Venäläinen senaattori kauhuissaan

Venäläinen senaattori Sergei Perminov on raivoissaan ja kauhuissaan Suomen radiokavat kuuluvat rajaseudulla ja jopa Pietarissa asti venäläiset saattavat kuulla todellisia asioita Ukrainan sodasta ja venäjästä tämä huolestuttaa venäjällä.

Senaattorin mukaan Venäjällä selvitetään parhaillaan keinoja, joilla se voisi estää suomalaisten radiolähetysten kuulumisen rajan tuntumassa.

Perminov sanoo Online47:lle, että perinteisten FM-radiolähetysten estäminen ei kuitenkaan ole yhtä yksinkertaista kuin internet-sivustojen tai välityspalvelimien (VPN) estäminen.
53655
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 53

Vanhimmat

Lisää tehoa radiolähetyksiin ja lisää venäjän- ja englannin kielisiä uutisia.

Säkkijärven polkka🤣

2Äänestä
  • Suomessa on täysin estetty Venäjän valtiollisten uutiskanavien toiminta jottei vaan USAsta annettu ”totuus” joutuisi kyseenalaistetuksi.
    CNN välittää ulkomaan uutiset Sanoma Osakeyhtiölle, joka kääntää ja julkaisee sanasta sanaan amerikkalaisen demokraatteja tukevan ulkomaan uutistarjonnan. Seuraavana päivänä tämä sama paska voidellaan tasaisesti ympäri Suomea maakuntalehtien levittämänä sanatarkasti käännettynä. Vain toimittajan nimi muuttuu.
    Sellaista on suomalainen journalismi sensuurin aikana. Jotkut ääliöt eivät edes ymmärrä mistä päin tuulee vaikka paskan haju leviää.

    Äänestä

  • Anonyymi00020 kirjoitti:

    Suomessa on täysin estetty Venäjän valtiollisten uutiskanavien toiminta jottei vaan USAsta annettu ”totuus” joutuisi kyseenalaistetuksi.
    CNN välittää ulkomaan uutiset Sanoma Osakeyhtiölle, joka kääntää ja julkaisee sanasta sanaan amerikkalaisen demokraatteja tukevan ulkomaan uutistarjonnan. Seuraavana päivänä tämä sama paska voidellaan tasaisesti ympäri Suomea maakuntalehtien levittämänä sanatarkasti käännettynä. Vain toimittajan nimi muuttuu.
    Sellaista on suomalainen journalismi sensuurin aikana. Jotkut ääliöt eivät edes ymmärrä mistä päin tuulee vaikka paskan haju leviää.

    Ja höpö höpö!

    Äänestä

Eihän vain venäläinen tyhmä propagandalla ohjelmoitu ihminen kuule mitään ulkomaailmasta ei niin yksinkertaiselle ihmiselle voi antaa mahdollisuutta omaan ajatteluun ja tietoa/uutisia jota Kremli ei ole hyväksynyt.

Voiko ihmistä enään typerämpänä ja alistetumpana pitää kuin venäläisiä pidetään Kremlistä käsin ...no venäläisyys eräänlainen ihmislaji sekin ...

2Äänestä
  • Tuon kun taas kääntää toisinpäin, saa totuutta siitä, mikä on meininki EU alueela.

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Tuon kun taas kääntää toisinpäin, saa totuutta siitä, mikä on meininki EU alueela.

    Sellaistahan teille Venäjällä uskotellaan, kun ette pääse itse tarkistamaan, millaisessa vapaudessa täällä eletään.

    2Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Tuon kun taas kääntää toisinpäin, saa totuutta siitä, mikä on meininki EU alueela.

    Mitäs se EU on nyt kieltänyt?

    Äänestä

Karjalan kannaksella on suomenkielisiä ihmisiä, jotka pystyvät kuuntelemaan Suomen radion lähetyksiä.
Sodastakin ovat hyvin selvillä, mutta puhuminen siitä on vaarallista.

1Äänestä
  • Tunnen mainitsemiasi suomenkielisiä ihmisiä, muttei heidän jokossaan ole kuvaamiasi idiootteja.

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Tunnen mainitsemiasi suomenkielisiä ihmisiä, muttei heidän jokossaan ole kuvaamiasi idiootteja.

    Miten edellinen kuvaili heitä, paitsi siten että he ovat sodasta hyvin selvillä? Ovatko idiootit mielestäsi hyvin selvillä sodasta, vai mitä ihmettä mahdoit tarkoittaa?

    2Äänestä

Venäjältä kantautuu Suomeen jatkuvasti tiedustelupalvellun lähettämiä viestejä agenteille.

Numbers station, ENIGMA ID E07, 15817 kHz, USB mode, 10 June, 2023, 1450 UTC
https://www.youtube.com/watch?v=DIpdrIjMxjo

Numeroasemasta E07 sanotaan näin:

Enigma ID E07
Name English Man
Frequencies
Status Active
Voice Male
Emission mode USB
Location Moscow, Russia

"This operator is believed to be a main Russian intelligence agency. It runs several quite active numbers stations: E07, V07, M12, XPA, XPA2 and XPB."

"As the civilian Foreign Intelligence Service of Russia, SVR is a prime candidate for a Russian numbers station operator."

"This operator is very professional and seldom makes operation mistakes, compared to other agencies. Its transmissions can generally be received at high power levels, or fair levels even in bad conditions. In case of an accidental broadcast interruption, the procedure is to retransmit the broadcast intro for one minute, and then continue sending the message from several groups before the interruption.

Modulation types used are ICW for Morse and USB for voice and digital stations. Since late 2000s, new non-Morse schedules of this operator have been increasingly set up using USB mode, rather than AM. The last AM mode production schedule disappeared at the end of August 2018; although the use of AM has still appeared in test transmisssions in October 2022. In AM mode, the modulation and thus audio level are often desperately weak compared to a very strong carrier, compromising the reception of the message despite excellent signal levels.

The voice samples used to be pitched up by one semitone and slightly sped up; this ceased for USB mode broadcasts in 2013, and for AM mode broadcasts in March 2018."

Venäjällä on toinenkin Englantia puhuva numeroasema.

Russian E06 "English Man" number station at 5731 kHz (long message)
https://www.youtube.com/watch?v=yEsecOKbe5I

Numeroasemasta E06 sanotaan näin:

Enigma ID E06
Name English Man
Frequencies
Status Active
Voice Male
Emission mode USB + carrier
Location Moscow, Russia; Orenburg, Russia; Smolensk, Russia; Chita, Russia

"Although this operator is not identified, it is believed to be a Russian intelligence agency with big resources, who can support development and operation of many modes and schedules transmitting from several sites across Russia and beyond, including operations based in Moscow, the Russian Far East, and Cuba."

"This operator has several known frequencies on which it runs test, training, drill transmissions... Analog formats use 6792, 7353, 8140, 9073, 9300, 9463, 10270, 10755, 11073, 13530, and 19460 kHz"

1Äänestä

Nuorella Putinilla oli Teddy karhu. Se oli venäläinen kopio eikä kestänyt.
Nalle lähti, Trauma jäi.

1Äänestä

Nuorena kuuntelin Petroskoin suomenkielisiä lähetyksiä. Oli ne sitten hassunhauskoja. Vakavalla äänellä grazyhuumoria. Samaa kuin putistanin tiedottaminen nykyäänkin. Vanjat ei vaan ymmärrä tuota kai vieläkään.

1Äänestä
  • Tilasin 1980-luvulla Neuvosto-Karjalan kolmeksi vuodeksi. Ei maksanut juuri mitään, mutta eipä ollut uutisiakaan. Yksi otsikko on jäänyt mieleen: "Onko teillä hobby?"

    2Äänestä

  • Repe_RuutikaIlo kirjoitti:

    Tilasin 1980-luvulla Neuvosto-Karjalan kolmeksi vuodeksi. Ei maksanut juuri mitään, mutta eipä ollut uutisiakaan. Yksi otsikko on jäänyt mieleen: "Onko teillä hobby?"

    YYA-ajan Yleisradion pakkopulla naapurivarteissa Neuvostoliiton kolhoosien viljasadot ja tehdastuotanto ylittivät aina kaikki ennätykset.

    1Äänestä

venäläisen tass uutistoimistoimiston johtaja erotettiin kun tass meni kertomaan oikeita uutisia.

Kymmenen päivää yllättäen päättyneen kapinan jälkeen Mikhailov sai potkut Tassista.

Juhannuksena Tass uutisoi Wagnerin kapinan etenemisestä aivan liian avoimesti ja yksityiskohtaisesti Kremlin makuun, useat lähteet kertovat. Presidentti Vladimir Putinin esikunnassa media-asioista vastaavan Alexei Gromovin kerrotaan olleen ”raivoissaan”. Uutisointi asetti Kremlin huonoon valoon, ja Mikhailov sai maksaa hinnan tästä.

– Tass uutisoi tästä kaikesta aivan liian yksityiskohtaisesti ja nopeasti. Heihin iski jonkin sortin hulluus. He ovat unohtaneet, ettei heidän päätehtävänään ole kertoa uutisia. Päätehtävä on luoda Kremlille ideologisesti oikea narratiivi, yksi virkamieslähde kommentoi.

2Äänestä

Suomessa on estetty kokonaan Venäjän valtiollisten uutiskanavien toiminta jottei vaan yksi ja ainoa USAsta Suomeen levitettävä totuus joutuisi kyseenalaistetuksi.

Äänestä
  • Kaksi eri asiaa.

    On aivan eri asia kieltää toiminta maassa, kuin yrittää estää radiosignaalien kuuluminen rajan yli.

    1Äänestä

  • Jokainen ymmärtää, että Venäjän valtiolliset uutiskanavat ovat Venäjän informaatiosodankäyntiä läntisiä demokratioita vastaan. On siis pelkästään hyvä, että niiltä on viety toimilupa länsimaissa.

    1Äänestä

  • Meillähän nykyään on sallittua vain USA n uutiset ja ns, totuudet , että tämmöistä demokratiaa.

    Äänestä

  • Venäläiset kanavat eivät ole uutiskanavia, vaan propagandakanavia.

    Äänestä

  • Anonyymi00022 kirjoitti:

    Kaksi eri asiaa.

    On aivan eri asia kieltää toiminta maassa, kuin yrittää estää radiosignaalien kuuluminen rajan yli.

    Radio ja tv-kanavat tarvitsevat kaikkialla toimiluvat. Jos kanavasta tulee propagandakanava, niin se ei ole enää uutismedia. Miksi edistäisimme Putinin propagandaa, jonka tarkoituksena on heikentää länsimaista demokratiaa?

    Äänestä

  • Anonyymi00043 kirjoitti:

    Radio ja tv-kanavat tarvitsevat kaikkialla toimiluvat. Jos kanavasta tulee propagandakanava, niin se ei ole enää uutismedia. Miksi edistäisimme Putinin propagandaa, jonka tarkoituksena on heikentää länsimaista demokratiaa?

    Et voi kieltää naapurimaata lähettämästä radiolähetyksiä jotka kantautuvat rajan yli.

    Äänestä

Levittääkö USA Suomessa lentolehtisiä?

Äänestä

Kyllä minä pystyn halutessani katsomaan Venäjän uutisia. Mutta kun eivät kiinnosta ellei ole päikkäri Maria vauhdissa.

Onko tiltu tietoinen netistä tai satelliitista?

Ne ovat uusia keksintöjä.

1Äänestä

"Suomessa on täysin estetty Venäjän valtiollisten uutiskanavien toiminta jottei vaan USAsta annettu ”totuus” joutuisi kyseenalaistetuksi."


Niin näköjään venäjälläkin .

Kreml erotti uutistoimiston johtajan Wagner-kapinan uutisointitavan takia .

TASSin johtaja erotettiin kymmenen päivää juhannuksen Wagner-kapinan jälkeen.


– TASS kertoi kaikesta tästä liian täsmällisesti ja yksityiskohtaisesti. Jokin hulluus valtasi heidät. He unohtivat, että heidän päätehtävänsä ei ole kertoa uutisia. Se on luoda ideologisesti oikea narratiivi Kremlille, venäläisvirkamies sanoi lehdelle.

1Äänestä

Aikaisemmin lukukokemuksiin kuului vuosia Petroskoissa ilmestyvät suomenkieliset lehdet, kuten Karjalan Sanomat ja Karelia.
Nyt sodan alkamisen jälkeen tutustuin uusimpiin Karelia julkaisuihin. Muutos oli jyrkkä aiempien vuosien numeroihin, joissa vielä puhuttiin yhteistyön tärkeydestä lännen kanssa, ja rajojen yli ylettyvä kulttuurellinen kanssakäyminen oli kaikkien etu. Sodan myötä Kareliassakin alkoi puhaltaa kylmä puhuri, ja lehdessä alkoi olla kovia puheita hallinnon oikeudesta hyökkäyssotaan.
Julkaisut ovat valtion rahoittamia, joten kritiikki tietäisi lehtien lopettamista. Toimittajia käy sääliksi. Raha ratkaisee, mitä saa kirjoittaa, journalistiset oikeusperiaatteet syrjäyttäen.

1Äänestä

Heh heh. Kaikuja itäblokista.

Äänestä
  • Wanha Neuvostovaltio is BÄK!

    Äänestä

  • Anonyymi00039 kirjoitti:

    Wanha Neuvostovaltio is BÄK!

    Se oli harmi kun Neuvostovaltion oma Valitut Palat "Maailma ja Me" lakkasi ilmestymästä 90-luvulla...,,,

    Äänestä

Pietarilaiset näkevät ja kuulevat kyllä suomalaiset ruokamainokset Pietarissa asti, täällä olisi ruokaa mutta sieltä ei nyt tänne tyhjällä vatsalla rajan yli pääse.

1Äänestä

Radiolähetykset on lopetettava Suomessa

Äänestä
  • Siirryttävä savumerkkeihin, viidakkorumpuihin ja kirjekyyhkysiin viestinnässä! 📡

    Äänestä

Suomen kulku ISÄNMAALLISUUDEN ja PATRIOTISMIN kautta --- LUOPIOIDEN johtamaksi USA:n alusmaaksi.

Kukaan ei ole nykyisin niin aidosti iloinen Nato-USA:n miehitysjoukkojen Suomen invaasiosta kuin LUOPIO Nato Tiltu.

Äänestä

Kuulostas taasen sellaselta runkki runkki porukalta .

Äänestä

Venäjän E07 lähetysajat huomenna:

16:00
10323kHz
USB

16:10
11574kHz
USB

16:20
9123kHz
USB

16:30
10274kHz
USB

16:30
8023kHz (varataajuus)
USB

16:50
9274kHz
USB


Puolan E11

16:30
13363kHz
USB

17:30
4909kHz
USB

21:10
4505kHz
USB

Puolan S11a

22:50
11486kHz
USB

Äänestä

Näitä lentokoneita voisi ottaa lentelemään Karjalan viereen Ilomantsin ja Imatran tienoille:

https://en.wikipedia.org/wiki/Lockheed_EC-130

Mikä on EU maiden vastine tuolle? C-130 on vähän tehoton / kalliskäyttöinen alusta radiolähettimelle.

YLE Novostia voisi lähettää, ja "1984" äänikirjana venäjäksi ja solzenitsyniä...

Venäjä saattaisi ehkä haukkua sitä provosoinniksi, mutta Ukrainan sodan aikana pieni provosointi on paikallaan.

Putin on tyhmä ja paha roisto.

Äänestä
  • "YLE Novostia voisi lähettää, ja "1984" äänikirjana venäjäksi ja solzenitsyniä..."

    Ja sekalaisia youtube videoita venäjäksi?

    Äänestä

Venäjällä hallinto on puhuvinaan totta. Kansalaiset ovat uskovinaan hallinnon sadut.

Äänestä

Joo..

Venäläistä sotilasta on läpi historian motivoitu ammutuksi tulemisen pelolla, jos annettujen käskyjen täyttämisessä on ilmennyt ongelmia. Toisessa maailmansodassa tätä keinoa käytettiin laajalti mm. Stalingradin taistelussa, missä neuvostoviranomaisten arvioidaan teloittaneen peräti 13 500 omaa sotilastaan. Toisaalta Stalingradissa taisteli 1 500 000 NL kansalaista, joten jokainen arvioikoon raakuutta prosenteissa.

Ja miksi ei?
Stalingradissa teloitetuista on helppo ymmärtää.
Natsit liittolaisineen ml. Suomi suorittivat slaavien etnistä puhdistusta. Häviäminen natsi-Saksalle olisi tarkoittanut koko kansan tuhoa.

Kiitos NL!
Vaikka moni Natohihhuli on erimieltä, NLn häviö olisi tarkoittanut massamurhia. Kuten tiedetään, vuosina 1941-1945 on tapettu Saksan ja sen liittolaisten toimesta miljoonia ns. "ali-ihmisiä" ja erityisesti juutalaisia. Emme unohda Babi Yar (https://en.wikipedia.org/wiki/Babi_Yar).

Onneksi näin ei kuitenkaan käynyt ja pahuuden valtakunta Saksa hävisi sodan.

Äänestä

Perminovin mukaan ”Yhdysvaltain ja Euroopan johtajien haluttomuus hyväksyä Venäjän perustavaa laatua olevia intressejä” on johtanut siihen, että länsimaat yrittävät koko ajan muokata venäläisten yleistä mielipidettä haluamaansa suuntaan, eli tuomitsemaan hyökkäämisen naapurimaahan Ukrainaan. Se "perustavaa laatua oleva intressi" tarkoittaa naapurimaan miehittämistä.

Noiden katuhaastateltavien venäläisten mielestähän Venäjä on supervalta siksi koska kaikki pelkäävät sitä ja siksi se näin toimii rauhan asialla:

https://youtu.be/MhFsNEVuQZ4?si=sV0N0D80iwGxFZi0

Äänestä

Radiolähetysten mukaan Suomen K-Kaupoista saa lihaa mikä paljasti että radiolähetykset ovat propagandaa.

Äänestä

Ei muutako lähetystehot ylös, ja venäjän kielisiä totuus pohjsisia uutisia eetteriin kremlin vale uutisten aivo pesemille ihmisille.

Äänestä

Radio Aunuksen Aallot ja Lahden pitkäaaltoasema on nostettava jälleen pystyyn :)

Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Venäläinen senaattori Sergei Perminov on raivoissaan ja kauhuissaan Suomen radiokavat kuuluvat rajaseudulla ja jopa Pietarissa asti venäläiset saattavat kuulla todellisia asioita Ukrainan sodasta ja venäjästä tämä huolestuttaa venäjällä.

Senaattorin mukaan Venäjällä selvitetään parhaillaan keinoja, joilla se voisi estää suomalaisten radiolähetysten kuulumisen rajan tuntumassa.

Perminov sanoo Online47:lle, että perinteisten FM-radiolähetysten estäminen ei kuitenkaan ole yhtä yksinkertaista kuin internet-sivustojen tai välityspalvelimien (VPN) estäminen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu