Kun Herra tähtinen puhui ylityökiellon aikana että koneita ajettiin ylös ja alas ne ei kestä sellaista!
Miksei kukaan Toimittaja ole kysynyt minkä takia tehtaita pyöritetään Ylityö voimalla!
Minkä takia väkeä ei ole palkattu tarpeeksi jotta tehtaat kävisivät ilman ylitöitä?
Miksei kukaan Toimittaja ole kysynyt minkä takia tehtaita pyöritetään Ylityö voimalla!
Minkä takia väkeä ei ole palkattu tarpeeksi jotta tehtaat kävisivät ilman ylitöitä?
Vastaukset 31
Vanhimmat
Niin ,totuushan voisi olla ikävää kuultavaa Suomen kansalle.
Kansa ei halua kuulla että tehtaissa ei ole tarpeeksi väkeä töitä tekemässä ja väki on ajettu alle minimin juuri kasvottomien osakkeenomistajien loputtoman ahneuden vuoksi.
Myöskään kansa ei halua kuulla miksi tehtaat ovat työsulussa ja loppuuko työsulku mikäli paperin hinta nousee työsulun aiheuttaman markkinavajeen vuoksi ja miten nämä ovat selitettävissä.
Myöskään ei haluta kuulla sitä seikkaa että miten kummassa suomalainen metsäteollisuus nyt yht'äkkiä on kriisissä vaikka markkinat vetävät paperia ja tuotanto on ennätyksellisen tehokasta joka mittarilla katsottuna.
Sitäkään ei haluta kertoa että metsäyhtiöt todellisuudessa haluavat lisätä voittojensa määrää ja päätavoite on ympärivuotinen käynti ja rikkonaiset työehdot jotta duunaria voidaan viedä kuin kuoriämpäriä.
Monta muutakin seikkaa on mitä herrat eivät halua kertoa koska päivän valo on arka asia salaisuuksille.
Listaan lisäksi:päivätyöntekijät ovat tähän asti tehneet joulut ja juhannukset 200% palkalla,mutta sehän ei vuoroduunarille(paperi) riitä vaan pitää saada pari vapaapäivää lisäksi/työvuoro.Ja jos sattuu olemaan vapaapäivä niin syödään kinkkua kotona 200% korvauksella.Yleensäkin miksi ei kerrota jo voimassa olevista 200 % vapaa-ajan palkoista,etenkin kun kaipaillaan metalliakin apuun.
Väkeä on tehtaissa sen takia vähän, kun ahne paperiliitto on revittänyt kyseenalaisilla keinoilla jäsenilleen ylisuuret tulot.
Työnantaja joutuu optimoimaan väkimäärän, jotta saataisiin tehtyä positiivista tulosta.
(punapääoma yritti joskus yritysmaailmassa ja siitä ei tullut muuta kuin konkursseja).
Tottakai terve yhtiö pyrkii mahdollisimman hyvään tulokseen, mutta mikä on suomalaisen paperiteollisuuden tulos ? ei taida olla kovin hyvä sijoitetulle pääomalle saatu tuotto prosentteina.
Media ei vaan tuo esiin sitä kuinka paljon sijoitettu pääoma tuottaa paperiosakkeissa prosenteissa,
puhutaan vaan suurista rahamääristä,
ja silloin nämä suuret massat luulevat että tuottaa ne hyvin ja ovat ne ahneita.
Paperiliitto vaan ei kerro mitä demokraattista siinä on kun heidän alalla ei hyväksytä alihankintaa vaikka kaikkialla muualla se on sallittua (paitsi kuubassa ja etelä-koreassa).
Nykyinen vakanssi-systeemi josta paperiliitto roikkuu kynsin-hampain on mieletön.Esimerkki:kaksi kone-linjaa on vierekkäin matka välillä n:10m,toinen risaa ,toinen ajaa täysillä(kuten 90% ajasta)arvatkaapa menevätkö joutilaat naapuri koneelta autamaan???Entä jos toisella linjalla on sairastapaus ,mitä tapahtuu?? linja ajetaan miespulaan vedoten alas vaikka automatiikka käytännössä nykyään koneita ohjaa, ei ihminen.
TES:sin mukaiset lisät on aina kahden osapuolen neuvottelun tulos. Useimmat % korotukset ovat oööeet senhetkisen TA puolen neuvottelijan aikaansaamia! Näin oli?
Kaksi konelinjaa vierekkäin ja työntekijät tekevät lähes kaken työn yhdessä, koska muuten ei miehet riittäisi ja hommia ei saisi tehtyä kunnolla. Joten ei se varmaankaan paperiliitosta ole kiinni se yhteistyö siellä koneilla vaan ennemminkin henkilökemioista ja huonosta työilmapiiristä.
Hienoa toimintaa! Siellähän tehdään töitä kuten oikeassa työpaikassa. Montako vakanssia /konelinja? Jouduttiinko teillä miespulan takia alasajoihin/palkanmaksun keskeytyksiin.
Käsittääkseni sinne ei ketään pakoteta seisakkitöihin....
ohjaa koneita, niin eikös sieltä tehtaista pitäs pukata paprua tulemaan, vaikkei siellä paperiliittolaisia olikaan. Näetkö useinkin ufoja?
No löytyihän se järjenjättiläinen,tuon tason ajattelijoita on tällähetkellä paljon joutilaana.
Mutta tietääkseni ei jouduttu alasajoja harrastamaan. Joka löysissä oli kolme miestä/kone ja lisäksi reservimies ja jälkikäsittelyn työntekijät.
ja ime munaa!
Työhön ja palkkatyön tekemiseen ei koskaan liity pakkoa, vaan kaikki ovat työsopimukseen pistäneet nimen omasta halustaan.Töissä ei todellakaan Suomessa ole pakko käydä kenenkään.
Se olet sinä toveri!!! Oot varmaan nähny telkkarista miten paperia tehdään vitun aasi!
nähnyt edes sieltä! Haukkaa vittu kiveltä mut varo hampaitas homo!
Kas trollia...
rikki mee että niitä ajetaan ylös/alas. Isäni korjasi paperikoneita lähes 40 vuotta, ja tossa juuri naureskeli työnantajan mediassa perustelemia väitteitä, että sulku piti käynnistää koska koneet ei kestä sellaista parin päivän välein tehtävää ylös/alas ajoa työtaistelutoimien takia. Koneet joudutaan muutenkin n. 10 päivän välein ajaan alas pesujen yms. muiden huoltotöiden takia.
ajamaan yhtikäs mitään ellei laatu kärsi.
Teilläkö ajetaan niin kauan kun laatu kestää?
TA hajottaa itse koneet kun seisottaa niitä liian pitkään p-tehtaan telat rupeavat roikkumaan jo 3 päivän seisakin jälkeen.
Halvemmaksi olis tullut ajaa ylös alas.
Lisäisivät väkeä niin ei ylityö kielto aiheuttaisi alas ajoja.
n. 1800 paperilaista on sairaana päivittäin, palkataanko muka sitten 2000 lisää tilalle...
ei fiksua
Omalla tehtaallani keski ikä 55v.
ei kovin nuoria ole enää porukka.
On rautaa. En edes sairasta.
Nyt kun on puheeksi otettu, mistähän tämmöisen tilaston mahtaa löytää?
Ihan vaan perusfakta oli YLE:n uutisissakin
Että sinä oikein olet sitä mieltä että mitää tutkimuksia ei tarvita jos joku vaan sanoo että se on fakta.
Minäkin haluaisin faktaa ja tilastoa, kun en ole käynyt lähelläkään paperitehtaita, niin miten raskasta se teidän duuni on esim. verrattuna hoitoalan duuniin tai siivousalaan. Ei sitten mitään omia satukertomuksia.
terv. päivätoimistotyöntekijä
Nyt sotket keskustelun aihetta, joku väitti ja kysyin lähdettä.
Itsekkin olen päivätoimistotyöntekijä ja vuorotyöskentely ei sinänsä kosketa henkilökohtaisesti.
Jokainen paperimies tietää, miksi ylitöinä pitää pyörittää tehtaita. Aina löytyy vuoroa kohden liikaa näitä krapulapäivän viettäjiä. Jonkunhan ne työt on tehtävä. Paperimies on moraaliltaan aika heikko ihminen.
Herra tehtaanjohtaja, miksi ette irtisano alkoholiongelmaisia työntekijöitänne?
Kuinka pidätte työntekijöiden moraalia yllä?
että alkoholismi lasketaan suomalaisessa holhousyhteiskunnassa sairaudeksi eikä siten siis kelpaa irtisanomisperusteeksi. Sen sijaan että mokomille alkkiksille annettaisiin kunnon potku persauksiin on heidät ohjattava hoitoon, tietysti työnantajan varoin. Myöskään krapulapäivän takia ei voida luuseria heittää pihalle, jos lääkäri on huolimattomuuttaan erehtynyt luulemaan selviä kankkusoireita joksikin todelliseksi sairaudeksi ja mennyt kirjoittamaan parin päivän saikun.
Ainut keino ylläpitää työmoraalia tässä asiassa on pyrkiä karsimaan lintsarit pois heti kättelyssä, mikä on tietysti lähes mahdottomuus. Yksikin tällainen seulan läpäissyt ihmiskuona myrkyttää sitten tehokkaasti koko työpaikan ja tempaa heikompitahtoiset mukaansa kierteeseen kun nämä huomaavat lintsauksen onnistuvan todella vaivattomasti. Siinä sitten tunnolliset kiroilevat tehdessään näidenkin työt