Ero ja ositus vielä tekemättä, ex määrää kuka talossa saa vierailla

Anonyymi-ap

Nykyinen seurustelukumppanini on eronnut yli vuosi sitten ja avioerokin on jo virallinen. Ositus on vaan vielä tekemättä. Puolisoni jäi ex-parin vanhaan taloon, ex on siitä jo muuttanut yli vuosi sitten pois.

Voiko ex määrätä siitä, kuka talossa saa käydä, koska hän edelleen omistaa siitä puolet vaikka ei enää talossa asukaan? Niin kuin arvata saattaaa, hän ei suostu siihen, että vierailen seurustelukumppanini luona.

5

541

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei voi määrätä. Asia on melko yksiselitteinen. Vaikka hän vielä asuisi talossa, niin puolison kaverin estäminen tulemasta taloon olisi melko mahdotonta.

      Voihan hän metelin nostaa, mutta käytännössä ei tehdä mitään.

    • Anonyymi

      Ei voi estää, mutta josko nyt vaan kannustaisit sitä seurustelukumppaniasi hoitamaan sen osituksen kuntoon. Ei sitten tarvisi tuollaisiakaan asioita pohtia.

      • Anonyymi

        Lisään vielä, että sillä periaatteessahan se eksä voisi ihan laillisesti päättää vaikka muuttaa takaisin taloon, josta omistaa osan. Sitä hän ei voi estää kuka siellä vierailee, mutta voisi tosiaan päättää ottaa sen oman osansa omaan käyttöönsä tai vaikka vuokrata sen ulkopuoliselle.


      • Anonyymi

        Sillai lempeästi tuuppien olen koittanut häntä kannustaa tekemään osituksen valmiiksi. On onneksi jo ihan loppusuoralla.

        -ap


    • Anonyymi

      Jos mies aikoo jäädä siihen edelleen asumaan, niin lunastaa exänsä pois tai pistävät talon myyntiin, niin ei tarvitse exän lupia kysellä 😅 Paitsi jos mies havittelee exäänsä takaisin, eikä mies siksi halua sinua kylään ja laittaa exänsä syyksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      39
      4568
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      53
      2464
    3. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1014
    4. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      985
    5. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      111
      850
    6. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      70
      824
    7. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      136
      771
    8. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      48
      760
    9. Taas mietin että

      mitä ihmettä sanoisin, jos laittaisin viestiä. Aina voi toivottaa jotain, vaikka hyvää kesää, ja jos ei tule vastausta,
      Ikävä
      48
      716
    10. Miksi et usko..

      Että oikeasti tykkään susta!? Vähän liikaakin...
      Ikävä
      52
      690
    Aihe