Estenomi

Tietääkö joku esim. alaa opisleleva mitä kaikkea sisältyy estenomikoulutukseen? Miten paljon on itse meikkausta ym. Kävin kyllä Turun ammattikorkeakoulun sivuilla, mutta siellä kerrottiin vain ympäripyöreästi. Estenomihan on uusi ammattinimike, mutta tarkoittaako se samaa kuin kosmetologi, ei varmaan.
Jos joku viitsisi valaista asiaa niin olisin kiitollinen!
715996
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Estenomi on kauneudenhoitoalan ammattikorkeakoulututkinto, eikä siis ole sama kuin kosmetologi, joka on ammattikoulututkinto.

Ihan tarkalleen en tiedä mitä estenomit opiskelevat, mutta eivät kuitenkaan samoja käytännön asioita kuin kosmetologiopiskelijat. Estenomi perehtyy enemmän kaupalliseen ja markkinoinnilliseen osaamiseen sekä ymmärtääkseni kosmetiikan kemiaan ja tuotetietouteen.
Estenomit ovat kaiketi valmiita työskentelemään esim. maahantuontifirmoissa ja kauneudenhoitoalan muissa esimiestehtävissä.

Itse suunnittelin estenomitutkintoa, mutta toistaiseksi muutinkin mieleni ja jatkankin tästä nyt (kosmetologiksi valmistuttuani) maskeeraajakoulutukseen. :)

Äänestä
  • Kiitos vastauksestasi!
    Itseäkin kosmetologin ammatti kiinnostaa enemmän, mutta käyn siellä estenomin pääsykokeessa pyörähtämässä.

    Äänestä

  • Estenomin alaa harkitseva kirjoitti:

    Kiitos vastauksestasi!
    Itseäkin kosmetologin ammatti kiinnostaa enemmän, mutta käyn siellä estenomin pääsykokeessa pyörähtämässä.

    Joo mun mielestä aika tosi vähän siellä on mitään kosmetologisia opintoja.. näyttää aika liiketalouden puolelle menevältä toi opintoohjelma.. tiedä sitte. vaikuttaa aika paljon markkinointi- ja tuote- ja yrittäjyyspitoiselta. iteki meen huomenna siihen kokeeseen, vaikka en oo mitenkään satavarma haluanko sinne, mut sellasta.

    Äänestä

Moi! Pistänpäs saman viestin tännekin, kun tuli kerran kirjotettua.

Käytin yksi päivä pari tuntia tiedon etsimiseen estenomin tutkinnosta ja tässä pari linkkiä:

Yleistä infoa:
http://www.koulutusnetti.fi/?file=588

Tarkemmin infoa käytävistä kursseista:
http://opinto-opas.stadia.fi/ops.php?c=469&clang=fi&ls= 1

Eli aika "kova" koulu sinäänsä, että paljon taloutta, markkinointia, johtamista ja myös kemiaa yms. Yhdistää ehkä vähän kaupallista alaa farmasian koulutukseen?

Kova on myös päästä sisälle:
http://www.stadia.fi/toimintakertomus/2007/avaintiedot/ tutkintoon_johtava_nuorisokoulut.asp

20 otetaan, viime vuonna 223 haki. 80 pääsee koulutodistusten ja ensisijaisuuden mukaan valintakokeeseen, jossa on "Kauneudenhoidon Kemia" nimisestä kirjasta koe, haastattelu, englannin luetun ymmärtäminen ja suomen kielen essee.

Nämä saattavat kuitenkin muuttua, kun Stadian ja EVTEK:in yhdistyessä Estenomin tutkinto muuttaa Laureaan. 8,9% sisäänpääsy prosentti on silti erittäin kova - kovempi kuin lääkiksen (13%), oikiksen (19,5%) ja kauppakorkean (12,1%) vastaavat. Tosin näillä aloilla on huomattavasti enemmän hakijoita ja kaikki pääsevät kokeeseen.

Laurean sivut:
http://www.laurea.fi/internet/fi/01_opiskelu_ja_hakemin en/01_ryhma1/01_Koulutusohjelmat/01_AMK_tutkinnot_nuori lle/04_Kauneudenhoitoala/index.jsp

TurkuAMK järjestää myös estenomin tutkintoa, johon on hieman eri hakuprosessi. Tarkemmin sivuilta:
http://www.turkuamk.fi/public/default.aspx?contentid=92 947&nodeid=8502

Kauneudenhoitoala on kuitenkin miljardibisnes maailmanlaajuisesti. Worldwatch instituten mukaan pelkästään meikkituotteisiin käytettiin rahaa vuonna 2005 18 miljardia dollaria. Parfyymeihin 15 miljardia dollaria. Tähän ei siis sisälly varsinaiset kauneudenhoitoalan ostettavat hoidot. Vertailuna risteilyihin käytettiin rahaa "vain" 14 miljardia dollaria.

On siis hyvä, että kauneudenhoitoalalle saadaan ammattilaisia, jotka tuntevat tuotteet, asiakkaat sekä markkinat ja ovat kykeneväisiä myös kansainväliseen yhteistyöhön.

Tsemppiä kaikille kesän kokeisiin!

Äänestä
  • Mistä tämän kauneudenhoidon kemia-kirjan sais ostettua itelleen?

    Äänestä

  • minä vain kirjoitti:

    Mistä tämän kauneudenhoidon kemia-kirjan sais ostettua itelleen?

    www.ellibs.com jos tarkoitat 'Kosmetiikan kemia, Harri Willamo- pääsykoekirjaa :)

    Äänestä

  • antaa varmaan kädentaidoissa samat perustiedot kuin ylioppilaslinjaisessa parturi-kampaaja-kosmetologin koulutuksessa ekan ja toisen vuosikurssin aikana. Eli kolmas ja neljäs vuosi on sitten niitä kaupallisia, kielitaito- ja kemian alan opintoja. Iltakurssit yleensä aikuiskoulutuksen puolella ovat suppeampia, mutt apohjakoulutuksena pitää olla parturi-kampaajan tai kosmetologin tutkinto, kampaajatutkinto käy, jos on parturipuolelta viiden vuoden työelämäkokemus todisteellisesti ja muuta koulutusta päälle. Silti esim. opettajan alalle ei tämä riitä vaan pitää olla ammatillisen opettajan opinnot ja opetusharjoittelu suoritettuna ja nykyisin vielä opettajille suositellaan, että ne käy näyttötutkintomestarin tai parturi-/kampaajamestarin tutkinnon ja projektihallinnan kurssin, jotta olisi ne käden taidot ja projektiosaaminen kunnossa. Eli hurjat on vaatimukset alan opettajalla ja siltikin palkka on surkea: lähtöpalkka on alle 2500 euroa / kk ja kampaajamestari saa jo tämän palkan liikkeessä suoraan ja provikat vielä päälle ja siellä palvellaan yhtä ihmistä kerrallaan, kun taas ope palvelee viikon aikana n. 60 opiskelijaa ja vielä muuta työyhteisöä.... Mä taidan ryhtyä tukkuliikkeen omistajaksi ja sen kautta kouluttajaksi, kunhan lisäkoulutus ja rahoitus järjestyy joskus.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Alaa harkitseva kirjoitti:

Tietääkö joku esim. alaa opisleleva mitä kaikkea sisältyy estenomikoulutukseen? Miten paljon on itse meikkausta ym. Kävin kyllä Turun ammattikorkeakoulun sivuilla, mutta siellä kerrottiin vain ympäripyöreästi. Estenomihan on uusi ammattinimike, mutta tarkoittaako se samaa kuin kosmetologi, ei varmaan.
Jos joku viitsisi valaista asiaa niin olisin kiitollinen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu