Hammasproteesin pesu

Anonyymi-ap

Minkälainen pesu hammaspoteesille on paras? Voiko proteesia harjata esim. puhtaalla kynsiharjalla erilaisia pesuaineita käyttäen? Hammaslääkärit sanovat, että hammastahnaa ei saa käyttää. Miksi?

9

378

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hammastahnaa ei tosiaankaan pidä käyttää, sillä se naarmuttaa proteesin. En käyttäisi myöskään kynsiharjaa. Se on kova ja huonon muotoinen.

      Proteesien puhdistukseen on paras juuri tähän tarkoitukseen valmistettu harja. Saa ostaa ainakin CityMarketeista ja apteekeista. Se sopii proteesin muotoihin ja on sopivan pehmeä. Puhdistusta on mukavin tehostaa tuoksuttomalla suihkutettavalla astianpesuaineella.

      Lisäksi proteesi on hyvä syväpuhdistaa aika ajoin sitä varten saatavilla olevilla aineilla kuten Corega-tabletit, jotka liuotetaan veteen.

      • Anonyymi

        Proteesin pesuun on olemassa myös oma geelineste (Curaprox) jossa on mukana jotain antiseptistyyppisiä aineosia. Kaikki apteekit eivät pidä sitä hyllytavarana, koska tuo pieni muovipullo riittää hyvin kauan (käytetään pari-kolme tippaa kerrallaan) ja myymäläkierto on hidasta.


    • Anonyymi

      Eiköhän astianpesuainekin käy. Luulisi tulevan ihan puhdasta ja voi huuhtoa kuumalla johtovedellä. Ei luulisi olevan myrkyllistäkään, kun astioistakin kerran syödään... :)

      • Anonyymi

        Lähinnä kai hajusteet voi haitata, ehkä rasvanpoistoentsyymit voi olla vaaraksi proteesin materiaaleille.


    • Anonyymi

      Minulla on sekä yökisko että osaproteesi. Suihkautan joka päivä faityliuosta suihkepullosta ja harjaan kaupasta saatavalla pehmeällä tiskiharjalla. On vain tätä hommaa varten. Parin viikon välein upotan kaupasta saatavaan poreliuokseen joksikin aikaa. Samaa liuokseen nakkaan hammasväliharjat ja hammasharjan. (Corega tabs,36 kpl, 5-6 euroa.) Huuhtelen ja ovat taas raikkaita, desifioi kaikki kerralla.

      • Anonyymi

        Ei se proteesiharja maksa senkään vertaa kuin tiskiharja ja on muotoiltukin sellaiseksi että proteesin puhdistus on helppoa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei se proteesiharja maksa senkään vertaa kuin tiskiharja ja on muotoiltukin sellaiseksi että proteesin puhdistus on helppoa.

        En ole rahan takia tähän päätökseen tullut. On vain aika helppoa laittaa kouranpohjaan osaproteesi, ruiskauttaa siihen fairyvettä ja harjata päältä molemmin puolin pehmeällä tiskiharjalla. Osaproteesissani on kitalaki-siipiä ja koukkuja, joiden puhdistus menee siinä kerralla eikä tarvitse erikseen räplätä jokaista.
        Sen vuoksi vielä varmuudeksi laitan aineeseen likoon parin viikon välein että varmasti joka kouru puhdistuu. Yökisko onkin helpompi tapaus ja yhtenäinen.


    • Anonyymi

      Kiitos vastaajille.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistoliitto esittää rikkaille veronkiristyksiä, mutta kansalle ei kelpaa

      Miksi? Haluaako taviskansa lisää leikkauksia peruspalveluihin? Pääsettekö liian helposti vielä terveyskeskukseen tai ham
      Maailman menoa
      73
      1330
    2. Mikä tästä teki

      Lopulta niin vaikeaa?
      Ikävä
      122
      1158
    3. Mitä vikoja

      kaivatussasi on?
      Ikävä
      86
      1075
    4. Nainen, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, miehestä?
      Ikävä
      98
      1056
    5. 60
      960
    6. Meistä puhutaan

      Meistä varmaan puhutaan ja huhutaan. Luulen niin. Ei kiva juttu. Ja ystävät on minusta huolissaan. Yritän tehdä kaikkeni
      Ikävä
      58
      881
    7. Mitä mieltä miehet ovat 40-50v naisista?

      Rehellisesti. Mitä ajattelet kun naiselle tulee ikäää
      Ikävä
      136
      841
    8. Uunimakkara koululaisten suosikki

      https://www.is.fi/ruokala/ajankohtaista/art-2000012228523.html on tärkeää että oppilaat syövät hyvin, muuten ei jaksa p
      Maailman menoa
      288
      755
    9. Noniin myönnetään

      Rakastan aivan kauheasti ❤️
      Ikävä
      18
      608
    10. Ihmettelen vieläkin miten pitkäksi aikaa

      Loukkaannuit mies. Taidat olla pitkävihainen.🫤
      Ikävä
      69
      606
    Aihe