Nyt kysytään yleistietoutta. Oletko valmis? Tee testi ja katso tulos.
Oma tulos 17/25
https://www.is.fi/viihde/art-2000009858120.html
Yleistietovisa
26
364
Vastaukset
16/25 Armas palstaneito loisti taas älykkyydellä ja oli viisaampi.😀.
Norppa83 kirjoitti:
Vaan yhen pisteen verran. Mutta kyllä palstaritarikin loistaa älyllään.
Kiitos...kyllä palstaritarikin on tulokseensa tyytyväinen vaikka muutaman kydymykse ärsyttävästi valitsi väärin kun toinen olisi ollut oikda mitä ajatteli.🙂. Tosi upea on kyllä viisaan ja armaan palstaneidon tulos.😊.
Mikkojuhan kirjoitti:
Kiitos...kyllä palstaritarikin on tulokseensa tyytyväinen vaikka muutaman kydymykse ärsyttävästi valitsi väärin kun toinen olisi ollut oikda mitä ajatteli.🙂. Tosi upea on kyllä viisaan ja armaan palstaneidon tulos.😊.
Kiitos kiitos ritari =)
Siellä kysyttiin vähän sitä sun tätä. Vaikka nippelitietoa on laidasta laitaan, käytin silti oljenkorret. Osa meni arvaamalla meni arvaamalla. Visa meni kiitettävän hyvin. 😊
20/25Hah! Kirjoittaessa tuli keskeytys ja jatkoin siitä mihin jäin, en oikolukenut tekstiäni. Meni arvaamalla. Taas! 😂
Näitä sattuu.Tosi hyvä tulos!
Juu, sattuuhan sitä mullekin, että kun nopeesti kirjottaa, niin voi tulla välillä mitä sattuu tekstiä =D
22 .
Norppa83 kirjoitti:
Hieno tulos!
Penkkiurheilemattomuuteni laskee tulosta ja varsinkin se, etten käytä vihjeitä.
En täysin valmis. 22/25 on kuitenkin ihan hyvin, koska kysymyksissä oli melko vaikeita. Sen arvioiminen mikä kysymys on vaikea ja mikä helppo, tulee tehtyä aika intuitiivisesti. Aina voi oppia myös jotain uutta. Valuvien kellojen nimi on siis "Muiston pysyvyys".
Nykyiset viisaat väittävät maailmanhistorian viimeisen yleisneron olleen Gottfried Wilhelm Leibnizin, joka eli vv. 1646 – 1716 nykyisen Saksan alueella.
Siihen maailmanaikaan elo, tieteet ja kulttuuri olivat vielä sen verran yksinkertaisia, että yksi ainoa ihminen periaatteessa saattoi tietää kulttuuripiiristään kaiken tietämisen arvoisen.
Nykyään pystyy jokaisen yleistietoudellaan kehuskelevan nolaamaan yhdellä kysymyksellä.- Anonyymi
Laita yleistietovisaan joku tietokoneisiin liittyväkin kysymys, vaikka että minkä niminen yhtiö oli tunnetun AMD Radeon grafiikkakiihdyttimen kehittäjä?
Tai: Mikä on omaisuudeltaan maailman suurin yhtiö? - Anonyymi
Hah. Nyt ei Timppa loistanut. En saanut kuin 12 oikein. Varmaan juurikin yleistieto osio on aivoistani tuhoutunut. c",)
>simiti<- Anonyymi
Norppa83 kirjoitti:
Mutta eihän tuo ole kovin huono tulos =)
On se, vaikka aina yrität tsempata. Mutta hei, ei mua kiinosta pätkääkään vaikka menee kysely huonosti.
Seuraavaksi voi mennä paremmin ja pitemmällä aikavälillä näkee, pitääkö varata neurolle aika.
>simiti< Anonyymi kirjoitti:
On se, vaikka aina yrität tsempata. Mutta hei, ei mua kiinosta pätkääkään vaikka menee kysely huonosti.
Seuraavaksi voi mennä paremmin ja pitemmällä aikavälillä näkee, pitääkö varata neurolle aika.
>simiti<Jep, seuraavaksi voi mennä paremmin tai huonommin. Enkä määkään välitä, vaikka mulla menis vaan 1 oikein. Leikkimielisiähän noi visat vaan on.
- Anonyymi
Norppa83 kirjoitti:
Jep, seuraavaksi voi mennä paremmin tai huonommin. Enkä määkään välitä, vaikka mulla menis vaan 1 oikein. Leikkimielisiähän noi visat vaan on.
No jaa. Onhan ne leikkimielisiä, mutta niillä voi seurata aivovaurion tilaakin. Ei nyt tietenkään ihan suoraan, mutta vertaamalla kehitystä tilanteeseen ennen aivovauriota.
>simiti<
- Anonyymi
---paljastan omat ehdottamani kysymysten vastaukset, Radeon keksijä alunperin: ATI, kanadalainen firma, suurin yhtiö omaisuudeltaan maapallolla on AT&T.
Muistan, kuinka aikoinaan Tupla tai kuitti -TV-visailuun saapui polleana maantiedon osaamisen erikoismies. Legendaarinen Kirsti Rautiainen sitten täräytti ensimmäisen, kymmenen markan kysymyksen:
"Mikä on Uuden Seelannin suurin järvi?"
"Ööh..."
Tietäjän meno tyssäsi siihen. Maailma on suuri nykyään.Visassa oli silloin vaikeusaste kohdallaan. Mitähän olisi pitänyt tietää ansaitakseen kaksi kymppiä? Ikinä emme saa sitä tietää.
Suomen Haluatko Miljönääriksi - visan kysymykset on aika surkeita siten, että ne ensimmäiset on liian helppoja ja loppupäässä sitten sellaisia että käy selväksi ettei tuotantoyhtiöllä taida olla varaa maksaa edes kahtasataa tonttua kenellekään. Heppoisia ovat myös kilpailijat, jotka yleensä ovat polttaneet oljenkortensa jo kymppitonniin mennessä.- Anonyymi
scrg kirjoitti:
Visassa oli silloin vaikeusaste kohdallaan. Mitähän olisi pitänyt tietää ansaitakseen kaksi kymppiä? Ikinä emme saa sitä tietää.
Suomen Haluatko Miljönääriksi - visan kysymykset on aika surkeita siten, että ne ensimmäiset on liian helppoja ja loppupäässä sitten sellaisia että käy selväksi ettei tuotantoyhtiöllä taida olla varaa maksaa edes kahtasataa tonttua kenellekään. Heppoisia ovat myös kilpailijat, jotka yleensä ovat polttaneet oljenkortensa jo kymppitonniin mennessä.Ja ihan selvästi toisinaan on helpompia kysymyksiä koko matka sinne ylemmäs asti ja sitten toisinaan vaikeahkoja jo ihan alkupäässä. Varmaan jos iso voitto on annettu niin pitää hillitä että rahat riittää. Toisinaan taas kone oltava "annillaan" että mielenkiinto säilyy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin vetänyt leukoja 11 kertaa
Tästähän oli joskus polemiikkia, kun muistaakseni lupasi kymmenen tai jotain vedellä. No nyt niin on, ainakin omien san775755- 1192129
Farmi Suomi: Kokeeko Frederik, 81, saman kohtalon kuin ikämies Danny?
Danny, musiikkineuvos Ilkka Lipsanen, nähtiin mukana Farmi Suomi -realityssä v. 2024. Danny teki yllätysratkaisun ja tuo242010Tyhmä persuväite = köyhä argumentti
Väite, että vasemmistopuolueita äänestäisivät vain “köyhät, tapatyöttömät tai heikoilla lahjoilla varustetut”, kertoo en301978Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri571957Tiesitkö? Andy McCoy ja Pelle Miljoona saavat taiteilijaeläkettä - Tämän suuruinen eläke on
Ylimääräiset taiteilijaeläkkeet on jaettu ja 59 taiteilijaa sai sen. Taiteilijoiden keskimääräinen eläketulo jää hyvin a641394- 731316
- 391125
Kunnanvaltuusto koolle heti
Tämä on erittäin vakava tilanne 17 hakkiita oli hyrylle mutta Kas kummaa kaksi hakkiota loppusuora oli Kainuusta ja Brys291099Sähköautoa vaikea hankkia koska latauspisteet puuttuu
Suurimmassa osassa taloyhtiöitä joiden talot rakennettu 2018 tai aiemmin ei latauspisteet ole sellaisia että sähköautoa601098
