Uusien seurakuntien syntyminen

Onko Helluntaikirkon siipien suojaan syntynyt edes yhtään uutta Helluntaiseurakuntaa ?
Hurmos henkikasteetkin ovat haihtuneet kuin pieru Saharaan.
14194
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Ei niitä välttämättä synny jos hurmahenkien vastustaminen menee putkeen.

Jos siinä ei oteta järkeä käteen, vaan luodaan liian ruusuinen kuva hurmahengistä hengellisine orgasmeineen, niin pahasti käy.

Äänestä
  • eiköhän me perusteta sellainen , "homman nimihän me jo tiedetään . . .

    e`hei , ei, ei , ei , en ikinä lähtisi oikeasti eksyttään ketään , senverran on tuo omatunto kohdillaan , ettei sellaista tekisi pahimmalle rikollisellekaan .

    Äänestä

Helluntailaisuudessa vaikuttaa vieraat henget ja voidaan puhua Luciferin hengestä ja lopunajan väkevästä eksytyksestä.

Äänestä

Luterilaisuudesta eroaa vuodessa yhtä paljon ihmisä kuin on helluntailaisia Suomessa.
Kohta luterilaisia on alle 60%.
Helsingissä kastetaan 49% vauvoista.

Äänestä
  • Eli on niitä luterilaisia vaan paljon

    Äänestä

  • Tuskin luterilaisuudesta on apua helluntailaiseen ekytykseen.
    Turhaan vingut.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Tuskin luterilaisuudesta on apua helluntailaiseen ekytykseen.
    Turhaan vingut.

    Siitä nimenomaan on apua

    Äänestä

Ei ole onneksi syntynyt, eikä synny! Entisiäkin kuolee hengellisen kuoleman vuoksi ja talouden rapautuessa, kun vanhempi ja vakaampi ikäluokka katoaa.

Hengellistä herätystä ei ole ollut 40 vuoteen, mutta harhaoppien määrä on ollut kuolettavaa ja kyvyttömyys tunnistaa niitä ja tuomita ne!!

Helluntailiike sellaisena, kuin se sotien jälkeen oli, voimakas ja vaikuttava Jumalan väline, tärvättiin henkilökeskeisyydessä ja lopullisesti väärennetyllä sanalla 1992!

DoctorT

Äänestä

Ei hurmahenget ja niiden vastustaminen mitenkään liity luterilaisiin. Heitä ei sellaiset jutut kosketa, kun ei paljon muutkaan uskonnolliset asiat. Raamatun tutkiskelijat ne ovat hurmahengistä käärmeissään. Joskin oudosta syystä kun itse ovat kuolemassa sukupuuttoon.

Äänestä
  • >>>"raamatun tutkistelut"<<<

    helluntailaisia sitäkin enemmän:
    "Te tukitte kirjoituksia , sillä teillä on mielestänne NIISSÄ iankaikkinen elämä , ja ne juuri
    todistavat MINUSTA." Joh: 5: 39

    olisi hyvä kun helluntailaisetkin löytäisi , raamatun sisällän ; > asian ; "ne juuri todistavat
    minusta" Joh: 5: 39

    ei se pelkkä tankkaaminen paljo hyödytä , jos ei ymmärrä sisältöä .

    Äänestä

Onhan se kotoisa tunnelma kun kymmenen helluntailaista puhuu yhtäaikaa kielillä.
Voi niitä aikoja.

Äänestä
  • Se on pientä sen rinnalla että edes yksi lutterin maksaja puhuisi koskaan kielillä!

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Se on pientä sen rinnalla että edes yksi lutterin maksaja puhuisi koskaan kielillä!

    sodomiittipedo puhuu taas lutterista
    ¨

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Se on pientä sen rinnalla että edes yksi lutterin maksaja puhuisi koskaan kielillä!

    Moni uskova puhuu kielillä mutta vain helluntailaisuudessa siitä opn joskus tehty oikean uskovan mitta. Seurauksena alettiin järjestää kielilläpuhumiskursseja... sairasta!!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Onko Helluntaikirkon siipien suojaan syntynyt edes yhtään uutta Helluntaiseurakuntaa ?
Hurmos henkikasteetkin ovat haihtuneet kuin pieru Saharaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu