Omistan asunnon, seurustelen ja nainen haluaisi muuttaa luokseni, mutta mitä jos myöhemmin tuleekin ero? Meneekö asunto sitten puoliksi vaikka minä olen sen maksanut? Emme ole naimisissa.
Voinko ottaa naisen kirjoille?
Anonyymi-ap
8495
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ollos huoleti. Nainen lentää ulos kämpästä välittömästi erotessanne. Siis ei mitään muuttoaikaa tms. vaan välitön lento.
😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋
🍒 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#18068648r
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
Nainen vie puolet jos teillä on yhteinen lapsi tai nainen on asunut asunnossasi 5 vuotta.
Ei kyllä vie, eli tuollaista "nainen vie asunnostasi puolet 5v jälkeen" ei laissa ole määritelty. Se joka joka näin väittää näyttäkööt ne pykälät. Elatusmaksut sekä mahdolliset lukioajan koulutusmaksut (näistä jälkimmäinen) voi hyvinkin mennä läpi.
Vain avioerossa omaisuus jaetaan, tämän voi estää avioehdolla. Jos on yhteinen lapsi niin silloin voit optioida esim. elatusmaksujen maksamisen vaikkapa asunnonpuolikkaalla jos se arvoltaan riittää, jos et optioi tätä etkä hoida elatusmaksuja niin asunto ulosmitataan elareiden edestä.
Jos ei ole naimisissa niin ei tarvita avioehtoakaan.
Sinä omistat asuntosi ja määrät kuka siellä asuu ja kuinka kauan.
Lapsista mikäli tunnustat ne tai määrätään isyystutkimus ja eron tullessa maksat elatusmaksut kunnes lapset ovat 18v. Tämän jälkeen jos lapset menevät esim lukioon sinut voidaan velvoittaa maksaa osan heidan koulutusmaksuistaan kunnes lukio on suoritettu.
Myös avoliitosta voidaan katsoa että "nainen on kartuttanut miehen varallisuutta hoitamalla hänen taloutta".
Kotitöille lasketaan tietty arvo ja jos avopuoliso pystyy osoittamaan, että on tehnyt "talon töitä" ilman korvausta voidaan tietyn ajan päästä vaatia korvausta. Tahallaan siitä selviää jos on.
Mutta jos omistaa talon kannattaa miettiä maalauttaako talon avovaimolla vai laskun kanssa jonku firman tekemänä.
..rahallahan...