ollaan oltu yhessä kolme vuotta, ja poikaystävä on lihonut merkittävästi. oli suhteen alussa jo mahakas, mutta nyt yli 160 kg (pituutta 182 cm). suhtautuu tähän kaikkeen vitsillä, taputtelee mahaansa syötyään ja naureskelee kun vaatteet jää pieneksi. Hyvä että hän on itsevarma eikä mua se koko muuten haittaa, mutta jossain kohtaa terveyteen alkaa varmasti vaikuttamaan. Mitä pitäisi tehdä?
poikaystäväni on lihonut
12
662
Vastaukset
huh... Noihin on aika vaikea puuttua. Kun se halu laihtua, pitää lähteä kokonaan itsestä. Siinä olisi tehtävä elämäntaparemontti, että pääsee pysyviin tuloksiin. Mitä enemmän on ikää, sitä vaikeampaa se laihduttaminen sitten on. Nuorella on vielä hyvä aineenvaihdunta. Mutta sitten täytyy olla halukas siihen. Voit yrittää motivoida, mutta en oikein usko, että paljon muuta voit tehdä.
- Anonyymi
Mässäily pois. Jos syöt kuten koulussa, et liho. Ja säästyy rutkasti rahaa.
- Anonyymi
Koulussa ei syödä vaan ostetaan tekokynsiä Tiimarista.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Koulussa ei syödä vaan ostetaan tekokynsiä Tiimarista.
Haahaa..täällä on sitä ikäpolvea joka kävi Tiimarissa! 😃
Nykyään käydään Normal- liikkeissä, sieltä saa myös tekokynsiä ja tekoripsiä.
Mitä lihomiseen tulee, niin kortisoli vaikuttaa jos sitä on kehossa paljon. Eli istö kehittää ditä erityisesti stressitilassa, kun valvotaan hyvin paljonja yöuni on epäsäännöllisistä ja valvotaan yöt läpeensä. Syöminenkin vaikuttaa mutta kortisolin pitoisuus on kyllä merkittävä. En tiedä tutkiiko mikään labra kortisolipitoisuutta verestä , mutta se kannattaa tutkituttaa.
Ja toinen on liian vähäinen liikunta ja syöminen yömyöhään, jopa yöllä ja pääsääntöisesti iltapainoitteisesti mikä taas viittaaa unihäiriöihin.
Ruoan laadulla on myös merkitystä. Hiilihydraattipitoiset ruoat lihottavat, jos esim.leivillä , hampurilaisilla jatkuvasti korvaa kunnon aterioita, niin on selvää että lihoaa. Tai juo toistuvasti makeutusaineilla makeutettuja juomia tai muita juomia.
Kokeeko mies suhteen olevan jo niin vakaalla pohjalla että voi huoletta lipsua omasta terveydestään huolehtimisen?
Vai haluaako hän nimenomaan ettei esim.intiimielämää enää ole eli siihen väsymykseen voi vedota jotta siltä voi välttyä ? Tulevaisuudessa voi jaksaminen tulla esteeksi ja jopa erektiovaikeudet?
Syöminen voi korvata joitain tunnepuolen vajaavuksia tai puutteita, eli ruoan syömisellä korvataan jotain selkaista mikä puuttuu elämästä?
- Anonyymi
Sano sille, että kuolet ennenaikaisesti noihin läskeihisi, vaikka ootkin mukava jne.
Toisaalta voi muuhunkin kuolla. Hyvä ettei haittaa liikaa.- Anonyymi
Siis jos ei sinulle ole muuten ongelma, niin ehkä kannattaa ottaa asia puheeksi mahdollisimman suoraan. On hyvä pohja.
- Anonyymi
...Sanot että lopeta se ihraantuminen saatana ja ala kasvattaa lihasta. Vaikka.
- Anonyymi
...Varmaan sen pitäisi itse löytää syyt. Juonittelet ja johdattelet, ja olet pian syvällä salapoliisipelissä.
Itsellä on helppoa; en toivoisi kumppanilta muuta kuin lisää - ja - .
- Anonyymi
Trolli asialla.
- Anonyymi
Kuulostaa miltein ex mieheltäni.
Juuri tuo taputus mahalle ja asian pitäminen niinkuin vitsinä jne.
Hän jopa ajatteli että on voimakkaampikin kun niinsanotut normimiehet että kun massaa on niin "heinäkepit kaatuu" ja röhötys päälle..saatika sitten että olis muutenkaan huolehtinut ittestänsä.
röhötys loppu siinä vaiheessa kun rupesi kroppa hajoomaan pikkuhiljaa,erinäisiä sairauksia. - Anonyymi
Meillä mies lihosi alkuaikana ihan muodottomaksi läskäriksi. Alkoi laihduttamaan kun jätin tietokoneen auki treffipalstalta oikein hoikan ja hyvin varustellun mustan miehen kohdalta. Nyt on taas solakka ja käy viikottain solariumissa🥰
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?853534- 252046
- 1941951
PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä
Toivottavasti on s i n i v u o k k o nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w3431384Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell861383Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka
Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale891147Varoitus kyläläisille Suomussalmella
Paikkakunnalla on ilmennyt huolestuttavaa toimintaa jossa kaksi aikuista miestä ( Dimitri ja Teemu ) on syyllistynyt nuo13994- 84981
Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi
Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.25890Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen
Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha63823