aurinkokapselit

auttaako? Mulla on joka kesä menny toi aurinkoihottuma aina vaan pahemmaks ja ajattelin kokeilla noilla. Jostain muistelen lukeneeni, että auttaisivat.... Onko kellään kokemusta?
1905
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Itselläni on sama vika. Tänä vuonna aloitin jo maaliskuulla syömään Bioteekin aurinkokapseleita. Syön myös vehnänalkioöljyä. AUrinkovoidekin on 50 lastenaurinkovoide. Silti tuli nyt viime viikolla kun oli enemmän auringonpaistetta, jkv ihottumaa käsivarteen ja kämmenselkään. Kasvoissa on meikkiäkin päällä ja se tuntuu suojaavan aurinkovoiteen kanssa todella hyvin. Siis, kyllä oli paljon vähemmän ihottumaa kuin niinä vuosina kun en ole lainkaan syönyt näitä kapseleita. Ne eivät yksin riitä kuten kerroin, myös suojavoide täytyy valita huolella! Jos käytät jotai lääkettä (itselläni verenpainelääke) joka herkistää vielä lisää varsinaisen aurinkoihottumataipumuksen lisäksi, on syytä todella suojata ihoaan. Vaikkapa vaattein. Tsemppiä ja muista että kaunis maitokaakaon värinen iho on paljon kauniimpi kuin syvän ruskea,tai ehkäpä punainen ja palanut jollainen herkkäihoisella usein on. Aurinkokapseli antaa sellaisen ihanan persikkaisen sävyn iholle jo ilman aurinkoakin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


aurinkoihottumaan kirjoitti:

auttaako? Mulla on joka kesä menny toi aurinkoihottuma aina vaan pahemmaks ja ajattelin kokeilla noilla. Jostain muistelen lukeneeni, että auttaisivat.... Onko kellään kokemusta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu