Olisi jo aika korjata tuo risteys turvalliseksi ja sujuvaksi.
Kiertoliittymä on autoilijoiden mielestä liki kymmenen kertaa suositumpi kuin valoristeys.
Tilaa siinä on reilusti, kunhan ei tehdä ylisuurta keskiympyrää.
https://tekniikanmaailma.fi/lehti/19b-2023/valot-vai-ympyra/?shared=1336703-6796ea11-500
Kiertoliittymä on autoilijoiden mielestä liki kymmenen kertaa suositumpi kuin valoristeys.
Tilaa siinä on reilusti, kunhan ei tehdä ylisuurta keskiympyrää.
https://tekniikanmaailma.fi/lehti/19b-2023/valot-vai-ympyra/?shared=1336703-6796ea11-500
Vastaukset 19
Vanhimmat
Eikö se olisi heti paree eritasoristeys, oppitaisiin siinäkin ajelemaan oikein paikallisesti
- joo viiksiä vähän moneen suuntaa ja jokienkin ylitse
MUTTA EI MITÄÄN JOKA TUOTA NYKYISTÄ VALO-RISTEYSTÄ PELKÄÄVÄT KIERTÄKÖÖT MUUALTA, KYLÄHÄN ON TEITÄ TÄYNNÄ.
Kyllä, valojen vilkkuessa keltaista jota tapahtuukin usein autoilijat menettävät järkensä ja ajelevat kuinka sattuu, ympyrä selkeyttäisi ajoa.
Mites muualla pystyy siten ajamaan, jollei tuossakaan risteyksessä ?
Hitauttahan vain tarvitaan aina risteyksissä ajaessaan, muttei tumpelointeja.
Hidas tuo tosiaan on. Seisotetaan autoja joka suunnasta ja sitten päästetään kääntyvät autot ja suojatien käyttäjät pyörineen ja kävellen yhtä aikaa, mikä vaarallisin mahdollinen tilanne, kun hermoja raastavan odotuksen jälkeen ampaistaan liikkeelle.
Kiva siinä on sitten pysäyttää muutaman metrin päästä päästämään suojatien käyttäjät ensin ja tietty autojono perässä keskellä risteystä, kun muille syttyy jo vihreät.
Tuurilla.
Eikö aloittaja ymmärrä, että ASIANTUNTIJOIDEN mukaan risteykseen ei sovi kiertoliittymä.
Viron keilassa on ympyröitä paljon pienemmässäkin tilassa.
Mä vastustan ajatusta ihan vaan periaatteen vuoksi. Kyllä se perinteinen risteys olla pitää, näim on jämpti.
..."Kiva siinä on sitten pysäyttää muutaman metrin päästä päästämään suojatien käyttäjät ensin ja tietty autojono perässä keskellä risteystä, kun muille syttyy jo vihreät"...
_________
Meinaakko, että liikenneympyrässä saat sitten ajaa huoletta jalankulkijoiden päälle suojatiellä, vai miten tämän pitäisi ymmärtää?
Jalankulkijoille ehdottomasti oma liikenneympyrä.
Tässä alkaa jo olla luovaa ajattelua. 😂
Liikenneympyröitä alkaa olla joka paikkakunnalla, näyttävimmillä usiempiakin.
Teherään uusi villitys ja rakennetaakin risteykseen spiraali, siinä sitä haastetta suunnittelijoille ja kuskeille. 😜
Voisko sen käsittää niin että "pysäyttää muutaman metrin päästä päästämään suojatien käyttäjät ensin "?
Sama rautalangasta; lähdet ajamaan kun vihreät syttyy ja ja pysähdyt kolmen metrin päästä odottamaan jalankulkijoita.
Lapualla pitää olla omat säänöt ja muut ja kosolan risteys siitä ei kyllä luovuta ei koskaan.
Kun tehdään tällä mallilla niin siihen mahtuu hyvin vaikka kaksikaistainen liikenneympyrä ja jää vielä tilaa jalkakäytäville. https://aijaa.com/X90Rea
Kosolanristeykseen mahtuisi näköjään hyvin kaksikaistainen liikenneympyrä, mille tosin ei ole Lapuan liikennemäärillä tarvetta.
Lukekaapa täältä vanhasta ketjusta Virolaisen Keilan kaupungin tiedottajan Valdur Vachtin itse Lapuan foorumille kirjoittamia kommentteja ja kokemuksia heidän omista liikenneympyröistään.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/8480878/kosolan-kiertoliittyma#comment-40237512
Keskustelu Valdurin kanssa jatkuu täällä.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/8480878/kosolan-kiertoliittyma#comment-40288334
Eiköhän se ole tullut yksiselitteisesti selvitetyksi, että kiertoliittymä on n. kymmenen kertaa sujuvampi ja turvallisempi kuin katuvalot?
Tarkoitit kai liikennevaloja? 😂
Lapuan liikenne on kuitenkin aika vaatimatonta. Kiertoliittymään menee turhaan rahaa.
Paljon halvempi se olisi ollut kuin liikennevalot ja ennen kaikkea hyvä. Miksi tehtiin p^skaa?
Ei ole kyse risteyksessä ajon osaamattomuudesta, vaan siitä että siinä valoristeykses kököttäminen on hermoja raastavan hidasta, könnätä paikallaan kauan aikaa. Ympyrä poistaisi nuo odottelut ja sujuvoittaisi menoa kaikin puolin. Myös jalankulkijat ja pyöräilijät pääsisi nopemammin ilman odotteluja tien yli.
Ympyrän keskelle sitten ei mitään patsasta yms näköestettä. Toki joku este kuitenkin, ettei raktoripenat porhalla ympyrästä yli.