Ei huono ajoitus!
Työnhaku velvoite täytetty ja lentokone lauantaina etelään :D
24
515
Vastaukset
- Anonyymi
kunhan pidät huolen että olet tavoitettavissa jos työtarjouksia tulee, työnhakija ei ole lomalla
- Anonyymi
Kyllä voi olla sovitusti, ainakin meillä päin onnistuu oikein hyvin kunhan vain ilmoittaa omalle työkkäri hemmolle, että on lomamatkalla
- Anonyymi
Haista paska.
- Anonyymi
Takavuosina pystyi olemaan ulkomailla jopa vuosia ilmaan mitään ilmoituksia. Kun ei vaan itse mitään ilmoittanut, eikä työkkäristä oltu yhteyksissä, niin homma rokkasi hyvin taustalla.
- Anonyymi
Eikö ulkomailla voi verkossa hoitaa ilmoittautumisia? Onko se vaan Suomessa oleva homma...
- Anonyymi
Liikkumisen tajoittaminen olisi vastoin perustuslakia ja EU: perusoikeuskirjaa.
Kaikilla EU-kansalaisilla on yhtäläiset perusoikeudet, joiden perustana ovat tasa-arvo, syrjimättömyys, osallisuus, ihmisarvo, vapaus ja demokratia. Näitä arvoja vahvistaa ja suojaa oikeusvaltioperiaate, joka on kirjattu EU:n perussopimuksiin ja EU:n perusoikeuskirjaan ja perustuslakiin. EU-kansalaisilla on oikeus asua, työskennellä ja opiskella muissa EU-maissa.
PERUSTUSLAKI 9 §
9 §
Liikkumisvapaus
Suomen kansalaisella ja maassa laillisesti oleskelevalla ulkomaalaisella on vapaus liikkua maassa ja valita asuinpaikkansa.
Jokaisella on oikeus lähteä maasta. Tähän oikeuteen voidaan lailla säätää välttämättömiä rajoituksia oikeudenkäynnin tai rangaistuksen täytäntöönpanon varmistamiseksi taikka maanpuolustusvelvollisuuden täyttämisen turvaamiseksi.
Suomen kansalaista ei saa estää saapumasta maahan, karkottaa maasta eikä vastoin tahtoaan luovuttaa tai siirtää toiseen maahan. Lailla voidaan kuitenkin säätää, että Suomen kansalainen voidaan rikoksen johdosta tai oikeudenkäyntiä varten taikka lapsen huoltoa tai hoitoa koskevan päätöksen täytäntöönpanemiseksi luovuttaa tai siirtää maahan, jossa hänen ihmisoikeutensa ja oikeusturvansa on taattu. (24.8.2007/802)
EUROOPAN UNIONIN PERUSOIKEUSKIRJAn mukaan
45 Artikla
Liikkumis- ja oleskeluvapaus
1. Jokaisella unionin kansalaisella on oikeus vapaasti liikkua ja oleskella jäsenvaltioiden alueella.
Jos liikkumistasi yritetaan rajoittaa, niin tee ilmoitus poliisille.
https://poliisi.fi/tee-rikosilmoitus- Anonyymi
Vänkän vänkä. Jos olet te:n asiakkuudessa niin sinulla on ilmoitusvelvollisuus jos matkustat toiseen maahan ja sinun pitää olla tavoitettavissa, te-asiakkuus ei myöskään ole työ/virkasuhde eikä lomia kerry eikä oikeutta niihin. Et työnhakijan velvoitettasi pääse karkuun mihinkään.
- Anonyymi
työttömän työssäkäyntialue on max. 80 km työttömän kotoa mitattuna.
Moni työtön tosin sanoo ettei sellaiseen pysty. Ei pysty.
Työttömän lomailualueelle kuitenkaan ei samanlaista rajoitetta ole. Lomailualue
on käytännössä koko maapallo tai vaikkapa mars planeetta.
Absurdia mutta niin totta.- Anonyymi
Voit kieltäytyä tarjotusta kokoaikatyöstä, jos päivittäinen työmatkan kesto ylittää keskimäärin kolme tuntia. Osa-aikatyössä raja on keskimäärin kaksi tuntia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voit kieltäytyä tarjotusta kokoaikatyöstä, jos päivittäinen työmatkan kesto ylittää keskimäärin kolme tuntia. Osa-aikatyössä raja on keskimäärin kaksi tuntia.
Miten tuo työmatkan kesto lasketaan? Bussin/junan tjn kulkemisaika?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miten tuo työmatkan kesto lasketaan? Bussin/junan tjn kulkemisaika?
Keskimääräinen aika, joka kuluu normaaleja kulkuväyliä käyttäen julkisen liikenteen välineillä. Aikaan lasketaan myös odotusaika ja liikkumisvälineiden vaihto. Aika alkaa kodista lähtiessä kävelyllä ja päättyy työkohteeseen saapumisaikaan.
Matkaraja on poistettu 2017.
Työttömyysturvalaki 2 a luku 7 § (30.12.2021/1380)
Työpaikan sijaintiin liittyvä pätevä syy työstä kieltäytymiseen
https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2002/20021290#O1L2aP7 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voit kieltäytyä tarjotusta kokoaikatyöstä, jos päivittäinen työmatkan kesto ylittää keskimäärin kolme tuntia. Osa-aikatyössä raja on keskimäärin kaksi tuntia.
Työmatkaan ei saa kulua yli 15 minuuttia suuntaansa.
- Anonyymi
Ikävää varmaan kun joutuu palaamaan suomeen keskekaiken kun te-valmentaja käskee :D :D
- Anonyymi
Mitä nämä ohjeistajat oikein sekoilevat???
Lähden kohta lennolle etelään (muutama tunti vielä odottelua) ja tulen sieltä aikanaan pois eli loma on vain loma ei muutto sinne!
TE toimiston virkailija ei todellakaan pyytele mitään ja työnantajat ei edelleenkään tarjoa sitä työtä jonka olen jo livenä todennut yli 3v ajalta, samoilla hakemuksilla!!!
Osaan tehdä selväksi millä ehdoilla työtä tehdään jos tehdään...
Jos jotain vaatimuksia niin se on oltava kirjallisena ja posti toimii miten toimii...myös se s.posti!
Viimeksi kun kaikki 3kk haut oli suoritettu meni seuraavaan yhteydenottoon lähes 9kk aikaa kun uudet velvoitteet asetettiin... että silleen ne yhteyttä pitää! ( Ei huono).
Eläkää te pelokkaat kyykyssä odotellen uusia käskyjä ja vaatimuksia jumalan korkean taivaan alla! Lopettakaa oma elämä ja kokemukset, se auttaa ainoassa elämässä parhaiten...- Anonyymi
mistä sun fyffe riittää ulkomaanreisuihin. Työttömyyskorvaukset ei niin kummoisia ole. Kerro salaisuutesi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
mistä sun fyffe riittää ulkomaanreisuihin. Työttömyyskorvaukset ei niin kummoisia ole. Kerro salaisuutesi.
Ei se oikeasti ole mihinkään lähdössä, viestiketjun aloitus on sitä samaa provoilua ja paskanjauhantaa mitä tämä kajahtanut tyyppi täällä päivittäin harrastaa. Ja vaikka lähtiskin, ketä oikeasti kiinnostaa vaikka hyppäis kaivoon :D
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
mistä sun fyffe riittää ulkomaanreisuihin. Työttömyyskorvaukset ei niin kummoisia ole. Kerro salaisuutesi.
Säästämällähän tuota rahaa kertyy. Esimerkiksi Espanjan lomaa varten ei tarvitse tuista säästää kuin pari hassua kuukautta. Riippuu toki mitä haluaa lomalla tehdä, mutta näin itsellä.
- Anonyymi
Lomailu oli mukavaa, mutta pakko palata tänne pakkaseenkin ajoittain.
Nyt palaudutaan kokemuksesta ja kuvat käsittelyyn, sekä ifolor-kirjaksi koko tapahtuma.
Ei ole otettu yhteyttä TE-toimistolta, ainostaan työpaikkavahtiin tullut järjetön 0-sopimus ehdotus vuokrafirma nimellä.- Anonyymi
Minullakaan ei ole kuukausiin tullut työkkäristä yhtäkään työpaikkatarjousta tai muutakaan tehtävää. Vahtiin tulee milloin mitäkin mutta niihin ei tarvitse onneksi hakea
- Anonyymi
Maanantaina tulee yhteydenottopyyntö työnantajaan ;)
- Anonyymi
Ei työttömällä ole työnantajaa LOL
- Anonyymi
Sinulla kävi tuuri sitten :))) Itse en moista kaipaisi!
- Anonyymi
Aikaisemmat yhteyden otot TE toimistolta oli 7kk siitä kun viimeinen työnhakuvelvoite oli suoritettu!
Onneksi eivät jatkuvasti ole härkkimässä selkeää asiaa!
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1818367
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k264538- 504108
- 543542
- 513116
- 502870
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä262566- 352218
Anteeksi kun käyttäydyn
niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv382033- 292026