Onko mitään toivoa saada töitä jos on ottanut potkut syynä työtehtävien laiminlyönti ja selitykseksi uutta työtä hakiessa sanoo henkinen väsymys.
Työtehtävien laiminlyönti
trythgffg
7874
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
olet tuomittu loppuelämäksi työttömäksi. ei mitään toiveita. työnantajilla on vara valita...
miks sun pitää yleensä selitellä mitään?
Jos kovinkin vanha olet niin tuskin on kauheasti toivoa. Nuorena saattaisi pieni oljenkorsi vielä olla kouluttautuminen uudelle alalle.
Mistä ihmeestä on tullut tuo käsitys? Ei ihmiset ole mitään työnantajien orjia. Joku raja sillä loputtomalla mielistelylläkin on. Ilman tekijöitä ei olisi työpaikkojakaan. Ihmisen pitäisi muka olla joku robotti joka muuttuu jatkuvasti vaatimusten mukaan ja heitetään käytettynä pellolle?
Et tietenkään pöllö kerro potkuistasi. Kai sulla on normaali työtodistus -JOS EI käyt hakemassa sellaisen -eli siinä näkyy työssäoloaika ja työtehtävät, ei arvioita.
Jos alallasi on käytäntö, että soitetaan ent. duuniin, ON PAKKO jättää kys. työpaikan työtodistus käyttämättä.
Et tule saamaan töitä henkisesti väsyneenä tai työtehtäviä laiminlyöneenä. Varma on. Älä missään nimessä mainitse näitä ihme syitä, et voi myöskään arvostella ent. työnantajaa.
Yksi pakollinen tieto työtodistuksessa on syy työsuhteen päättymiseen. Siinä joko lukee 'oma pyyntö' tai sitten irtisanomissyy.
Työsuhteen päättymisen syy kirjoitetaan työtodistukseen vain työntekijän pyynnöstä.
Tunnen kaksikin juoppouden takia potkut saanutta insinööritason miestä, jotka ovat saaneet nopeasti uuden työpaikan joten tuskinpa tapauksesi aivan toivoton on.