Raja itään auki

Montako varastettua autoa mahtaa lakon seurauksena kevennetyn rajavalvonnan(valvomattomuuden) takia siirtyä itärajan väärälle puolelle.

Juuri uutisissa näytettiin, että antaa palaa rajan yli.
51623
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Taitaa olla aika vähäistä se Suomesta varastettujen autojen liikenne Venäjälle. Kymmentä vuotta tuoreemmissa autoissa on ajonesto ja sitä vanhempia "mafia" tuskin himoitsee.. :)

Äänestä
  • Ei kuule pitele montaa sekuntia ajonestimet ammattilaista. Se tosiaan auttaa, ettei nää meidän autot heitä kiinnosta.

    Äänestä

  • että auttaa... kirjoitti:

    Ei kuule pitele montaa sekuntia ajonestimet ammattilaista. Se tosiaan auttaa, ettei nää meidän autot heitä kiinnosta.

    Kyllä nykyaikainen ajonesto sentään vielä ammattilaisille päänvaivaa tuottaa. Vasta tämän vuoden alussa onnistuttiin amerikkalaisessa yliopistossa murtamaan autoissa yleisesti käytetty 40-bittinen ajoneston salausjärjestelmä. Huippulaitteilla sekin vei kaksi tuntia. Kun jatkossa siirrytään 128-bittiseen järjestelmään, voipi kulua eräskin vuosi, ennenkuin tietokoneiden laskentatateho kykenee ajoneston murtamaan ...

    Tiettävästi Suomessa ei edelleenkään ole varastettu yhtään kunnollisella ajonestolla varustettua autoa. Siis ajamalla se pois paikalta muuten kuin auton omilla avaimilla tai niiden kopiolla.

    Äänestä

Aikoja sitten tuttava osti saksasta uudehkon Pajeron. auto oli menossa venäjälle. Helsingin tullissa kaveri otettiin kiinni, koska auto todettiin varastetuksi. Kaveri istui sellissä 2pv. Runkonumero oli eri kuin papereissa. Tulli selvitteli asiaa saksasta ja oli käynyt pieni kömmähdys. Auto oli aikoinaan varastettu saksassa ja varkaat olivat muuttaneet runkonumeron. Auto kuitenkin löydettiin ja palautettiin saksalaiselle omistajalleen. Auton papereihin kuitenkin unohdettiin muuttaa uusi runkonumero ja tästäpä se soppa sai alkunsa

Äänestä

Tälläkin hetkellä seisoo itärajan venäjän tullissa 300 euron pieni hiase, josta menis 100 euroa tullimaksua.
Venäjän tulli ei anna autoa, neenkuin maksu on maksettu, vaikka viralliset kauppakirjat ja rekisteriotteet on olemassa.

Pikkumaisen tarkkoja ovat siellä, suomen tulli on moninverroin reilumpi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


445mmm4433mm44m3m3 kirjoitti:

Montako varastettua autoa mahtaa lakon seurauksena kevennetyn rajavalvonnan(valvomattomuuden) takia siirtyä itärajan väärälle puolelle.

Juuri uutisissa näytettiin, että antaa palaa rajan yli.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu