Ensin äänestetään eduskuntavaalissa ja sitten ei ollakaan tyytyväisä yhteisen päätöksen tuloksena syntyneeseen tilanteeseen, vaan pitää aloittaa poliitiinen lakko, ei poliitikkoja, vaan työnantajia vastaan. Voisi kysyä, että miksi ette heti äänestäneet "oikein", tai ymmärtäneet vaatia kahta ääntä jäsenmaksunne maksajille?
SAK- laisille ei äänioikeus riitä!
Anonyymi-ap
66354
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 66
Vanhimmat
SAK=SDP
Persut ja Kokoomus = natsit.
Vassarit yli 100 000 000 ihmistä kylmäksi.
Kristityt yli 500 000 000 ihmistä kylmäksi.
Sinun ideologiset aatetoverisi saivat juuri parin-kolmen vuoden vankeustuomiot oikeudessa. Siis nämä veikkoset joilla on täsmälleen samat näkemykset kaikista asioista kuin sinullakin. Sama raivoisa viha punikkeja ja vihervasureita kohtaan, kuten myös sama raivoisa viha muslimeja ja muita väärän värisiä ihmisiä kohtaan, sekä sama raivoisa viha kulttuurimarxismia ja intersektionaalista feminismiä kohtaan, aivan kuten sinullakin.
Ja vassarit murhasi kiltteyttään:
Kiina 80milj
N-liitto 20-30milj
Kambodza 1/4 väestöstä
Itä-Eurooppa
Pohjois-Korea
Syyria (Baath)
Irak (Baath)
Venezuela
Ruotsi
Kyseinen tyyppi on Anders Breivikin suuri ihailija. Suoltaa tänne jatkuvasti otteita Breivikin pamfletista ja siteeraa sanatarkasti Breivikin näkemyksiä kulttuurimarxismista. Niitä samoja kirjoituksia joilla Breivik perusteli vasemmistonuorten ampumisen oikeutusta.
Näitä kirjoituksia ja näkemyksiä tämä tyyppi ihailee yli kaiken, koska hänellä itsellään on täsmälleen samat identtiset näkemykset siitä miten kaikki punikit ja vihervassarit ja muslimit tulee hävittää maailmasta. En tiedä onko aseita jo hankkinut tämä niiden hiljattain oikeudessa tuomittujen äärioikeistolaisten aatetoveri.
Ja persut ja kokoomus olivat koko viime hallituskauden mahdottoman tyytyväisi hallitukseen ja eduskuntavaaleissa valittuun eduskuntaan ja sen päätöksiin.
Poikkipuolista sanaa ei kuulunut eikä välikysymyksiä tehty eikä oltu kaatamassa hallitusta niin kuin nykyinen oppositio tekee.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000009699026.html
SDP = suurin natsi
Kuva leviää: Nuori Antti Lindtman mukana porukassa, jossa tehdään natsitervehdyksiä – näin Lindtman selittää
Ei tuollaiset sovi demokraattiseen yhteiskuntaan.
Hallituksen suorittama oman kansan päähän potkiminen ja ministereiden verotuksen keventäminen kyllä sopii?
Pitäisikö SAK luokitella terroristijärjestöksi?
No mene ja luokittele. Käy täällä kertomassa miten kävi.
Mielestäni on väärin, että SosDemiläisillä on muitten tapaan vain yksi ääni eduskuntavaaleissa, vaikka ovat valioyksilöitä maassamme.
Uskokaa, tai älkää, mutta jos SDP olisi edelleen pääminsteripuolue, niin ei olisi lakkoja, ja kaikki saisivat tarpeensa mukaisesti rahaa.
Miksi sitten edellisen hallituksen aikana oli paljon lakkoja?
Miksi ihmiset kyhjötti taloissaan 10 asteessa kynttilän valossa?
Niin no, ei ollut lakkoja, eivätkä ihmiset kyhjöttäneet kylmissään kotona.
Minun pyyntöni on, että tuu Sanna takaisin.
Turha pyyntö, koska Mariini on puolueemme äänestäjiensä pettäjänä täysin ulkona maamme politiikasta.
Haluat uudelleen: sähkö 1000%, ruoka 50%
Miksi vähäosaisen pitäisi kärsiä eniten valtion velasta,finanssikriisistä tai muuten vain lamasta?Nämä hankaluudethan on suurten johtajien enimmäkseen hyvin toimeen tulevien mandaatilla aiheuttamia ja siellä on seassa päätöksen tekijöiden ahneus myös mukana.
Miksi vähäosainen vain makkoo?
Joo, näin on. Viime vaalikaudella suuret johtajat, sossut ja keput yhdessä tyhjäsivän valtion pajatson ja jakoivat rahat. Nyt sitten ollaan tässä tilanteesa. Ja se sossu Marin käytti pääminsteriyyttään vain ponnahduslautana suihkuseurapiireihin.
SDP:n mukaan vähäosaisia on tosi paljon. Suomessa kun mm. lähes kaikki naiset yksinhuoltajia, aivan kuin heidän lapsillaan ei olisikaan isää. Vai ovatko nuo sadat tuhannet yksinhuoltajat kaikki leskiä, joitten mies on kuollut??????
Nämä etujärjestöt puolustat ensisijaisesti työntekijöidensä oikeuksia.
Totta on kyllä sekin että näitä suuria lupauksia antavia johtajia on ainakin kaikissa suurimmissa puolueissa ennen vaaleja.
Kokoomus varmaankin voi esittää todenperäisiä lupauksia eniten koska heidän kannattajat ovat hyväosaisia joita on 20 prossaa ja hyväosaisten määrä näyttää lisääntyvän.
Kyllä yksihuoltajan lapselta on toinen huoltaja kuollut, koska on vain yksinhuoltaja. Tai onhan yksi vaihtoehto, neitseellien synnytys.
Entä jos synnyttäjä on mies? Suomen koululaitoksen mukaanhan tuo on täysin normaalia. Onkohan tuossa tapauksessa välttämättä toista huoltajaa ollenkaan???
Ilman järjestäytymistä työläiset olisivat tosiasiassa ryysyläisiä ja levottomuudet olisivat sitten seuraava askel.
Mutta eikö nyt sitten sitä vihollista vastaan pitäsi taistella?
Parempi aina niin että itse luomaa vihollista vastaan ei tarvitsisi tapella.
SAK on 3d tulostanut aseensa ja lukko voi pettää ja aseen käyttäjän voi käydä huonosti. Ja nyt vielä kun ase on suunnattu väärään kohteeseenkin.
Juuri näin.
SAK:laisella eikä muullakaan ay-liikkeellä ole veto-oikeutta parlamentaarista luottamusta nauttivan hallituksen toimiin. Suomalaiset äänestivät seitsemän kuukautta sitten taloudenpidon radikaalin muutoksen puolesta.
On hyvä muistaa sekin, että työmarkkinauudistusten ja lakko-oikeuden rajoittamisen jälkeenkin Suomi kuuluu edelleen tukevasti pohjoismaiseen viiteryhmään ja se, että poliittisista lakoista kärsivät aina syyttömät osapuolet, tässä tapauksessa yritykset, joiden varassa suomalainen hyvinvointi viime kädessä lepää.
Hyvin on EK persut opettanut puhumaan isäntänsä äänellä.
Äänestysvirheensä voi aina korjata neljän vuoden välein. Luulisi tämän epähuomiossa väärinäänestäneitten ymmärtävän.
No jos gallupeihin on uskominen, tuo tulee sattumaan kipeimmin Perussuomalaiseen puolueeseen.
Neljän vuoden päästä on Suomi konkurssissa tätä menoa. Ei maa kestä sitä kun uusia työttömiä tulee tuhat päivässä. Uudet vaalit tarvitaan nopeammin.
SAK on aina syömässä toisten pöydässä.
Miksi Suomessa pitää olla kaksi SDP- puoluetta?
Miksi Suomessa pitää olla kaksi kokoomuspuoluetta? Kokoomus on pelkkä Elinkeinoelämän keskusliiton apupuolue ja leimasin, joka toimeenpanee EK:n laatiman hallitusohjelman.
Kolmehan niitä on. Persut ovat Kokoomuksen ja EKn aulis ja tottelevainen bitch.
Kyllä tuon luulisi olevan tärkein äänestys kriteeri minkä tulotason (ammatin) asioita tuleva kansanedustaja ajaa.
Miten tulotasoon voisi kansanedustaja vaikutaa muuten kuin ostamalla jonkun tietyn firman tuotteita???
Siis pieraisemalla tuotantoa lisää ostamalla mahdollisimman paljan vaikka asuntoja!!!
Suomessa on demokraattisesti vaaleilla valittu hallitus. Jos sen tekemät päätökset eivät SAK:ta miellytä niin voi voi. SAK:n käyttäytyminen vaan alleviivaa entisestään hallituksen ajamien työmarkkinamuutosten tarpeellisuuden. Suomi on jäänyt jälkeen esimerkiksi nyt muista Pohjoismaista. Emme pääse ikinä enää naapuriemme vauhtiin, ellemme uudista asioita tässä maassa.
Ei kenenkään tarvi minkään vitun demokraattisen hallituksen päätöksiä noudattaa. Hyvin voidaan istua lakossa kunnes tuo vitun dymokraattinen hallitus vaihtuu. ONKO TÄSSÄ JOTAIN EPÄSELVÄÄ???
ONKO TÄSSÄ JOTAIN EPÄSELVÄÄ???
MENEN TÖIHIN LAKOSTA HUOLIMATTA SIIS
Senkun menet mutta älä sitten valita jos työnantajasi ei kykene lakkopaskiaisille riittävää suojelua, eli palkkaa järjestämään.
Kaikilla SAKin ihmisillä on oikeus ja jopa velvollisuus tappaa oma työuransa.
Nauran aina ääneen kun lakkojen jälkeen menee työpaikkoja yt-neuvotteluista
Ei kenenkään tarvi minkään vitun LAKKO ammattiliitonhallituksen päätöksiä noudattaa. Hyvin voin olla töissä kunnes tuo vitun dymokraattinen ay-liitto vaihtuu. ONKO TÄSSÄ JOTAIN EPÄSELVÄÄ???
MINÄ menen TÖIHIN JA sitä ei lakkolvahdit estä. Necksnap ja muutkin pääsee portilta töihin
Senkun menet mutta älä sitten valita jos työnantajasi ei kykene sinulle riittävää suojelua järjestämään.
Kaikilla SAKin ihmisillä on oikeus ja jopa velvollisuus tappaa rikkureita.
Kumminkin onnistuvat tappamaan vain oman ryöpaikkansa ja uransa lisään edelliseeni
heh+1
Ihan vapaasti saat tästä päättää. Älä sitten itke, jos joudut hylkiöksi, koska jokaisella päätöksellä on seuraus.
Ammattiyhdistyjäsenistön tulisi velvoittaa Ay- johtajat viemään Itsenäisyyspäivän kukkakimput jäsentensä työnantajille, koska työnantajat ovat mahdollistaneet jäsentensä maksamien korkeitten jäsenmaksujen kautta huippupalkat Ay- johtajille itselleen.
Totta.
Kukkakimput muutaman kerran vuodessa kiitokseksi jäsenistön palkanmaksusta ei ole liikaa pyydetty.
Hyvä ehdotus.
Kun viimeksi SAK ja ammattiliitot rikkuroi lakoissaan ja tappoi työpaikkansa ja uransa
https://yle.fi/a/3-12289583
Marinin aikaan!
Kaikilla SAKin i"hmisillä" on oikeus ja jopa velvollisuus tappaa työuransa lakoilla.
Eikö poliittinen lakko ole demokratian halventamista?
Voidaan puhua sakSTA
Jos SAKin vanha horo duunari ei ole valmiita tapaamaan tai "tapaamaan " töitään
tehden työpaikallaan - otetaan Kekkosen tapaan uudet työläiset tilalle
Koristossa odotamme!!!!
Jos SAKin vanha horo duunarit kun ovat TYÖPELKURI-rikkureita niin täysin niiden oma ongelma, Joko auttavat itse itseään taikka sitten kärsivät seuraamukset. MENKÄÄ LAKKOILIJAT TÖIHIN TAI MINÄ MENEN KORITSTOSTA TEIDÄN TÖIHINNE
OLEN VAHVA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Äänestä
Kokeilepa tarkistaa uudelleen, mistä tässä on kyse. Uutisoitu on sen verran, että täysi mahdollisuus on olla edes etäisesti kärryillä.
Työntekijät eivät äänestäneet, että heidän asemaansa pitää huonontaa.
Kyllä äänestivät. Jos äänestää Kokoomusta ja Persuja niin pitää ymmärtää mitä äänestää. Persut on mitä on ja niidenkin lyhyt taaperrus hallituksissa pitäisi olla kaikkien tiedossa. Kokoomus ei koskaan ja ei missään vaiheessa ole saanut mitään hyvää aikaan. Kannattaa tutustua Suomen historiaan jo siitä ajasta lähtien kun hyvinvointia rakennettiin. Mutta kukin oman ymmärryksenä mukaan?
Kyllä Uzillakin voi äänestää, jälkivaaleissa.
SAK on SDP:n tukipuolue.