Jehovan todistaja äiti lähetti poikansa rippikouluun, sai osallistua opetukseen, mutta häntä ei päästetty ripille, äidin jehovalaisuuden perusteella.
Menettelikö kirkkoherra väärin (kysymysmerkki)
10
310
Vastaukset
- Anonyymi
Myöhemmin tuosta perheestä ainakin yksi erosi jehovista.
- Anonyymi
Miksi j.todistajan poika oli luterilaisen kirkon rippileirillä? Koska siellä oli kivaa ja sai olla pari viikkoa ilmaisella leirilomalla?
Ei tietenkään toisen uskonnon tai kirkkokunnan jäsen voi eikä saa osallistua ehtoolliselle. Kirkkojen välillä ei ole nk. ehtoollisyhteyttä. J.todistajathan eivät ole edes kristittyjä. Miksi tuon pojan olisi pitänyt päästä ehtoolliselle, jonka olemusta hän ei tunnusta? Siks ku kaveritki pääsi? - Anonyymi
Vastataan nyt siihen alkuperäiseen kysymykseen, tekikö kirkkoherra oikein: Kyllä toimi aivan oikein ja kirkkolain mukaan. Vain rippikoulun käynyt luterilaisen kirkon jäsen voidaan konfirmoida luterilaisessa kirkossa. Aikanaan olin kirkon töissä ja olihan silloin jo rippikoulussa myös helluntalaisia ja taisi olla yksi jehovalainenkin, mutta heitä ei konfirmoitu! Rippikoulu on kirkon opetusta ja konfirmaatio on sen pohjalta syntyvän uskon vahvistamista ja tunnustamista.
Jos kumpikaan vanhemmista ei ollut luterilaisen kirkon jäsen, ei alaikäistäkään voitu ottaa. Rippikoulun käyminen on mahdollinen ilman jäsenyyttä, mutta konfirmoiminen ja ehtoolliseen osallistuminen ei.
Kaikkiin kirkon tilaisuuksiin, kaikkiin harrastuksiin ja kaikkeen toimintaan kaikki ovat muuten sydämellisesti tervetulleita. 🌹👀- Anonyymi
siis mitä ? tiedättekö kuka pääsi ripille minun kanssa samaan aikaan 🤣
- Anonyymi
Alkuperäinen viesti on provo jos lukija ei sitä heti ymmärrä. Miksi joku lähettäisi lapsensa uskonnolliseen kuoreen peiteltyyn leirisessioon josta harva palaa hengellisesti tasapainoisena ja jonka jälkeen nuori ei ymmärrä Raamatusta enempää kuin leirille mennessään? Varsinkin jos vaihtoehtona on ylläpitää teini-ikään ehtineen JT:n tietomäärää jonka on Raamatusta siihen mennessä oppinut. Vähän kuin laittaisi ysiluokkalaisen oppimaan ekaluokkalaisilta.
En epäile etteikö rippikoulussa oppisi jotain mutta tuskin kovin raamatullista koska sen verran vähän entiset rippikoululaiset ovat kiinnostuneita oppimaan Raamatusta mitään rippikoulunsa jälkeen. Rippilahjat (ja kirkkohääoikeus) ovat se ripareiden suurin anti ja kannustin (myös suvun puolelta joka ilmaisee samanvahvuista vakaumusta suorittaneen kanssa). Ulkoa opetellut hokemat unohtuvat suunnilleen samassa tahdissa rippilahjoihin kyllästymisen kanssa.
Että ihan pelkästään tästä syystä alkuperäinen juttu on provo.- Anonyymi
Sanottiinko avauksessa, että kyseessä oli nimenomaan leirimuotoinen rippikoulu?
- Anonyymi
Äidillä taisi olla meneillään lähtölaskenta jehovista, koska kuulin erosta myöhemmin.
- Anonyymi
Itse tiedän 2 kaveria, jotka on kastettu Evl-kirkon jäseniksi, mutta eivät koskaan menneet rippikouluun saatika millekään ehtoolliselle.
Ovat kuitenkin nyt täysivaltaisia Evl-kirkon jäseniä ja rippikoulun käyneitä.
Tarkoittaa sitä, että seurakunta merkkasi kynällä heidät rippikoulun käyneiksi.
T: Pe.ku - Anonyymi
Ei (huutomerkki)
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1311364
- 102881
- 75713
- 51605
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa13521ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40484Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m153451Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..30417- 26389
Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;175384