Vesipumpun suojaus

Anonyymi-ap

Voiko asuntoauton vesipumpun jättää talveksi niin ettei sille te mitään?
Entäs hanat?
Yritin puhaltaa keittiön hanaan ja suihkun letkuun, vähän sain sinne puhaltamalla ilmaa menemään ja kuuluin veden lurinaa hieman.
Mistä tiedän että hanoihin ei ole jäänyt vettä joka sitten jäätyy ja mahdollisesti halkaisee hanan tai letkun.
Mitkä on oikeat toimenpiteet!?

15

620

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En ole puhallellut mitään. Tyhjennysjanat ja myös vesihanat auki, se on aina riittänyt. Ei ole tullut vahinkoja.

      • Anonyymi

        Kunhan kaikki hanat ovat yhtäaikaa auki kun tyhjennyshanat avataan, niin putkistoon syntyvä alipainen imaisee ilmaa hanoihin ja useimmiten se riittää. Puhaltelu auttaa vielä lisää.


    • Anonyymi

      Kun puhalsit hanoihin, venttiili tyhjeni luultavasti niin paljon ettei lopputipan jäätyminen riko enää mitään.

      Säiliössä oleva uppopumppu valuu tyhjäksi, painepumppua voi pyörittää tyhjää hetken jotta pumppukammio tyhjenee.

      Muovia olevat vesiletkut kestävät kyllä jäätymisen, mutta joskus liittimet voivat korkata auki.

      • Anonyymi

        Yksi must-piste on vessan vesisyötön putkiston puhaltaminen tyhjäksi. Tänä vuonna, kuten kai joka keväänäkin ainakin yksi tapaus oli Facen Karavaanareiden kohdalla, kun pakkanen oli särkenyt vessalle tulevan veden liittimen ja vettä oli valunut kalusteisiin ja levinnyt lattialla. Ei ole kovin kivaa sitten keväällä huuhtoa vessaa ja todeta, että vettä ei tullutkaan pönttöön asti vaan se lillui lattialla ja kasteli kalusteiden alaosan.

        Olen joskus kirjoittanut yksinkertaiseksi ohjeeksi, että ensin tyhjennät vesisäiliön, irrotat vesisäiliöstä lähtöputken liitännän ja sen jälkeen avaat KAIKKI hanat, myös painaen vessan huuhtelua ja puhallat varovasti pienellä paineella ilmaa siitä vesisäiliön lähtöputkesta, kunnes mistään hanasta ei tule enää vettä. Nimittäin siellä vessan huuhtelusysteemissä on se magneettiventtiili, joka on aina kiinni, paitsi jos painat huuhtelunappia. Jos sitä ei ole tyhjennetty, niin keväällä huomaa, että se muovinen liitosmuhvi on veden jäätymisen seurauksena revennyt ja ensimmäisellä vessan käyttökerralla sitten huomaat, että pönttö ei tullutkaan huuhdelluksi ja pian löydät vesilätäkön lattialta, etkä heti hoksaa, mistä se tuli, vaan painat uudestaan vessan tyhjennysnappia ja sama toistuu ja iskee paniikki! Vessan magneettiventtiilin liitin on korkannut ja on aika kinkkinen vaihtaa. Nykyisin on niin näppäriä akkutoimisia "kompressoreja", joilla voi helposti puhaltaa vedet putkistoista.
        Pikkuhomman hoidettuasi voit nauttia rauhassa talvesta. Itsekin sen opin kokemuksesta!

        Nykyisin Poksilla liikkuvana olen jo tyhjentänyt kaikki vedet pois vaunusta ja sen letkuista.
        Karavaanari vsta 1983


    • Anonyymi

      Entäs ne punaiset litkut, voiko ne juoda pois kun kesän Koktan reissut on ohi?

    • Anonyymi

      Onko Palstavahdin viinat loppu, kun punaista litkua kyselee??

      • Anonyymi

        Kukaan ei kysele "palstavahti" joksu-reinolta yhtään mitään.


    • Anonyymi

      No kysytään kuitenkin. Onko rumatikin putket talveksi tervattava?? Palstavahti Kuopiosta kysyy

      • Anonyymi

        Miksi kirjoitat, kun ei ole mitään todellista sanottavaa?


      • Anonyymi

        Pöpijokinen on näköjään päässyt laitoksesta kotilomalle.


    • Anonyymi

      Yötä päivää Palstavahti kaipaa Jokista !!

      • Anonyymi

        Etkö sinä reinoreppana löydä enää edes omaa pikku jokistasi?


    • Anonyymi

      Palstavahti on iskussa . Olimme Joksusta huolissamme , jos on vaikka lähtenyt reissuun vaikka reuhussaan on rumatikki

    • Anonyymi

      Viides talvi aluillaan nykyisellä autolla. Pari viikkoa sitten avasin kaikki vesisysteemin tyhjennyshanat (6 kpl) sekä vesihanat. Harmaavesisäiliön pumppasin myös tyhjäksi, tässä meidän autossa kun sillekin on pumppu.
      Muuta en meinaa tehdä, koska aiemminkaan ei ole ollut mitään ongelmaa. En kuitenkaan väitä, etteikö paineilmalla puhaltelut tms. voisi olla asiaakin. Systeemejä on niin monenlaisia ja jotkut niistä on suunniteltu enempi lämpimiin maihin.

      Ainoa mikä on mennyt rikki jäätymisen vuoksi, on portapotin luukkumekanismi. Pyttyyn oli jäänyt tilkka vettä ja irronneet osat sai kerätä säiliön pohjalta. Mitään en kuitenkaan uusinut, vaan laitoin palikat kiinni hieman pitemmillä ruuveilla.

      • Anonyymi

        Lämmin kakka sulattaa portapotan luukumekanismin.
        Kokemusta Kotkan reissulta talvella -35 pakkasta oli -85, siis vuonna -85 kun pakasta oli -35


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      274
      3415
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      103
      1713
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      209
      1324
    4. 72
      1309
    5. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      62
      1174
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      199
      1097
    7. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      52
      1029
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      991
    9. Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea

      Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei
      Maatila ja metsä
      17
      858
    10. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      42
      847
    Aihe