Uusi sivistyssanakirja, Otava 1981:
- terrori (lat. terror = pelko), hirmuvalta, ihmisten pitäminen pelon vallassa (esim. hallituksen vallan lujittamiseksi tai sen arvovallan horjuttamiseksi).
- terrorismi (ransk. terrorisme), terrorin harjoittaminen, hirmuvalta,...
SAK toimii terroristisesti. SDP:n ay-siipi syyllistyy terrorismiin.
Poliittiset lakot ovat hyökkäys hallitusta vastaan, terrorismia.
- terrori (lat. terror = pelko), hirmuvalta, ihmisten pitäminen pelon vallassa (esim. hallituksen vallan lujittamiseksi tai sen arvovallan horjuttamiseksi).
- terrorismi (ransk. terrorisme), terrorin harjoittaminen, hirmuvalta,...
SAK toimii terroristisesti. SDP:n ay-siipi syyllistyy terrorismiin.
Poliittiset lakot ovat hyökkäys hallitusta vastaan, terrorismia.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Valtio itse toteuttaa ja rahoittaa terrorismin AINA ! Se on osa mielenohjaus agendaa!
😍😍😍😋😋😋😋😍😍😍
❤️ Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#18107856S
🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞
SAK:n toiminnan rahoittaa vasemmistopuolueet, ammattiliiton jäsenet ja esimerkiksi Kojamon ilmaiset osingot.
Tämän määritelmän mukaan persut ja kokkelitkin on terroristisia puolueita. Tosin tämä nyt tiedettiin jo ennen tämän määritelmän lukemistakin.
SAK pelottelee hallitusta ja koko kansaa. Liivijengi työpaikoilla pelottelee, uhkailee ja maalittaa, haukkuu rikkureiksi...
Kokoomus & EK haluaa haluaa nujertaa köyhät ensin, lopuksi tappaa!!
Mutta meidän, lakkovahtien avustusryhmämme, kusiruuttaryhmät, nujertavat rikkurit ruiskuttamalla siankusta rikkurien päälle.
Talkoo-Taavetti
Mitenkäs ryhmien treenit ovat menneet? Onko käytössä edelleen luottamusmiesten treenimetodit vai oletteko ja vaihtaneet fluorittomiin luistoihin?
Tervetuloa vaan lakkoporteille sitten kokeilemaan kun yleislakko alkaa.
Mutta sitten ei saa itkeä eikä valittaa jos hieman tuoksahtaa parin viikon ajan...
Talkoo-Taavetti
Ammattiliittojen ongelma näyttäis olevan se, että liittoja pyörittävistä johtomiehistä on tullut porvareita johtuen siitä, että työväestö turvaa heille leveän leivän. Samaa ei sitten voi sanoa työläisistä jotka esim. joutuu anomaan joka kuukausi päivärahaa palkan päälle, kun työmatkakulut on 400 eur kuukaudessa ja polttoainevero ei laske. Töihin on pakko mennä, jotta saa pakolliset laskut maksettua. Mitään ylimääräistä ei käteen jää. Auto pitäisi vaihtaa, koska se on 23 vuotta vanha.
Palkassa ei ole vikaa, mutta kaikessa siinä mistä maksetaan on. Kun ennen yyövuoroon lähtiessä osti eväskassin se oli noin 7-10 euroa nyt 20 euroa samat ostokset. Ja eroa alle 2 vuotta!!! Miksei liitto näihin kaupan alan paisuviin kiskontaongelmiin herää??
Työnteon tarkoitus on tuottaa työnantajalle tuotteita tai palveluita josta työnantaja maksaa hyvityksenä tekijälleen palkan. Palkalla tekijä saa asunnon, ruuan ym. perusmenot katettua ja pitäisi jäädä myös sitä "kermaa kakun päälle" ahkeralla tekijällä. Mutta kun näin ei enää ole, Systeemi vuotaa jostain niin pahasti, että Suomi tulee olemaan kaaoksessa seuraavan viiden vuoden sisällä, jos asioihin ei lähdetä puuttumaan. Ja se puuttuminen on sitä, että ei leikata heikommasta päästä, vaan Hallituksen on alettava ulkomaankauppaan panostamaan. Tarvitaan iso lauma kaupparatsuja,jotka kulkee eri maissa myymässä. Niin tekee Kiina ja muut teollisuusvaltiot. Suomessa vain parutaan vuorotellen eduskunnan puhujap
öntössä "leikkuu sitä ja leikkuu tätä", mutta yksikään itseään jopa porvarina pitävä ei näytä ymmärtävän että kauppa se on mikä tätäkin maata pyörittää.
Suomessa pitäisi vakavasti harkita puoluejärjestelmien alasajoa, ja siirtyä kansankäräjä malliin, missä jokainen politiikkaan osaa ottava voisi vapaasta ilman luokkarajoja ajaa yhteisen yhteiskunnan asiaa. Luokkaerot ovat Suomen ongelma ja niistä pitää päästä eroon. Liittoja tarvitaan jotta yhteistyö sujuu ja jokainen tulisi kuulluksi.
Politiikan pitää olla kokonaisvaltaista tasavaltaista johtamista, missä kaikkien tila huomoidaan ja toimintatuotantoketjut ja niistä saatavat hyödyt suuntatuvat oman Suomemme eduksi, omalle kansallemme. Suomi ei tarvitse toisten riitaa haastavien valtioiden asevartustelun ruokkimiseen osallistumista vaan kauppakumppaneita joiden kanssa tehdään sitä oikeaa setelipainovärin väristä siirtymää. Ei vihreää siirtymää.