Saako rikosrekisteriotteen 20 viime vuodelta?

Anonyymi-ap

Työttömyyshän on kurittanut ajoittain Suomea viimeksi 1990-luvulta alkaen. Moni joutui työttömäksi omasta ammatistaan, jos sattui olemaan määräaikaisessa työsuhteessa.
Viime vuosina työntekijäpula alkoi vaivata eri aloja, työpaikkojen johtajista alkaen. Aikoinaan useimmat työttömät siirtyivät muihin töihin ja monet jatkoivat opiskeluja, jos töitä ei omalta alalta löytynyt. Moni joutui syrjäytymiskierteeseen kun mitään töitä ei löytynyt.
Nyt sitten epävarmoina johtajinakin voi olla todellisia pumpulissa ja tynnyrissä kasvaneita, jotka ei edes ole kokenut näitä menneitä vuosikymmeniä.
Niinpä parissa muussa työpaikassa reilusti yli 10 vuotta viihtyneenä sain yhden aloittelevan, epävarman ja painostavan kuitenkin minut valinneen johtajan levittämään juttua että mitähän rikosrekisterissä olisi menneiltä vuosikymmeniltä kun ei ole rahakkaaseen ammattiinsa halunnut aiemmin palata. Olen nauttinut kuitenkin elämästä tekemällä muita töitä ja opiskelemalla. Yksi ex-työnantaja silti yritti kaikin tavoin etsiä merkkejä siitä, että edes rikosrekisterini olisi vähemmän puhdas, koska olen ollut poissa omalta alalta reilusti yli kymmenen vuotta. Voiko rikosrekisteriotteen saada halutessaan 10 vuotta pidemmältä ajalta?

2

170

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Poliisi tietää. Olen käsittänyt, että heillä on kaksi rekisteriä. Toinen, josta näitä otteita tulostetaan ja toinen omaan käyttöön, jossa näkyy 'kaikki".

    • Anonyymi

      Tuohan on muuten kunnialoukkaus, jos epäillään syyttä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      300
      7458
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      79
      5812
    3. Kylillä nainen puhutaan

      Että olet heilutellut peittoa yhden, toisen ja kolmannen kanssa. Pitääkö paikkansa?
      Ikävä
      158
      3735
    4. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      151
      3453
    5. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      32
      1827
    6. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      183
      1796
    7. Olet kiva

      Olet kiva :)
      Ikävä
      42
      1414
    8. Miksi haluat alentaa muita?

      Luulin sinua niin erilaiseksi, poikkeavan hyväksi, olin väärässä.
      Ikävä
      22
      1401
    9. Heih! Vieläkö ehtii laittaa auringonkukat kasvamaan?

      Kerkeekö auringonkukat kukkimaan, kun upottaa auringonkukan siemenet kävelyreittien varrella multiin? Vai onko jo ihan
      Maailman menoa
      64
      1374
    10. En mä itke

      sun perään mies. Tykkäsin kyllä. Tykkään vieläkin, mutta kyllä tä tästä. Mun sisällä kuplii kuitenkin jo ilo kesästä ja
      Ikävä
      14
      1276
    Aihe