Päädytäänkö eroon

Anonyymi-ap

Hei,

Tilanteeni on seuraavanlainen, olemme avoivaimoni kanssa olleet yhdessä nyt noin 5 vuotta.
Olen aikoinaan kokenut kivuliaan avioeron ja siitä selvinnyt.
Lapsia on itsellänä kolme jotka on viikko-viikko systeemillä luonani ja avovaimollani niitä on yksi joka on vallan kanssamme.

Suhteemme on ajautunut nyt kriisiin.
Merkkejä on ollut jo ilmassa pitkään noin 1 vuoden verran.
Suhteen alkuaikoina puhuimme paljon ja varsinkin avovaimoni piti siitä, ja nosti suhteen tärkeitä asioita pöydälle.
Kaikki muuttui aika hetkessä ja olen ihmetellyt ja miettinyt mistä moinen muutos.
Hänestä tuli pikkuhiljaa enempi vetäytynyt, ei koske lainkaan ja ei päästä oikeen kunnolla lähelleen, puhumatta että suudeltaisiin.
Suhteessa ennen tärkeitä asioita oli nimenomaan läheisyys suudelmat.

Itse pidän koskemisesta ja läheisyydestä mielinmäärin.
Olen puhunut asioista jo pidemmän aikaan, mutta nyt viimeisten viikkojen aikana vielä enemmän.
Kerroin kasvotusten ja viestillä tunteistani ja mitä haluan ja mitä muutoksia hänessä olen huomannut. Kerroin varsinkin että tunnen ettei minusta välitetä lainkaan, tai en sitä ainakaan huomaa. Kaikki teot esim whatsuppi viestien sisältö minulle on aivan eriluokkaa kuin joskus ollut.
Ja ennen tehtiin asioita yhdessä päljon enemmän, mutta nykyään hän ei pyydä minua mihinkää ja minun mukaan lähtee harvoin esim salille jos kysyy.

Hän myös vähän avautui ja kertoi, että on miettinyt tulevaisuuttaa ja kaipaa eri asioita ehkä tulevaisuudelta, seksi ym..

Olen ollut ahdistunut tilanteesta ja pyöritellyt asioita päässäni, että mikä oikeen mättää ja eilen sitten tapahtui seuraavaa..

Olimme sohvalla katsomassa televisioo ja hän lähti vessaan.
Puhelin jäi sohvalle ja minulle heräsi jokin vaisto että katsonpa sitä. En ole siis ikinä ennen katsonut kenenkään puhelimen viestejä, koska olen ollut luottavainen.
Avasin kikin ja sieltähän paljastui jonkun miehen viestit. En niitä kun muutaman katsonut, kun tuntui pahalta.

Kun hän tuli vessasta ja aloin kyselemään viesteistä niin alkanut kuulemma vasta muutama päivä sitten ja halunnut vaan keskustelu kumppania ja tavannut hän ei sitä ole. Profiili kuvassakin mies ilman paitaa ja kuulemma myös suhteessa.

Kivenkovaa väittää ettei ole tehnyt mitään väärää, mutta sanoin että mietippä toisinpäin.
On hyvin petetty olo ja luottamus meni sirpaleiksi.

Nyt hiukan juteltu ja aikamoinen umpisolmu tuntuu olevan ja kumpikaan ei tiedä mitä oikeen haluaa.
Itse pidän tuota viesti hässäkkää todella väärältä ja vaikea anataa anteeksi, on hyvin petetty olo.
Tilanne vaan on hyvin vaikea, kun rakastan kummiskin todella paljon, vaikka aikamoisena shokkina paljastui nämä asiat.

Onko muilla vastaavanlaisia kokemuksi ja mikä neuvoksi..

Terveisn Mies40v

1

1042

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kaipa se lähinnä on tuo puhuminen, joka auttaa. Minusta ensimmäinen olisi ehdottaa parisuhdeterapiaa, jossa jollain muulla on ohjat eikä puhuminen mene niin helposti syyttelyksi ja väittelyksi.

      Jos toinen lähtökohtaisesti pariterapian kieltää, niin sitten peli alkaa olla pelattu.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      86
      3979
    2. 52
      3295
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      160
      3012
    4. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      62
      2951
    5. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      77
      2464
    6. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      5
      2296
    7. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      25
      1984
    8. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      62
      1961
    9. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      165
      1931
    10. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      93
      1338
    Aihe