lihominen lääkkeistä!

olen syönyt nyt n.puoli vuotta seroquel- mielialalääkettä, ja olen lihonut lähes 10 kg.

en sinänsä syö paljon, yritän urheila ja vähentää syömistä mutta turvotus on kamala.

miten voisin päästä tästä turvotuksesta eroon, ja onko muila käyttäjillä samanlaisia kokemuksia?
4795
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Sero yleensä lihottaa sen 2-3 kg...mutta osilla se voi laihduttaa ja osilla lihottaa enemmän. Turvotus yleensä lakkaa ajan kanssa ja viimeistään sillon kilot karisee kun lääkkeen käyttö loppuu.

Äänestä
  • vastaavaa valmistetta kuitenkin. Ei turvotukset ole laskeneet tai laihtuminen ole onnistunut vuosien käytön jälkeenkään.

    Äänestä

  • mutta kirjoitti:

    vastaavaa valmistetta kuitenkin. Ei turvotukset ole laskeneet tai laihtuminen ole onnistunut vuosien käytön jälkeenkään.

    Erittäin yleiset haittavaikutukset (yli kymmenellä potilaalla sadasta):
    - huimaus
    - uneliaisuuden tunne (tämä voi hävitä tablettien käytön jatkuessa)

    Yleiset haittavaikutukset (yhdestä kymmeneen potilaalla sadasta):
    - suun kuivuminen
    - ummetus
    - ruoansulatusvaivat
    - voimattomuus
    - käsien ja jalkojen turpoaminen
    - PAINONNOUSU
    - nenän tukkoisuus
    - alhainen verenpaine tai nopea pulssi, etenkin, kun aloitat Seroquelin käytön. Tämä voi aiheuttaa huimausta tai pyörtymistä. Jos näin käy, istuudu tai käy makuulle, kunnes voit paremmin.

    Melko harvinaiset haittavaikutukset (harvemmalla kuin yhdellä potilaalla sadasta)
    - yliherkkyysreaktioita, esimerkiksi nokkospaukamat ja ihon turvotus
    - kouristuskohtauksia

    Harvinaiset haittavaikutukset (harvemmalla kuin yhdellä potilaalla tuhannesta):
    - oireyhtymä, johon kuuluvat seuraavat oireet: kuume, huomattava unisuus, lihasjäykkyys, huomattava verenpaineen tai pulssin nousu ja alentunut tajunnantaso
    - priapismi (pitkäkestoista ja kivuliasta erektiota)
    - keltatauti
    - korkea verensokeri

    Äänestä

Seroquelin aikana lihonut noin 10 kiloa ja eisaa millään tavalla tippumaan. Käsivarret ja reidet turvoksissa, samoin maha. Liikunnalla saan pysymään painoni samassa, mutta en laihdu millään kuurilla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sarah- kirjoitti:

olen syönyt nyt n.puoli vuotta seroquel- mielialalääkettä, ja olen lihonut lähes 10 kg.

en sinänsä syö paljon, yritän urheila ja vähentää syömistä mutta turvotus on kamala.

miten voisin päästä tästä turvotuksesta eroon, ja onko muila käyttäjillä samanlaisia kokemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu