3500kg vetomassan maasturit

Anonyymi-ap

Venetrailerin kiskontaan tarvitaan täyden 3500kg vetomassan auto. Yhdistelmän on oltava ajettavissa pikku-e:llä, joten kevytkuorkit on ulkona. Voimalinja diesel ja automaatti.
Omissa ajatuksissa vaihtoehtoja on jäljellä Mersun ML W164, Range tai Lantikan Discovery. Jeepin pudotin pois koeajon jälkeen. Ei vaan maantiellä miellyttänyt.

Möllien huono maine lienee pitkälti aiemman version peruja. 320 kurahaarassa on ongelmansa, enkä kaipaa 420 kulujakaan. Eli 280 versio olisi omissa ajatuksissa pätevin miettien ylläpitokuluja. Mutta sitten nämä Range ja Lantikka. Rangessa istuessa olo tuntuu kuninkaalliselta, mutta ylläpito pelottaa. Suomessa ei taida kovin montaa pätevää huoltopistettä olla. Discovery ehkä helpompi omatoimisesti pitää ajossa, mutta kolmikon aneemisin fiilikseltään. Auton on löydyttävä alle 6800,- budjetilla, eli käytännössä lähes 20 vuotta vanhoista ja 300tkm ajetuista yksilöistä.
Kenellä olisi omakohtaisia ajettuja kokemuksia tuollaisista autoista?

9

1238

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tämä on kiinnostava aihe.
      Minulla on nykyisin Land Cruiser KZJ 95 ja Aku 2600, jotka hoitavat nykyisen veneeni tarpeet oikein hyvin.
      Olen kuitenkin etsinyt isompaa venettä, joten nykyinen yhdistelmä jää pieneksi.
      Tuon pikku Land Cruserin vetopaino on vain 2800 kg.

      Minulla on kaikki kirjaimet kortissa, mutta en haluaisi mennä kuorma-auto puolelle, koska kaverit eivät saisi sillä ajaa.
      Yhdellä kaverilla on kyllä kuorma-auto kortti, mutta ei siihen tarvittavaa E :tä.

      Saa nähdä mitä alaa tuntevat ehdottavat tänne täysien painojen puolelle?

      • Anonyymi

        Landcruiser V8 dieselit eivät täytä Euronormeja ja tästä syystä niitä ei myydä Euroopassa. Jostain voit löytää vanhemman käytettynä. Onnea.


    • Anonyymi

      Suburban. Kallita huoltoja, jos kohdalle sattuu, mutta ei varmaan mitkään tuon kaliiperin autot ole halpoja ylläpitää . Ford excursion varmempi, mutta ne taitaa olla kaikki kuorma-autoja.

      • Anonyymi

        Onko Land Cruisereissa täyden vetopainon veturia olemassa?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onko Land Cruisereissa täyden vetopainon veturia olemassa?

        Ainakin vanhoissa malleissa oli, uusista en tiedä (vähän myynnissä).


    • Anonyymi

      Vw touareg 5.0 d V10, tylsä merkki, mutta vahva veturi ilmajousituksella.

      • Anonyymi

        Liian monen huoltokohteen työohje alkaa - irroita moottori autosta. Ei jatkoon. Toimiessaan taatusti hieno vetoauto, mutta omin voimin ylläpidettäväksi pelottava yhdistelmä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Liian monen huoltokohteen työohje alkaa - irroita moottori autosta. Ei jatkoon. Toimiessaan taatusti hieno vetoauto, mutta omin voimin ylläpidettäväksi pelottava yhdistelmä.

        Noita asioita minäkin siitä luin.
        Minun tuloillani ei kyllä uskalla tuota hankkia.
        Vanha palvelija KZJ95 saa jatkaa edelleen ja nykyisessä tilanteessa en myöskään lähde isompaa venettä etsimään.
        Kiitos mukana oleville, vaikka en olekaan aloittaja.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      198
      1519
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      140
      944
    3. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      58
      931
    4. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      902
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      53
      816
    6. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      10
      720
    7. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      262
      719
    8. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      338
      671
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      58
      664
    10. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      74
      646
    Aihe