Kuinka pääsen eroon miehestä?

Olen yrittänyt jättää miesystävääni monta kertaa. Kerran onnistui jopa kahdeksi viikoksi. Mies ei hyväksy päätöstäni lainkaan, vaan alkaa pommittamaan soitoilla, kirjeillä, lähettää kukkasia, ostaa lahjoja... Jatkaa tätä kunnes aivan väsyneenä koko hommaan otan hänet takaisin.

Miehessä ei ole mitään kauheata vikaa, minulla vain ei ole enää tunteita häntä kohtaan, ja haluaisin siirtyä elämässä eteenpäin. Olen kai tosi heikko, enkä osaa sanoa ei - ja siitäkin on paska fiilis.

Ankaa neuvoja, mitä mä oikein teen? Hyvä keino olisi häpyä kuvioista muutamaksi viikoksi ja laittaa puhelin säppiin, mutta miten työssä käyvä niin vaan voi tehdä...
31346
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kokeile sä samaa väsytystaktiikkaa mieheen, eli pidät vaan pääs etkä ota takaisin vaikka se kuinka pommittais millä sua.

Äänestä

Aika ärsyttävää napinaa, jos tietää mitä pitää tehdä mut ei kuitenkaan tee mitään... Mutta vastataan nyt. Taidat jollain tapaa pitää huomiosta, kun et pysty pitämään päätäsi? Jotenkin tuntuis, että syytät miestä tilanteesta, vaikka sinähän se tässä periksi olet antanut.

Ei ole mikään pakko avata ovea/kirjeitä, vastata puhelimeen, ottaa lahjoja vastaan. Vaihda puhelinnumero ja tee siitä salainen, vaihda lukot/asunto, muuta vaikka kokonaan pois Suomesta, luota siihen että elämä kannattelee ja on parempi olla yksin kuin huonon kanssa.

Älä sääli äijää, sääli ei ole kovin hyvä peruste olla yhdessä. Eikä tarvitse olla kohteliaskaan, jos toinen pommittaa riesaksi asti. Epäkohteliaisuus on usein aika helppo keino päästä jostakusta eroon!

Äänestä
  • ..pitäisi tajuta, koska suhde on ohi.
    Tuo lukkojen vaihtaminen, muuttaminen yms. On mielestäni liikaa vaadittu. Puhelimeen ei kannata vastata, eikä ovia avata. Kukat jääkööt vaille kommenttia ja myös kaikki muut lahjukset.

    Siinä olet täysin oikeassa, että epäkohteliaisuus auttaa asiaa. Itse olen todennut sen ainoaksi toimivaksi keinoksi erään miehen suhteen. Lukkojen vaihtamistakin harkitsin, koska ne pitäisi muutenkin vaihtaa(itse asiassa koko ovi vaihdetaan), mutta sain lopulta avaimen häneltä takaisin, joten lukkoremontilla ei ole niin kiire enää.

    Miehellä oli jokin kummallinen käsitys, että kaverit esim. suutelevat jne. Vaikka sanallisesti, käytökselläni ja muutenkin tein selväksi, ettei suhteella ole tulevaisuutta, hän vain jatkoi, kuin omaa näytelmää. Kyllähän sellainen "et sä voi olla tosissas, ettet muka halua mua" -käytös saa helpostikin käyttäytymään epäkohteliaasti. Sitten kyllä sain kuulla, kuinka hän ei halua sellaista kaveria, joka käyttäytyy niin. Yllättäen olikin muka tajunnut olevansa kaveri... Joo, tää on ihan niin sekavaa ollut, kuin miltä kirjoituskin näyttää ;/

    Enkä edes tiedä, osuiko tämä kirjoitus nyt ihan oikeaan kohtaankaan, mutta..

    Hyvää kesää kaikille! =)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


likka kirjoitti:

Olen yrittänyt jättää miesystävääni monta kertaa. Kerran onnistui jopa kahdeksi viikoksi. Mies ei hyväksy päätöstäni lainkaan, vaan alkaa pommittamaan soitoilla, kirjeillä, lähettää kukkasia, ostaa lahjoja... Jatkaa tätä kunnes aivan väsyneenä koko hommaan otan hänet takaisin.

Miehessä ei ole mitään kauheata vikaa, minulla vain ei ole enää tunteita häntä kohtaan, ja haluaisin siirtyä elämässä eteenpäin. Olen kai tosi heikko, enkä osaa sanoa ei - ja siitäkin on paska fiilis.

Ankaa neuvoja, mitä mä oikein teen? Hyvä keino olisi häpyä kuvioista muutamaksi viikoksi ja laittaa puhelin säppiin, mutta miten työssä käyvä niin vaan voi tehdä...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu