Toksoplasman vaikutus ihmisten käyttäytymiseen, tämä voi selittää monta asiaa

Tutkin tätä loista jo yli 10 vuotta sitten, ja tutkimusten perusteella se on edelleen yksi merkittävimmistä mikrobeista, joka aiheuttaa erilaisia kroonisia sairauksia ihmisissä. Sillä on sekä kroonisia että akuutteja oireita, ja se on solunsisäinen parasiitti, joka siis asuu ja lisääntyy solujen sisällä. Se pystyy lisäämään dopamiinimetaboliaa hermosoluissa tuottamalla tyrosiinihydroksylaasientsyymiä. Toksoplasmatartuntaa on lähes mahdotonta välttää, koska tämä on niin yleinen loinen ja monilla se tarttuu niin että sitä on syntymästä asti.

Kun tutkimuksia lukee, niin eniten löytyy tutkimuksia siitä miten toksoplasma liittyy erilaisiin aivosairauksiin, kuten skitsofreniaan ja kaksisuuntaiseen mielialahäiriöön, koska tämä loinen infektoi herkästi aivokudosta sekä ihmisillä että eläimillä.

Mutta nyt se ikävä asia: toksoplasmainfektio vaikuttaa todennäköisesti ihmisten käyttäytymiseen myös ilman varsinaisia aivosairauksia. Silloin kyseessä olisi varsin lievä infektio. Vaikutukset tästä ovat kuitenkin erilaisia miehille ja naisille yhden tutkimuksen perusteella.

Tartunnan saaneiden miesten persoonallisuus osoitti alhaisempaa superego-voimaa (sääntötietoisuus) ja korkeampaa valppautta (tekijät G ja L Cattellin 16PF:ssä). Siten miehet todennäköisemmin laiminlyövät sääntöjä ja olivat tarkoituksenmukaisempia, epäluuloisempia, omahyväisempiä, vastahakoisempia, mustasukkaisempia, ja dogmaattisempia verrattuna tartunnan saamattomiin kontrolleihin.

Sitä vastoin tartunnan saaneiden naisten persoonallisuus osoitti korkeampaa lämminhenkisyyttä ja korkeampaa superego-voimaa (tekijät A ja G Cattellin 16PF:ssä), mikä viittaa siihen, että he olivat lämminsydämisiä, empaattisia, ulospäinsuuntautuneita, tunnollisia, sinnikkäitä ja moralistisia.

Sekä miehet että naiset olivat merkittävästi pelokkaampia (tekijä O: pelokas, itseään epäilevä, syyllisyyteen taipuvainen, epävarma, huolestunut, itseään syyttävä) verrattuna tartunnan saamattomiin kontrolleihin.

Sitten voi pohtia myös sitä että miten tällainen toksoplasmainfektio voi aiheuttaa jatkuvaa neuroinflammaatiota, joka liittyy myös hyperaktiivisuuteen, keskittymishäiriöihin, tai oppimisvaikeuksiin (esim. lukihäiriö). Tästä on myös olemassa joitakin tutkimuksia. Voisi myös olettaa että stimulanttien (esim. runsas kahvinjuonti) ja päihteiden käyttäminen liittyisi toksoplasmainfektioon, sekä kaikenlaiset riippuvuudet, jotka liittyvät dopamiiniin. Tästä löytyy kuitenkin vielä vain vähän tutkimuksia.

Vaikka nämä esittämäni tulokset ovat toistaiseksi peräisin vain korrelaatotutkimuksista, niin eläinkokeet ovat osoittaneet enemmän tämän loisen kyvystä manipuloida eläinten aivoja, asia on tuskin erilainen ihmisten aivojen kanssa.

Tämä on myös testattavissa oleva teoria, eli on olemassa esim. malarialääkkeitä tai antibiootteja, joiden tiedetään olevan tehokkaita toksoplasmaa vastaan, mutta ette tule saamaan niitä ainakaan terveydenhuollosta, joten teidän täytyy keksiä omia tapoja hoitaa tämä asia. Solunsisäiset infektiot ovat kuitenkin yleisesti ottaen hankalasti hoidettavia, hoitoajat ovat pitkiä, ja ne vaativat jonkin verran asiantuntemusta.

Laajempi oireeton toksoplasmainfektio on myös riski terveydelle muutenkin, koska se voi eritystilanteissa aiheuttaa vakavan yleisinfektion, aivokalvontulehduksen, korkeaa kuumetta, lihaskipua, silmäsairauksia, jne. jonkun virusinfektion yhteydessä, joka tilapäisesti heikentää immuunipuolustusta.

Effects of Toxoplasma on Human Behavior
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2526142/

The Neurotropic Parasite Toxoplasma Gondii Increases Dopamine Metabolism
https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0023866

3

159

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tämä taisi mennä väärään ryhmään, keskustelut mieluummin sinkut-ryhmässä

      • Anonyymi

        Tutkimusasiamies


        Tutkimuksia toisensa perään


      • Anonyymi

        😍😋😍😋😍😋😍😋😍

        😍 ­­N­­y­­m­f­­­o­m­­a­­a­­­n­i -> https://ye.pe/finngirl21#180648251

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      374
      3214
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      315
      1526
    3. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      84
      1312
    4. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      1311
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1305
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      59
      1255
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      48
      1155
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      1062
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      25
      960
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      857
    Aihe