Hammasproteesin pesu

Anonyymi-ap

Minkälainen pesu hammaspoteesille on paras? Voiko proteesia harjata esim. puhtaalla kynsiharjalla erilaisia pesuaineita käyttäen? Hammaslääkärit sanovat, että hammastahnaa ei saa käyttää. Miksi?

9

352

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hammastahnaa ei tosiaankaan pidä käyttää, sillä se naarmuttaa proteesin. En käyttäisi myöskään kynsiharjaa. Se on kova ja huonon muotoinen.

      Proteesien puhdistukseen on paras juuri tähän tarkoitukseen valmistettu harja. Saa ostaa ainakin CityMarketeista ja apteekeista. Se sopii proteesin muotoihin ja on sopivan pehmeä. Puhdistusta on mukavin tehostaa tuoksuttomalla suihkutettavalla astianpesuaineella.

      Lisäksi proteesi on hyvä syväpuhdistaa aika ajoin sitä varten saatavilla olevilla aineilla kuten Corega-tabletit, jotka liuotetaan veteen.

      • Anonyymi

        Proteesin pesuun on olemassa myös oma geelineste (Curaprox) jossa on mukana jotain antiseptistyyppisiä aineosia. Kaikki apteekit eivät pidä sitä hyllytavarana, koska tuo pieni muovipullo riittää hyvin kauan (käytetään pari-kolme tippaa kerrallaan) ja myymäläkierto on hidasta.


    • Anonyymi

      Eiköhän astianpesuainekin käy. Luulisi tulevan ihan puhdasta ja voi huuhtoa kuumalla johtovedellä. Ei luulisi olevan myrkyllistäkään, kun astioistakin kerran syödään... :)

      • Anonyymi

        Lähinnä kai hajusteet voi haitata, ehkä rasvanpoistoentsyymit voi olla vaaraksi proteesin materiaaleille.


    • Anonyymi

      Minulla on sekä yökisko että osaproteesi. Suihkautan joka päivä faityliuosta suihkepullosta ja harjaan kaupasta saatavalla pehmeällä tiskiharjalla. On vain tätä hommaa varten. Parin viikon välein upotan kaupasta saatavaan poreliuokseen joksikin aikaa. Samaa liuokseen nakkaan hammasväliharjat ja hammasharjan. (Corega tabs,36 kpl, 5-6 euroa.) Huuhtelen ja ovat taas raikkaita, desifioi kaikki kerralla.

      • Anonyymi

        Ei se proteesiharja maksa senkään vertaa kuin tiskiharja ja on muotoiltukin sellaiseksi että proteesin puhdistus on helppoa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei se proteesiharja maksa senkään vertaa kuin tiskiharja ja on muotoiltukin sellaiseksi että proteesin puhdistus on helppoa.

        En ole rahan takia tähän päätökseen tullut. On vain aika helppoa laittaa kouranpohjaan osaproteesi, ruiskauttaa siihen fairyvettä ja harjata päältä molemmin puolin pehmeällä tiskiharjalla. Osaproteesissani on kitalaki-siipiä ja koukkuja, joiden puhdistus menee siinä kerralla eikä tarvitse erikseen räplätä jokaista.
        Sen vuoksi vielä varmuudeksi laitan aineeseen likoon parin viikon välein että varmasti joka kouru puhdistuu. Yökisko onkin helpompi tapaus ja yhtenäinen.


    • Anonyymi

      Kiitos vastaajille.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      189
      5108
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      25
      4482
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3147
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      260
      3060
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      155
      2977
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2541
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1939
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      56
      1893
    9. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      78
      1831
    10. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1797
    Aihe