Okei tämä voi kuulostaa kauhealta mutta on se nyt pakko kysyä. Miten voin sanoa hyvälle ystävälleni etten tahdo jatkaa ystävyyttä tämän kanssa enään. ( tämä ystävä ei varsinaisesti ole tehnyt mitään väärää)Olen siis yläkoulussa ja ja ajattelin että sen loputtua voisin sanoa hänelle suurinpiirtein että *kiitos kaikesta mutta minusta tuntuu että on meille kummallekin parempi jos jatkamme elämää erikseen* mutta sinne asti odottaminen tuntuu liian vaikealta mutta toisaalta olen liian nössö sanomaan sitä yhtään sen aikaisemin kaan. Enkä todellakaan kaipaa mitään ylimääräistä draamaa elämääni tai hänen elämäänsä. Tännekin kirjoittaminen tuntuu samaan aikaan niin vapauttavasta ja samalla niin lapselliselta. Mutta ehkä vain tarvitsin jonkin paikan mihin purkaa tämän ja nyt löysin sen loll. Otan silti vinkkejä ilomielin vastaan.
Miten sanoa ystävälle etten halua häntä enään elänääni
4
442
Vastaukset
- Anonyymi
On liian julmaa töräyttää jäitä toisen hattuun noin törkeällä tavalla.
Paljon parempi olisi jos ottaisit hänet huomioon kun olet muiden kamujesi kanssa. Sieltä hän saisi uusia ystäviä eikä tarvitsisi olla vain sinun ystävyydestä riippuvainen.
Ellei tuo ystävä ole tehnyt mitään harmia sinulle, viettäkää vain aikaa porukalla muidenkin kanssa.
Tulet huomaamaan ettei ystäviä koskaan ole liikaa. Ystäviä jotka haluavat olla kanssasi ja jotka eivä tuota sinulle pahaa mieltä eikä sydänsurua.
Ystävät eivät ole kertakäyttötavaraa. Muista se.
"nössöydellä" ei ole tämän kanssa mitään tekemistä! Käyttäytyisit halpanmaisesti jos kohtelisit ystävääsi ilkeästi. - Anonyymi
Jos et jonkun kanssa halua pitää yhteyttä sulla on oikeus katkaista ystävyys. Elämä jatkuu ja on hänellä varmaan muutakin ystäviä välillä pitää ja saa ajatella itseäänkin.
- Anonyymi
Tarkoitatko -välillä pitää ja saa ajatella itseään- että toisen ajattelevan ihmisen voi heittää yli laidan noin vain.
Tuossa -välillä pitää ja saa ajatella itseään- tekee hallaa enemmän itselleen kuin toiselle. Toinen tulee saamaan enemmä ystäviä jotka arvostavat ja kunnioittavat häntä, siis todellisia ystäviä.
-välillä pitää ja saa ajatella itseään- ajattelutyylin ihmiset ovat juuri noita pintaliitäjia jotka lopuksi aina jäävät yksin koska -välillä pitää ja saa ajatella itseään- toiminta ruokkii itsekeskeisyyteen ja muidenkin huomaamaan alaarvoiseen käytökseen.
Varsinkaann kun toinen ei ole antanut mitään aihetta ystävyyden lopettamiseen. Ei ilkeyttä, ei huonoa käytostä, ei mitään negatiivista. Vain olemalla oma luotettava kamu.
- Anonyymi
Tarviiko sanoa mitään? Jätä pois kaikenlainen yhteydenpito vain.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään22820905Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen964184Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu742848Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv492170Temutatko ?
Ostatko kiinalaisista verkkokaupoista halpaa tavaraa tai vaatteita ja miksi? Siksi että on kiva ostaa kun halvalla saa?1921798Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2891622Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?731561Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1351540Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1681494Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S141384