Venetrailerin kiskontaan tarvitaan täyden 3500kg vetomassan auto. Yhdistelmän on oltava ajettavissa pikku-e:llä, joten kevytkuorkit on ulkona. Voimalinja diesel ja automaatti.
Omissa ajatuksissa vaihtoehtoja on jäljellä Mersun ML W164, Range tai Lantikan Discovery. Jeepin pudotin pois koeajon jälkeen. Ei vaan maantiellä miellyttänyt.
Möllien huono maine lienee pitkälti aiemman version peruja. 320 kurahaarassa on ongelmansa, enkä kaipaa 420 kulujakaan. Eli 280 versio olisi omissa ajatuksissa pätevin miettien ylläpitokuluja. Mutta sitten nämä Range ja Lantikka. Rangessa istuessa olo tuntuu kuninkaalliselta, mutta ylläpito pelottaa. Suomessa ei taida kovin montaa pätevää huoltopistettä olla. Discovery ehkä helpompi omatoimisesti pitää ajossa, mutta kolmikon aneemisin fiilikseltään. Auton on löydyttävä alle 6800,- budjetilla, eli käytännössä lähes 20 vuotta vanhoista ja 300tkm ajetuista yksilöistä.
Kenellä olisi omakohtaisia ajettuja kokemuksia tuollaisista autoista?
3500kg vetomassan maasturit
9
1231
Vastaukset
- Anonyymi
Tämä on kiinnostava aihe.
Minulla on nykyisin Land Cruiser KZJ 95 ja Aku 2600, jotka hoitavat nykyisen veneeni tarpeet oikein hyvin.
Olen kuitenkin etsinyt isompaa venettä, joten nykyinen yhdistelmä jää pieneksi.
Tuon pikku Land Cruserin vetopaino on vain 2800 kg.
Minulla on kaikki kirjaimet kortissa, mutta en haluaisi mennä kuorma-auto puolelle, koska kaverit eivät saisi sillä ajaa.
Yhdellä kaverilla on kyllä kuorma-auto kortti, mutta ei siihen tarvittavaa E :tä.
Saa nähdä mitä alaa tuntevat ehdottavat tänne täysien painojen puolelle?- Anonyymi
Landcruiser V8 dieselit eivät täytä Euronormeja ja tästä syystä niitä ei myydä Euroopassa. Jostain voit löytää vanhemman käytettynä. Onnea.
- Anonyymi
Suburban. Kallita huoltoja, jos kohdalle sattuu, mutta ei varmaan mitkään tuon kaliiperin autot ole halpoja ylläpitää . Ford excursion varmempi, mutta ne taitaa olla kaikki kuorma-autoja.
- Anonyymi
Onko Land Cruisereissa täyden vetopainon veturia olemassa?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onko Land Cruisereissa täyden vetopainon veturia olemassa?
Ainakin vanhoissa malleissa oli, uusista en tiedä (vähän myynnissä).
- Anonyymi
Vw touareg 5.0 d V10, tylsä merkki, mutta vahva veturi ilmajousituksella.
- Anonyymi
Liian monen huoltokohteen työohje alkaa - irroita moottori autosta. Ei jatkoon. Toimiessaan taatusti hieno vetoauto, mutta omin voimin ylläpidettäväksi pelottava yhdistelmä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Liian monen huoltokohteen työohje alkaa - irroita moottori autosta. Ei jatkoon. Toimiessaan taatusti hieno vetoauto, mutta omin voimin ylläpidettäväksi pelottava yhdistelmä.
Noita asioita minäkin siitä luin.
Minun tuloillani ei kyllä uskalla tuota hankkia.
Vanha palvelija KZJ95 saa jatkaa edelleen ja nykyisessä tilanteessa en myöskään lähde isompaa venettä etsimään.
Kiitos mukana oleville, vaikka en olekaan aloittaja.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle273465Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A122659Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.1182602Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1122279Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.761713Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥501648Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta261586Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001315- 1381284
Tulipalo viimeyönä
Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj151166