Suomalainen, ruotsalainen ja norjalainen kilpailivat siitä, kuka lakkoilee eniten. Suomalainen voitti.
Ketä naurattaa?
Työmarkkinamme on pakko päästä lähemmäs Pohjoismaita. Talouskehityksemme muistuttaa enemmän itäblokkia. Ammattiliittojen on syytä katsoa peiliin ja miettiä omien touhujensa seurauksia.
Tehy kehoitti työtaistelunsa aikana jäseniä sanomaan ammattipätevyytensä irti, Valviran mukaan 1500 hoitajaa on tehnyt niin. Lisäksi Tehy uhkaili teho-osastojen lakoilla. Mitä järkeä??? Mitä järkeä ammattiliittojen touhuissa? Mitä järkeä on ollut tämän syksyn ulosmarsseissa ja hallituksen uhkailuissa? Rivien välistä on kerrottu, että koko touhu on ollut sdp:n oppositiopolitiikkaa. Kiukuttelua. Hiekkalaatikolla hiekan heittämistä toisten silmiin. Mitäs muuta?
UPM:n 112 päivän lakko ei johtanut mihinkään, mitä ei olisi saavutettu jo ennen lakkoja. Mitä järkeä näissä vasemmiston johtamien ammattiliittojen touhuissa on?
Ay-liikkeen touhut ovat tuoneet vähemmän iloa, enemmän surua. Ehkä joitain siankusi-ihmisiä naurattaa, ei muita.
Ay-liikkeen touhut eivät tuo iloa, vaan surua.
20
441
Vastaukset
- Anonyymi
Tehyn vastuuttoman uhoamisen takia Marinin hallituksen piti säätää "pakkotyölaki",
Poliittisten lakkojen rajoittaminen ja tukilakkojen rajoittaminen ovat hyviä asioita. Ne koskevat myös työnantajia. Jossain on raja, Jos yritysten vahingoittaminen jatkuu riittävän kauan, niin voi olla, että yritykset aloittavat viikon poliittisen työsulun. Silloin ei makseta palkkoja.
Laittomien lakkojen sanktiot ovat myös hyvä asia. Haluaako ay-liike edistää laittomuuksia ja rikollisuutta? Hei haloo! Kyllä lakia pitää kunnioittaa. Se koskee myös työrauhavelvollisuutta.- Anonyymi
Laittomista lakoista koituvat menetykset yrityksille näkyvät meillä runsaina YT-kierroksina. Voisivat kyllä yritykset antaa tappioiden näkyä kylmemminkin tavoin. Nyt on annettu liian pitkään liekaa hälläväliä-Suomelle.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Laittomista lakoista koituvat menetykset yrityksille näkyvät meillä runsaina YT-kierroksina. Voisivat kyllä yritykset antaa tappioiden näkyä kylmemminkin tavoin. Nyt on annettu liian pitkään liekaa hälläväliä-Suomelle.
Milloin nähdään Suomessa ensimmäinen yritysten poliittinen työtaistelu. Esimerkiksi viikon työsulku. Joku raja työntekijöiden tempuillakin pitää olla.
- Anonyymi
Kyllä nyt pitää hallituksen tehdä laki jolla voidaan vaikka määrätä ihmisiä hoitajakouluun ja pakottaa ne asumaan siellä sairaalassa!
- Anonyymi
Hyvä idea. Sinun pitäisi olla kristillisdemokraattien edustajana Eduskunnassa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hyvä idea. Sinun pitäisi olla kristillisdemokraattien edustajana Eduskunnassa.
enempikin persu voisin olla, ne on sopivasti rasisteja.
- Anonyymi
Muissa pohjoismaissa on paremmat työnantajat, niin eikai silloin ole tarvettakaan lakkoilla.
- Anonyymi
Siellä ovat tainneet tajuta ettei kannattaisi taistella työntekijöitä vastaan, he kun yrityksen tuloksen kuitenkin tekevät...Ilman tulosta se yritys ikäänkuin...kaatuu, ja tätä täällä kotimaassa ihmetellään syvästi että miten voi olla näin että yritys kaatuu vaikka annettiin potkut kaikille työntekijöillekin ettei menis palkkoihin rahaa.
Ei voi kun ihmetellä näitä yritysten päättäjiä, että miten ovat päässeet tuommoiseen asemaan elämässä kun ei mitään ymmärrystä reaalimaailmasta ole :o
- Anonyymi
Joopa joo...
''...Valviran mukaan 1500 hoitajaa...''
Joulukuu 2022:
''Kaiken kaikkiaan kuluvana vuonna rekisteristä on omasta pyynnöstä poistettu ammattioikeus 997 sotealan henkilöltä. Näistä sairaanhoitajia on 272 ja lähihoitajia 634.'' - Anonyymi
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/274aee50-ac31-4df1-8783-e315af2e798d
Näin käy kun yrittää elää menneessä. Ei ole ikinä enään nousukautta Suomelle tiedossa, ellei epäkohtaa korjata.
Ja sitähän ei korjata, kun ollaan olevinaan niin vapaata maata, että rikollisillakin on ihmisoikeudet.- Anonyymi
Rikollisilta ihmisoikeudet pois. Ja toinen muutos on "palkanmaksun virheiden tekeminen on rikollista puuhaa".
- Anonyymi
Suomessa on vaan niin äärettömän jääräpäinen EK/TA -leiri, eivät ole halunneet sopia mistään kehitettävistä asioista vaan aina on pyritty heikentämään työntekijän asemaa.
Toista se on muissa maissa, joissa on yhteistuumin pyritty parantamaan työntekijän asemaa jonka kautta yrityksetkin ovat saaneet parempia tuloksia aikaiseksi. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Suomessa on vaan niin äärettömän jääräpäinen EK/TA -leiri, eivät ole halunneet sopia mistään kehitettävistä asioista vaan aina on pyritty heikentämään työntekijän asemaa.
Toista se on muissa maissa, joissa on yhteistuumin pyritty parantamaan työntekijän asemaa jonka kautta yrityksetkin ovat saaneet parempia tuloksia aikaiseksi.Tervetuloa vaan mukaannyrityksen toimintaa kehittämään, kiva kun työntekijät sitoutuisivat nostamaan työpaikkansa henkeä ja arvoa. Siinä sivussa se omakin tuottavuus ja ansainta paranisivat.
Hakaniemen henki on tähän asti blokannut moisen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tervetuloa vaan mukaannyrityksen toimintaa kehittämään, kiva kun työntekijät sitoutuisivat nostamaan työpaikkansa henkeä ja arvoa. Siinä sivussa se omakin tuottavuus ja ansainta paranisivat.
Hakaniemen henki on tähän asti blokannut moisen.Soitin pankille, eivät ne halua asuntolainan lyhennyksiä "Työpaikan henkenä ja arvona", vaativat saada euroja tai muuta käypää valuuttaa ;-(
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Soitin pankille, eivät ne halua asuntolainan lyhennyksiä "Työpaikan henkenä ja arvona", vaativat saada euroja tai muuta käypää valuuttaa ;-(
Jos ei työ kelpaa eikä kyvykkyyttä itsestä huolehtimiseen ole niin sittenhän se on jättäydyttävä yhteiskunnan elätiksi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos ei työ kelpaa eikä kyvykkyyttä itsestä huolehtimiseen ole niin sittenhän se on jättäydyttävä yhteiskunnan elätiksi.
Siinä on kaksi hurjaa vaihtoehtoa:
1) Sossupummi
2) Teet töitä ja saat palkaksi näkyvyyttä, työyhteisön henkeä ja arvoja
- Anonyymi
Työntekijä ja työnantaja ovat samassa veneessä. Paikallisesti sopien asiat paranevat, ei Hakaniemestä määräillen.
- Anonyymi
Suomessa ei vaan toimi tuo neuvottelukulttuuri, kun TA:n pillien mukaan ei ole ollut hyviä hetkiä nostaa ansiotasoa viimeiseen 40-50 vuoteen.
Joka vuosi on tosin löytynyt silti ylimääräisiä rahoja jakaa omistajille, sanon ylimääräisiä siksi että osinko on valinnainen/ylimääräinen tapa jakaa voittoa.
Tämä on aiheuttanut syvät haavat AY liikkeelle, että tuloksentekijää ei ole riittävästi palkittu ja nostettu sitä ansiotasoa ja on jääty jälkeen muista kilpailijamaista. Nyt tuo ammattiosaaminen on muuttamassa näihin muihin maihin kunhan ensin saa ilmaisen koulutuksen täällä kotomaassa.
- Anonyymi
"Ay-liikkeen touhut eivät tuo iloa, vaan surua."
Niin jos TA tarjoaa 0,5% palkankorotusta ja AY-liitto pyrkii saamaan 5% palkankorotuksen, kummanko leiriin tuloksentekijä mahtaa asettua? Itse valitsisin tuon isomman prosenttiyksikön kun saan iloa isoista prosenteista. - Anonyymi
Surua tuottaa rikkureille koska tulevat ruutatuksi siankusella sekä lietteellä jos pyrkivät lakon aikana töihin.
Talkoo-Taavetti
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju524306S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam1094123Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu364050Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko643899- 853344
Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta643218IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan1453199Kun aika on oikea niin
Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �171572- 451521
Jos sulla ei olis ollut tunteita
Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?1291095