Urakkapalkka/urakkapohjat

Anonyymi-ap

Hei,kertokaa miten noi urakkapohjat kostuu ja miten ne maksetaan?Vanhoja keskusteluja koitin ettiä aiheesta,mutta huonosti löytyy tietoa.Jossain oli että urakkapohjat maksetaan normaali palkan päälle?Eli Normi tuntipalkka+urakkapohjat?Remonttitöissä ei ainakaan tommosta käytäntöä ole!Hinnat ovat niin huonot meillä,niin 2vk tili on aina kuin tuntityönä tekisi töitä,vaikka tehdään urakalla töitä.Asiallisia vastauksia odotellaan.

1

3065

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Urakassa tienesti tulee tuloksen perusteella.
      Mulla oli pari kaveria jotka itkivät aina ettei urakassa tienaa ja urakkahintoja pitää nostaa.
      Kuitenkin kun kävin yksin ja työntekijän kanssa tekemässä samoja hommia niin urakat olivat lähes 3 kertaiset tuntipalkkaan nähden.
      Urakan tulokseen vaikuttaa kovan touhuamisen lisäksi se osaako organisoida työt niin että ne tulee tehtyä nopeammin, eli päätäkin joutuu käyttämään.
      Vanha sanonta vie mennessä ja tuo tullessa tarkoittaa juuri tätä, joka askeleella pitää olla tarkoitus

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      110
      2321
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      23
      1024
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      912
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      906
    5. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      589
      861
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      845
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      82
      738
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      670
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      646
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      69
      644
    Aihe