Luin toiselta palstalta jutun, jossa oli moinen otsikko. Nooh, siitä sainkin idean kysyä teiltäkin, kohtalotoverini.
Käytättekö paljon sipulia? Minä laitan käytännössä kaikkeen, paitsi puuroon ja kahviin. Punasipulista pidän eniten, koska se on niin helppo pilkkoa.
Valkosipuli nyt on niin selkeä juttu, ettei sitä tarvitse edes erikseen mainita.
>simiti<
Sillä sipuli
16
254
Vastaukset
- Anonyymi
Arvasin että tartut siihen sipuliin. Koitahan nyt nauttia vielä olan takaa kun on mahdollisuus :D
- Anonyymi
Kyllä käytän ja se pitää aina kuulostaa, jos lihapulliin, makaronilaatikkoon tms. ruokiin. Sipulikeittoa en ole koskaan itse kokeillut, mutta sitäkin syödään jossain päin maailmaa. Kevätsipulit on äärettömän hyviä grilli-nyyteissä. Punasipulipikkelsi käy burgereihin. Tacoihin taas raakaa sipulia. Kaalikeittoon sipulia. Sipuli keitettynä perunamuussin sekaan tekee siitä vielä paremman. Sipuli on pippurin ja suolan rinnalla yksi suomalaisimmasta keittiömausteista, vaikka suostuin uskomaan asian vasta reilusti yli kolmekymppisenä anopiltani. Kiitos siitä :)
Juu, sipuli on ainesten aatelia eri muodoissaan. Perussipulia tulee yleensä tuupattua omiin ruokiin huomattavan reilusti, valkosipulin kanssa pitää olla himpun tarkempana.
- Anonyymi
Oletpas jalo, ei hyvin mene
Ennen käytin melko paljon valkosipulia, nykyään enemmän valkosipulijauhetta. Muita sipulilajeja en kauheasti käytä. No, joskus ruuanlaitossa, mutta salaatissa yleensä en.
- Anonyymi
Mahtaako aloittaja olla bodom järven murhaaja eikö murhaaja hokenut tuota sillä sipuli
- Anonyymi
Välis sopii kyllä sata kertaa paremmin Bodomin murhamieheksi kuin aloittaja.
Kirjautumaton palstalutka Kirjautumaton
Käytättekö paljon sipulia?
Kohduudella, kyllä. - Punasipulia, keltasipulia, valkosipulia, salottisipulia, purjoa sekä ruohosipulia nyt ainakin.Tykkään sipulista ja valkosipulista ja joskus ennen tuli syötyä enemmänkin kuin nykyään vaikka suht reilusti syön vieläkin. Suurin syy vähentämiseen on paha refluksi ja muut vatsavaivat kuten närästys mitä sipuli joskus aiheuttaa turhankin herkästi.🙂.
- Anonyymi
Makkaraperunoista ei tule reflux-vaivoja 👍🏼
- Anonyymi
Ostin ökysipulia. Meetwursti 500g:n pakkaus 7,98€/Kg. Paahdettu sipuli 200g:pussi 9,75€/Kg.
Ennen käytin sipuleita päivittäin ruokaan ja raakanakin mm. leivän päällä. Nykyään ei vatsani kestä, niin on jäänyt sipulit satunnaiseen herkutteluun ja kipristelyyn sen jälkeen. Kasvatin kyllä sipulia (keltasipulia) kesällä ja omat sipulit onkin mehukkaita, nam. Niin on muutkin oman maan antimet, kun tuoreena saat ne ravinnoksi.
- Anonyymi
Mul oli aiemmin turkoosi- violetti- ja mustaa sipulia.
Nyt punasipulia vain.
- Anonyymi
En käytä. Lähinnä valkosipulia vain.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1627226
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k264158- 493611
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi1473200- 512946
- 482444
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä262336Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen2732039Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle
IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt551995- 291896