Olen yksinelävä ihminen. Asun kaukana sukulaisista. Olen nähnyt juttuja siitä, että omia hautajaisia voi suunnitella etukäteen. Mutta yleensä jossain vaiheessa sitten täytyy jotakin näistä asioista sopia sukulaisten tai muiden läheisten kanssa - ellei äkkikuolema kohtaa. Entä jos ei ole tällaisia luottoihmisiä?
Itse olen ajatellut, että tuhkaus ja tuhkien sirottelu jollekin uurnalehdon kyseiseen käyttöön tarkoitetulle alueelle riittää. En halua hautapaikkaa, enkä toivo että aletaan kuljettaa ruumistani sinne satojen kilometrien päähän, missä on sukulaisten hautoja.
En ole tällä hetkellä kuolemansairas, enkä osaa ennustaa elämäni pituutta. Elämää on jo takana enemmän kuin mitä normaalisti voisi odottaa olevan edessäpäin. Hautajaissuunnitelmia voinee tehdä hautaustoimistoihin. Mutta jos elänkin todella kauan, niin onko kyseinen hautaustoimisto sitten vielä toiminnassa? Ja jos tekee hautajaismenettelyään koskevan suunnitelman, niin missä se kannattaisi säilyttää niin että se löydetään tarvittaessa?
Onko joku samanlaisessa tilanteessa oleva tehnyt hautajaissuunnitelmaa?
Sitten on muitakin valmistautumisasioita, kuten kuolinsiivous ja yleensäkin asioiden järjestäminen sitä silmällä pitäen, ettei ole aina itse enää niitä hoitamassa. Yritän pikkuhiljaa vähentää tavaroita ja järjestellä asuntoani. Se käy aika hitaasti, kun täytyy joka roju osata oikeaan roskikseen heittää.
En tietenkään jatkuvasti mieti omaa kuolemistani ja miten siihen pitäisi valmistautua. Mutta mielelläni teen oman osuuteni kun olen vielä elossa.
Omien hautajaisten suunnittelu
17
445
Vastaukset
- Anonyymi
Hyvä juttu! Näin toivoisin jokaisen toimivan.
- Anonyymi
Tee omakantaan hoitotahto ja ilmoita siitä lääkärille jolle menet seuraavan kerran.
Kirjoita hoitotahtoosi että sulla on kotonasi hautaustestamentti. Kannattaa laatia myös hoivatahto.
Pidä näitä tärkeitä papereita esim.jääkaapin viereisessä kaapissa (tee jonkinlainen haluamasi merkki kaapin oveen, jotta ihmiset näkevät sen ja avaavat pikimmiten), koska sinne ihmiset kuitenkin melko nopeasti menee kurkkimaan ja suunnittelemaan jääkaapin tyhjennystä. Voit myös sujauttaa kansion sinne kaappiin jossa kerrot tärkeitä asioita. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tee omakantaan hoitotahto ja ilmoita siitä lääkärille jolle menet seuraavan kerran.
Kirjoita hoitotahtoosi että sulla on kotonasi hautaustestamentti. Kannattaa laatia myös hoivatahto.
Pidä näitä tärkeitä papereita esim.jääkaapin viereisessä kaapissa (tee jonkinlainen haluamasi merkki kaapin oveen, jotta ihmiset näkevät sen ja avaavat pikimmiten), koska sinne ihmiset kuitenkin melko nopeasti menee kurkkimaan ja suunnittelemaan jääkaapin tyhjennystä. Voit myös sujauttaa kansion sinne kaappiin jossa kerrot tärkeitä asioita.Kannattaa miettiä mitä kaikkea pirullista voi pistää porukan tekemään.
Yksin laulua, tanssia, runoja, puhe, pukeutumiskoodi, tarjoilut,..
Paikka kannattaa miettiä tarkkaan.
- Anonyymi
Itse en edes halua ajatella ,kun in ollut niin paljon hautajaisia viimeiset kaksi vuotta monta mennyt ystävistä eikä kaikki mitenkään vanhoja edes kaksi viikkoa sitten paras ystävä nukkui ikuiseen uneen . Että luulen että jätän omien hautajaisten suunnittelut toisille kuten juuri nyt tuntuu. Taas on koronaakin nostanut päätään, joten saa vaan toivoa että on lievempi muoto .
- Anonyymi
Oli niitä korona hautajaisia tarpeeksi, joten en halua ajatella edes asiaa , kieltämättä silti tulee mieleen aina välillä oman existensiinsä pituus
- Anonyymi
Itse tulen toiminaan niin että asia jää yhteiskunnan hoidettavaksi kokonaan niin se on kaikille helpoin, kun ei ole omaisuutta niin kaikki kulut jää viranomaisten tehtäväksi: niin ruumiin hävitys, asunnon tyhjäys, kuin selvitys " varoista ja veloista" siitä viranomais tahot saa palkan kun etsivät omaiset ja ilmoittavat heille,
Itsellä on kroonin tauti akuuttina ja aurelius piilevänä nykyisin. - Anonyymi
Ihan omilani ole .Helsingin lähiössä vuokralla asun. Kukan ei myöskään minun hautajaisia ymm järjestä, Asuvat mualla ihmiset ja kaukana. Joten kontaktit jäänet 1-2 kertaa vuodessa. Kukaan maan pälle ei jää. Sosiali virasto hoitaa kaiken kun yksinäinen ihminen kuolee. Pyrin sitä kuolin sivous tehdä juuri siksi. Velkaa ei ole ei ylimärästä rahaa. Kuolessa otan sitten ne sossun piikin .
- Anonyymi
Erittäin hyvä että on väkeä joka ymmärtää kuolla sossun piikkiin.
- Anonyymi
Kun on monenlaisia tahoja, jotka haluavat ihmisten testamentteja ja niitä sitten täytyy vuosittain päivittää. Niin onkohan sellaista hautauspalvelua, josta voisi etukäteen tilata palvelun jota vuosittain päivitettäisiin? Kun ei tiedä milloin se noutaja tulee...
- Anonyymi
Sen voi itse laatia ilmaiseksi.
- Anonyymi
Jotain ohjeistusta asiaan liittyen löytyy täältä: https://hautajaiset.fi/ohjeita-hautajaisiin/hautajaisten-suunnittelu/
- Anonyymi
Moni suunnittelee hautajaisensa yksityiskohtaisesti Mitä lauletaan ja mitä tarjoillaan ja ketkä haluaisi olisivat läsnä.
En usko että itse jaksaisin sellaista suunnitella edes. Kaippa sitä tiukaksi pääsee tässä ilman suunnitteluitakin .
Joten nämä ovat vaikeita asioita, mutta yleensä mitä iäkkäimmäksi tukee sitä useammin ajatus poismenoaan tulla tupsahtaa mieleen.
Kun sit
Sentään rakastaa elämää niin ne ajatukset häiritsee, samalla kun tietää että niinhän me kuollaan kaikki jonain päivänä. - Anonyymi
Kylläpä onkin paljon tekemistä sillä omaisella joka joutuu kuolleen ihmisen asioita hoitamaan:
https://www.suomi.fi/oppaat/laheisen-kuolema/kuolemantapauksen-sattuessa/kaytannon-asiat-kuolemantapauksessa
Entä sitten, jos omainen asuu hyvin kaukana tai ei muuten ole valmis alkamaan toimimaan asian hyväksi? Kuka sitten tekee kaiken tuon?- Anonyymi
Tuossa olisi jollekin taholle hyvä idea lähteä kehittämään jokin sellainen palvelu, jolla tuota asiainhoitorumbaa kuoleman jälkeen yksinkertaistetaan. Että olisi yksi paikka, mihin voi ottaa yhteyttä ja sieltä voi saada kaikki tarvittavat palvelut. Ja sinne voisi jo ennen omaa kuolemaannsa tehdä suunnitelman, jonka mukaan edettäisiin.
Jostakin Pelastusarmeijan mainoksesta olen kuullut, että heillä on tämänkaltaista toimintaa - mikäli tekee testamentin heille. Mutta siitä huolimatta, tekeekö jonnekin testamenttia tai ei - niin jokin kokonaisvaltaista palvelua antava toimintamalli olisi hyvä olla. Onko tietoa tai ehdotuksia asian suhteen? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuossa olisi jollekin taholle hyvä idea lähteä kehittämään jokin sellainen palvelu, jolla tuota asiainhoitorumbaa kuoleman jälkeen yksinkertaistetaan. Että olisi yksi paikka, mihin voi ottaa yhteyttä ja sieltä voi saada kaikki tarvittavat palvelut. Ja sinne voisi jo ennen omaa kuolemaannsa tehdä suunnitelman, jonka mukaan edettäisiin.
Jostakin Pelastusarmeijan mainoksesta olen kuullut, että heillä on tämänkaltaista toimintaa - mikäli tekee testamentin heille. Mutta siitä huolimatta, tekeekö jonnekin testamenttia tai ei - niin jokin kokonaisvaltaista palvelua antava toimintamalli olisi hyvä olla. Onko tietoa tai ehdotuksia asian suhteen?Mistä esim pelastusarmeija ihmisen kuolemasta tietäisi? Omaiselle poliisi tulee ilmoittamaan henkilökohtaisesti. Jos ei löydy omaisia ja muita sukulaisia niin sitten sostyöntekijät jne hoitaa asiat.
- Anonyymi
Minulla ei ole ketään ja ikäännyn. Olen suunnitellut tilata ja maksaa netin
kautta arkun ja krematorion jälkeiset palvelut, tuhkat mereen,
koska ei ole ketään, joka haudallani kävisi. Pienen perukirjani annan
HOK-Elannon oikeusaputoimiston hoidettavaksi ja maksan senkin etukäteen,
jos on mahdollista. Se on edullisin ja täsmällisen hinnan saa etukäteen.
Vähäiset varani testamenttaan etäiselle sukulaislapselle hänen
opintietään hiukan helpottaakseni. - Anonyymi
Bileet kannattaa järjestää ennen kuin on kuollu.
Muuten mitään järkeä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anniina Valtonen tilittää - Potkut avasivat sanaisen arkun: "Ainut asia elämässä..."
Suosikkimeteorologi ja Puoli seitsemän -ohjelmasta tuttu Anniina Valtonen elää uutta vaihetta elämässään. Ylen muutosneu631794Riikka Purra: Olemme epäonnistuneet
PS-ehdokkaan taustalta paljastuu rikollisjärjestön jäsenyys ja raiskaustuomio Perussuomalaiset poisti Marko Kääriäise951372Seksuaalinen häirintä takseissa järkyttää - Katsoitko ohjeet tuleville taksikuskeille tv:stä?
Seksuaaliset teot takseissa Suomessa olivat harvinaisia ennen taksialan vapauttamista vuonna 2018. Sen jälkeen Helsingin771163Se oli siinä Ähtärin sairaala
Aamulla uutisissa yhdellä äänellä hävisi Ähtäri,taas kepu petti https://areena.yle.fi/podcastit/1-73786019421135Vaikka pidät minua
Herkkänä ja kilttinä niin tiedät että olen vahvaa tekoa. Vaikka mitä tapahtuisi niin yleensä selviän. Lähes aina. Nyt on461111- 651053
- 561028
Keskolle uusi K-ruokakauppa Taivalkosken keskustaan
"Keskon tavoitteena on uuden kauppapaikan rakentaminen Taivalkosken keskustaan. Taivalkosken kunnan ja Keskon väliset ne54920Suomalaisten enemmistö: YLE on puolueeton ja luotettava
EVA:n teettämän tutkimuksen mukaan 49%, siis käytännössä puolet kansasta, pitää YLEä puolueettomana ja 75% luotettavana.161913Nainen, tilanne on nyt tämä
että olen pyristellyt irti vahvoista tunteista sinuun, ja alku on näyttänyt hyvältä. Olisiko viikko jo taisteltu. Vielä68888