olisi köyhyyden loppu jos he saisivat rahaa

siksi heille ei pidä antaa rahaa, muuten maasta loppuu köyhyys
2201
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Köyhyys on todellisuudessa kuin pohjaton kaivo. Vaikka sinne lappaisi
kuinka paljon rahaa ja muita tukiaisia, niin ei se asia koskaan korjaannu.
Köyhät vaan menettävät kaikki rahansa pikavauhtia.

Äänestä
  • kun katsoo asioita lähietäisyydellä, niin sosiaalituki tuntuu isolta summalta, mutta kun katsoo vähän isommin kuten globaalisemmin, niin ei sen ehkä pidä tuntua

    jos pallolla on kahdeksan miljardia, niin talouteen pitää syöttää kahdeksan miljardia taloutta, jotka tarvitsevat sosiaalitukia

    sosiaalitarve ja ihmisen perustarve ei pitäisi olla yllätys missään vaiheessa

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

siksi heille ei pidä antaa rahaa, muuten maasta loppuu köyhyys

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu