https://www.uusisuomi.fi/uutiset/us/513ee97c-3a4e-4618-a15e-32ae95df2170?ref=newsletter:8581&utm_source=Uusisuomi_Uutiskirje&utm_medium=email&utm_campaign=Uusisuomi_Uutiskirje
Omistusasunnon asumistuki on ollut hyvin epäreilua!
Omistusasunnon asumistukea ovat saaneet isot perheet!
Yksinään pienellä palkalla/eläkkeellä asunnossaan asuva ei tukea ole saanut!
Jokaisen pariskunnan tulee itse miettiä miten moneen lapseen perheellä on varaa!
Lapsen saattaminen työlliseksi vaatii suuren summan rahaa!
Omistusasunnon asumistuki on ollut hyvin epäreilua!
Omistusasunnon asumistukea ovat saaneet isot perheet!
Yksinään pienellä palkalla/eläkkeellä asunnossaan asuva ei tukea ole saanut!
Jokaisen pariskunnan tulee itse miettiä miten moneen lapseen perheellä on varaa!
Lapsen saattaminen työlliseksi vaatii suuren summan rahaa!
Vastaukset 30
Vanhimmat
No milloinkas mamulien tuet ja muut kivat sitten "puntarissa"?
Ei milloinkaan. Suomessa tavoite ja unelma on saada kaikki jakamaan kurjuutta samalla tavoin. Suomi on "illanruskon maa", jossa vain tyhmä jää maksamaan veroja.
Katsokaa mitä "veroparatiisi-hallintarekisterilaki" "Sipilät" tekevät. Kansallisomaisuus myyntiin ja kauppasummat veroparatiiseihin.
😍😋😍😋😍😋😍😋😍
💋 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#18073607N
🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞
Ei siihen asiaan voi vaikuttaa lapsen syntymän jälkeen.
Mikäs riemun aihe tuo on? Ne joilla ei ole ollut varaa maksaa sähköä ja lämmitystä omistusasunnostaan joutuvat muuttamaan vuokralle. Kela joutuu maksamaan enemmän asumistukea vuoralla asumisesta. Eli valtion kulut kasvavat.
En ole takuueläkeläisenä aiemminkaan ok-talooni asumstukea hakenut.
En ole kuullutkaan aiemmin että omistusasuntoon saa asumistukea.
On toki saanut jo monia vuosia.
Mistä asti?
Onko sillä jokin merkitys?
On.
Sen verran täytyy osata ennakoida menonsa ja kulunsa tajutakseen jos ei omistusasujan pärjää omillaan. Ei Kelan tukien varaan voi elämäänsä suunnitella.
Vihervassuhallituksen jälkeen se kelaan luottaminen vain lisääntyi.
Onneksi nyt tuli pudotus todellisuuteen.
Linkki "tietoosi", muutoin porvarituubaa öyhäämisesi.
Sairauskuluja ei voi ennakoida. Omavastuut voivat olla suuria. Omistusasnnossa asumista ryhdyttiin tietyissä tapauksissa tukemaan, koska vuokra-asunnon tukeminen tulee kalliimmaksi. On myös naiivia kuvitella että asunnon voisi kaikkialla muuttaa rahaksi tuosta vain.
Onneksi en koskaan tehnyt suomeen lapsia ja ostin kämpän jo nuorena ulkomailta, joten suomi jää taakse piankin.
Mihin maahan muutat ja milloin?
Kyllä lapsetonkin omistusasunnon omistaja on saanut asumistukea.
Tottakai on saanut. Kyse on siitä mikä tulee edullisemmaksi.
Täysin mieltä vailla oleva hanke.
Asumistukea ei saa velan maksuun vain asumiskuluihin. Omistus asunnossa on pienemmät menot kuin vuokra asunoissa joita otetaan tuottoa. Tuo tietää sitä että ihmisten on luovuttava asunnoitaan ja "syötävä" se .
Loppupeleissä kun se työ ei lisäännyt menee motivaatio kun menee kaikki alta ja jää nekin vähäiset työt tekemättä .Asumistukiin kun turvaudutaan koska sitä työtä ei ole tarpeeksi. Tuosta tulee kierre jossa sosiaaliset kustannukset ja ongelmat kasvavat, sekö kansakunta köyhtyy entisestään..
Eikä siinä kaikki ,sillä vuokra asuntojen kysynnän kasvaessa ,myös niiden tarve kasvaa ja sen myötä vuokrahintoihin tulee korotuspainetta.,
Loistavaa niin ne ongelmat ratkeaa---
Niin ,ihmisen ei pitäisi opettaa itseään liian riippuvaikseksi kaikenlaisista tukimuodoista, koska voi koittaa sekin päivä , ettei etuuksia enää saakaan..
Se on kova paikka monelle eläkeläiselle kun eläkkeet jää pieneksi kuten niillä on nyt tapana käydä pitkä aikaisen Euron tuoman hintakehityksen myöhemmin inflaation vaikutuksesta koska eläkkeissä on käytetty leikattua indeksiä jo vuosia.
Siinä sitten myydään elämän työt ja syödään lasten perittävät. Tapa se on tuokin toivottaa leppoisia eläkepäiviä. Taitaa se Orpo olla kovakin sosialisti?
Indeksihän turvaa eläkkeiden ostovoiman inflaatiolta. Eläkkeidenhän ei tietenkään kuulukaan seurata palkkatasoa.
Eläkeläinen saa rahansa tilille täsmällisesti joka kuukausi. Työläinen saattaa olla jatkuvassa pelossa siitä, mitä huominen tuo tullessaan. On paljon enemmän kuluja kuin eläkkeellä olijalla.
Toisaalta moni eläkeläinen on saattanut ylimtoittaa elintasonsa työvuosien mukaiselle tasolle vaikka se elintaso tietenkin tippuu sen 60 prossaa.
Tervehdin ilolla tätä muutosta. Hienoa työntekoa hallitus 💪
-Kylmis
kaikki sosiaalituet pitää lopettaa. ja ihmiset eläkööt omilla ansioillaan !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Myös sosiaalitukiin vertautuvat yritystuet ja maataloustuet.
Kerrotko mitä ansiotuloja työttömältä löytyy, joilla hänen tulee elää?
Eläkeläisistä on tullut omituisia vaikertajia.
Asunnon omistajan asumistuen poisto vaikuttaa kaikkiin työttömiin jotka omistavat asuntonsa. Siitä koituu yksilölle ja yhteiskunnalle isoja ongelmia. Jos asunnot joudutaan myymään kun tulot eivät enää riitä korkean yhtiövastikkeen vuoksi. Vanhojen kerrostalojne myyminen on aika mahdotinta. Onhan meille juuri kerrottu että maassa on yli 300 000 tyhjää asuntoa ja että niitä puretaan asukkaiden puutteen vuoksi. Aika mielenkiintoinen yhtälö, jonka Grahn-Laasonen voisi myös selittää suomalaisille. Yksinhuoltaja monen lapsen kanssa joutuu turvautumaan yhä useammin Kelan toimeentulotuen apuun, mikä aiheuttaa Kelassa vähintään keskustelua.
usein politiikot vastaa että säätetään valtion taoudessa, todellisuudessa harjoitetaan talouden rakenne uudistusta ,jonka jäljet näkyy vasta jälkikäteen,