voiko hammaskivenpoisto auttaa ientulehdukseen?

siinä kysymys tulikin
2462
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ientulehdus hoidetaan nimenomaan hampaiden erittäin hyvällä puhdistuksella, johon kuuluu myös ammattilaisen tekemä hammaskiven poisto (myös ikenen alta). Kotona hoito jatkuu hyvällä harjauksella kahdesti päivässä sekä huolellisella lankauksella ja tikutuksella.

Äänestä

Nyt on hammaskivet poistettu, kyllä tuntuvat hampaat puhtaalta. Aikaa siihen meni noin 40min joten huolellista työtä teki hammashuoltaja, hammaskiveä ei ollut edes paljon. Nyt vaan lankausta ja huolellista pesua ettei tulisi enempää kiveä. Vuosittainen tarkastus niin säilyy omat hampaat suussa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ientulehduksen uhri kirjoitti:

siinä kysymys tulikin

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu