Voisko joku selittää, niinkö idiootille selitetään, että miten tuon sairasloman palkanmaksu menee?
Olen ollut siis sairaslomalla edellisestä työpaikastani yli kuukauden (irtisanoin itseni ja vaihdoin työpaikkaa. Sairasloman syynä huonot työolot vaikuttivat mielenterveyteeni, yksi syy irtisanoutumiseeni)
ja nyt en saa rahaa mistään. Eli, työnantajan mukaan hän on maksanut tessin mukaisesti 10 päivää sairasloman palkkaa, jonka jälkeen hän ei ole velvollinen maksamaan enää penniäkään. Palkanmaksu siis tässä tapauksessa siirtyy Kelalle?
Kela ei käsittele sairaspäivärahan hakemusta, koska työnantaja ei ole ilmoittanut heille sairasloman ajalta maksettuja palkkoja.
Kelan mukaan työnantajan velvollisuus on ilmoittaa nämä asiat automaattisesti ja työnantaja sanoo, että koska Kela ei ole pyytänyt selvitystä, niin hänen ei tarvii tehä mitään asian eteen. Mitä nyt? Selittäkää siis todellakin selkokielellä, niinkuin idiootille selitetään.
Sairasloman palkanmaksu
Anonyymi-ap
2
264
Vastaukset 2
- Anonyymi
Itse ilmoitat kelalle palkat jotka saanut,eikö palkkalaskelmasta selviä mikä on sairausajan palkkaa?
Ja sitten tietyillä sillähän ei saa mitään,edes kelalta,ihan riippuu koodista mitä lukee sairauslomalapuissasi. F ja z koodit on niitä joilla tuskin saa.
Jos kyse on ihan oikeasta sairaudesta,kuten masennus/ fyysinen jokin sairaus niin saat valitustien jälkeen viimeistään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1051800
Olivia Oras kuollut
Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS541550Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä451260Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?
Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk231010Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..
Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita177875Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13810- 48762
Nythän todellisuus on kuitenkin se
että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja201723Kuka oli kuskina
Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?16723Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.41668