Jos kaikki ottais vastuun omasta elämästä ja kävis töissä niin mihin niitä veroja sitten enää tarvis kerätä?
Olisko meillä veroja ollenkaan jos ei olis vasemmistoa?
28
245
Vastaukset
"Jos kaikki ottais vastuun omasta elämästä ja kävis töissä niin mihin niitä veroja sitten enää tarvis kerätä"?
--------------
Eduskunnan palakat pittää maksaa.
Vai luulekko että purra kulukis ilimatteeks töisä?
HÄ!
Soon kato leikkaaminen kovvaa hommaa.
Ju NOW- Anonyymi
Ei olisi veroja, muttei töitäkään. Todennäköisesti muuttovirrat pois Suomesta lisääntyisivät 10 - kertaiseksi.
- Anonyymi
kuninkaalle verot ennen maksettiin eikä politiikkoja ollut vielä
- Anonyymi
Pitäisi kerätä vain Venäjältä suojautumiseen.
- Anonyymi
Ei varmaan ainakaan mihinkään tieverkkoihin tai sähköverkkoihin tai sen sellaisiin turhuuksiin, poliiseihin ja palokuntiin ja kouluihin. Ehkä ne toimisivat yksityisin varoin ja ihminen voisi ostaa vaikka palovakuutuksen, että joku tulee sitten, jos tulipalo sattuu. Maksaisi pilttiensä koulutukset kokonaan, ottaisi hintavan vakuutuksen sairauksien ja vammautumisten varalle jne. Ostaisi vakuutuksen tullakseen suojatuksi polisiin tai armeijan taholta tarvittaessa.
Kyllä sen homman varmasti saisi toimivaksi. Ei tietenkään köyhien kannalta, mutta senhän voisi ihan itse valita, että ei vain olisi nuorena sairas eikä köyhä ja vanhemmilla olisi varaa kouluttaa korkealle, että sitten saisi hyvää palkkaa ja olisi varaa ostaa kaikki nämä ylimääräiset palvelut. Tällainen systeemihän toimii jossakin varmasti, eikö vain? - Anonyymi
Kauniaisissa on hyvin vähän vasemmistoa. Kunnallisvero on 17%.
Keskimäärin se on yli 20%.
Se kertoo riittävästi. - Anonyymi
Nämä kommarit on kiihkoilijoita unelmoivat kaikki on yhteistä.
on kysyttävä heiltä miten kaikki kiva pidetään yllä ja rahoitetaan.
niiden pää vihollinen on ihminen joka omalla työllä tulee toimeen.
himo suuri että hänet verotetaan kuolijaaksi.- Anonyymi
Ei kenenkään tarvitse tehdä työtä
Raha tulee seinästä, maito kaupasta ja sähkö töpselistä. Mihin työntekoa tarvitaan? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei kenenkään tarvitse tehdä työtä
Raha tulee seinästä, maito kaupasta ja sähkö töpselistä. Mihin työntekoa tarvitaan?Tähän on vasemmisto oppinut vuosikymmenet ja ulkomaiden sankarit heti perässä.
- Anonyymi
Yksityisvaroin siis esimerkiksi teiden kunnostus, poliisi, palokunta, koulutus ja maksetaan enemmän lääkäristä. Onko olemassa valtiota, jossa ei kerätä veroja ja se vielä toimii?
- Anonyymi
Monaco? Siellä ei ole vassareita.
- Anonyymi
viinanen lähetti kirjeen kotia että verotus kevenee ja sitä odotellaan nyt yli 30v
Jos jokainen vastaisi itsestään, niin se olisi anarkiaa.
- Anonyymi
Kutsutaan vastuullisuudeksi.
- Anonyymi
ainakin virkanatsien mielestä
- Anonyymi
Et taida ymmärtää sanan anarkia merkitystä.
- Anonyymi
Sydänleikkaus 20 tuhatta eur. Syöpähoidot sitten hieman enemmän.
Ne menee joilla on rahaa tai vakuutus, muut kuolevat.
Varma Tieto- Anonyymi
Kaikki me kuollaan!
- Anonyymi
Olisi! jos lukee oikeiston ja neutraalin talousoppia niin sielläkin on verot, vain ääri kommunismissa ja ääri anarkokapitalismssa(jota puollan) ei oisi veroja
- Anonyymi
Köyhä se on aina maailman sivun maksanut veroa . Rikkaat eivät . Suomi olis paljon rikaampi valtio jos kaikki maksais tasapuolisesti .
- Anonyymi
Mitä veroa köyhä maksaa?
Surullista miten huonosti yhteiskunnan toimintaa ja merkitystä ymmärretään.
- Anonyymi
Maksajien kannalta totta. Vasemmistoloisille paratiisi.
Anonyymi kirjoitti:
Maksajien kannalta totta. Vasemmistoloisille paratiisi.
Mietippä hetki vaikka mihin perustuu sellainen peruasia kuin "omistusoikeus".
- Anonyymi
Varakkaamman väen tarvitsee maksaa vähemmän valtion kassaan.
Vähävaraisemmalle väelle annetaan vähemmän rahaa valtion kassasta. - Anonyymi
Varmaan pärjättäisiin pelkällä arvonlisäverolla
- Anonyymi
Lapset maksaisi ite koulunkäynnin.
- Anonyymi
Veroja tarvittaisiin juuri samoihin asioihin kuin tänäänkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856314
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303793törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283150Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691706- 331398
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46949Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11880- 42859