauhan solmimista maamme kohtalo olisi ollut Viron kohtalo eikä sitä olisi voinut kutsua ihmeeksi, vaikka sitä ihmetelty oltaisiinki.
Kovasti tuntuu natsi-Saksan arvo vaihtelevan Suomen puolustuksessa vuonna 1944 riippuen siitä, millä tuulella Venäjän Tiltu sattuu olemaan!
Tässä kerjussa Saksan aspu ja Kuhlmey onkin ratkaiseva ja Suomen armeijalla ei ollut mitään virkaa!
Samaan aikaan parissa muussa ketjussa Saksan apu ja Kuhlmey taas mitätöidään merkitykseltään?
Rauha solmittiin VASTA syyskuussa kun rintamalinjat olivat jo vakiintuneet ja hiljentyneet!
Läpimurto ainakin estettiin tykistön avulla Pyöräkankaalla 6,7,1944 ampumalla kolme kertaa jalkaväen jättämiin omiin asemiin. Tämä oli venäläisten viimeinen murto linjojen läpi. He olivat jo aiemmin Talinmyllyssä saaneet panssarinyrkeistä. Venäläiset siis menettivät kokonaan uskonsa, kun heidän panssarinsa oli tuhottu.
Entäs kun ainakin yksi divisioona olisi ollut poissa Ihantalasta Viipurinlahtea puolustamassa ?
Ja kymmeniä tykkejä myös.
Oli kyse murrosta Suomen sisämaahan Pyöräkankaalla, tämän jälkeen vastassa olivat siviilit.
Neukun tankit torjuttiin Saksasta saaduin ps-nyrkein ja -kauhuin. Omat pst-tykkimme eivät montakaan neukun tankkia tuhonneet. Ilman näitä Saksan aseita tuhomme olisi ollut absolut-varma.
Varsin monesta yksittäisestä aseesta voi sanoa (pystykorvasta lähtien), että ilman sitä ei olisi pärjätty, mutta onko se järkevää? Sodassa pelataan niillä korteilla, jotka kädessä on! Ja ne OLIVAT käytettävissä!
Ratkaisevat taistelut ratkaisi suomalainen tykistö, ehkä myös pst-aseistus oli ratkaisevassa asemassa, se tietenkin Saksan ansiota.
Ilman toimivaa pst:aa olisivat neukun tankit ajelleet tykistön asemissa ja se sota olisi ollut sitten siinä.
Ja ilman 500.000:ta kenttäarmeijan sotilasta olisivat ps-nyrkit ja kauhut olleet virattomia! Turha loputtomiin vähätellä puolustavaa joukkoa!
Ei selvinnyt isä ehjänä edes tuolla.
Saksalainen 303. rynnäkkötykkiprikaati ei lähtenyt Ihantalassa vastahyökkäykseen, mutta venäläisille musikoille oli valehdeltu panssarien ajaneen miinoihin. Huhu kertoi kuitenkin, että panssarinyrkkejä oli, eikä panssarit enää ajaneet niin hanakasti eteen. Venäläisiltä ei suinkaan panssarit loppuneet, mutta elävältä paistuminen pelotti jopa sloboa.
Ainakin myöhemmässä vaiheessa myös suomalaisten tykistökeskitykset tuhosivat venäläisiä panssareita.
Niistä tuli murheenkryyni, kun venäläiset hinasivat ne pesäkkeiksi riviin etulinjan eteen ja ryömivät niiden alla kaivannoissa.
Ihantalan kaistalla oli heinäkuun puoliväliss' jäljellä venäläisillä 170 panssaria ja rynnäkkötykkiä, vain 50 oli tuhottu.
Mutta eipä ne silti päässeet tavoitteeseen Kymijoelle!
Ja tämäkös kyrsii homostallaria joka vihaa Suomea ja väittää Mannerheimiakin homoksi!! Tarkkispoika on itse homo!!
Walden oli kauhuissaan, kun paperitehtaat meinasivat siirtyä sovietin kombinaatteihin kokonaan.
Hehe pöhveIi kirjoittaa taas intohimonsa kohteesta, eli pojasta ja homoista.
Lähes kaikissa pöhveIin viesteissä mainitaan poika ja homo, mikä varsin kattavasti kertoo pöhveIin mielihaluista.
Hahaha panssarivaunut ja rynnäkkötykitkin tuovat pöhveIin mieleen pojat ja homot,😄🤣😆
Hehehe ja Mannerheiminkin pöhveIi ottaa mukaan fantasioihinsa pojista ja homostelusta 😆🤣😄
Näkisipä vaan kuinka nämä "asfalttisoturit" kairaa 10 cm vahvuisen asfaltin läpi tiehen niitä "näkymättömiä miinoituksiaan", kesällä tai etenkin talvella... ihan höpöjuttuja... 80 vuotta sitten oli kapeat soratiet ja viimeisimmän kunnon rytinän aikana 1944 oli kesä.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/789ad8a0-f93d-42db-bbb4-1cd7685db895
"Taistelijan on osattava asentaa telamiina maan pinnalle yhdessä minuutissa sekä kaivaa ja asentaa miina miinasijaan kesällä viidessä ja talvella kymmenessä minuutissa."
Saksalla oli ratkaiseva merkitys.
Tappioiden valossa näin ei ole, Supmalaisia 1 100 kaatunutta ja 1 100 kadonnutta, saksalaisia satakunta kaatunutta. Saksalaiset pystyivät kuitenkin kaikista pommituksista yli puolet hoitamaan.
Olipa ansio kenen hyvänsä niin hieno juttu!
Ansio on siinä, että Ilmavoimilla ei ollut maataistelukoneita ollenkaan meri-ilmailun muumioiden ansiosta, panssareita taas jouduttiin vetämään pois kaikista taisteluista, ettei ne lopu kokonaan. Tuon jälkeen ei saksalaisillakaan olisi ollut näitä. Ne tuhottiin Bagrationissa.
Neukulla loppui puhti kesken! Kymijoelle ei päästy!
Osasto Kuhlmeyhin kuulunut II. /JG54 hävittäjäodasti (stabstaffeln, 4. ja 5./JG54) ampui alas yli 70 neuvostokonetta kesäkuussa kun suomalaisten saldo jäi reiluun 60 pudotukseen. Ilmatorjunta pudotti vajaat 60 konetta.
Saksa lähetti lento-osaston koska tiesi ettei Suomen ilmavoimista olisi yhtään mihinkään neuvostoliittolaisten murskaavaa ilmaylivoimaa vastaan.
Suomen armeija oli hevosvetoinen lähellä I maailmansodan tasoa oleva asevoima. Sen panssaritorjunta heikohko ja ilmavoimat heiveröiset osin heikolla vanhentuneella kalustolla operoiva. Suomalaisilta lentäjiltä puuttui kokemus todella rajuista ilmataisteluista. He elivät petollisessa illuusiossa olevansa muka maailman huippuluokkaa. Totuus oli vaatimattomampi.
Mitään torjuntavoittoa ei edes saatu sillä Stavka alkoi vetämään ilma- ja tykistöyksiköitä pois Kannakselta jo 20.-22.6.44. Viipurin jälkeen homma oli vain Govorovin oma manööveri. Esim ilmasodan huippuvaihe oli jo 14.6.44. Sen jälkeen neuvostoilmavoimien lennot vähenivät 40-50% vaikka heidän tappiot olivat vain noin 30 konetta tuohon mennessä.
Suomen tulevaisuus ratkaistiin Teheranissa eikä missään Tali-Ihantalassa. Suomalaiset ovat vain kusseet itseään silmään. Se onkin melkoinen suoritus sinällään.
Niin. Loppusyksystä 1944 Porkkalassa aloitti toimintansa puna-armeijan sotilastukikohta. Onko Porkkalasta eduskuntatalolle jotain 40 kilometriä?
Saksan Keskustan Armeijaryhmä Heeresgruppe Mitte romahti ja tuhoutui lähes täysin Valko-Venäjällä kesä-heinäkuussa 1944. Se siitä herrenvolkista.